چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۷

در مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه ۱۵ خرداد دانشکده علوم پزشکی نیشابور مطرح شد؛

در دوران کرونا بیشترین خدمات رفاهی، دانشجویی و فرهنگی به دانشجویان علوم پزشکی ارائه شد/۵ خوابگاه دانشجویی با ظرفیت هزار و ۲۰۰ دانشجو ساخته خواهد شد

افتتاح خوابگاه دخترانه نیشابور

مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه ۱۵ خرداد دانشکده علوم پزشکی نیشابور با حضور مسؤولانی از وزارت بهداشت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی و کشوری برگزار شد. در این مراسم دکتر سیما سادات لاری ضمن ابراز خرسندی از افتتاح یکی از استانداردترین خوابگاه‌های دانشجویی دختران یادآور شد که وزارت بهداشت علی‌رغم درگیری با بیماری کرونا، بیشترین خدمات را در حوزه رفاهی، دانشجویی و فرهنگی در این دو سال ارایه داده است.

به گزارش مفدا، مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه ۱۵ خرداد دانشکده علوم پزشکی نیشابور سه‌شنبه ۷ اردیبهشت ماه جاری با حضور مسؤولانی از وزارت بهداشت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسؤولان استانی، دانشگاهی و کشوری انجام شد.

۴۳ پروژه خوابگاهی تا پایان دولت تکمیل خواهد شد

در این مراسم دکتر سیما سادات لاری با بیان این‌که همه دغدغه‌اش این بوده است که پروژه‌های خوابگاهی و ورزشی نیمه تمام را به ثمر برساند، ابراز داشت: بر این اساس پیش‌بینی شده ۴۳ پروژه خوابگاهی تا پایان دولت تکمیل شود که از این تعداد ۱۶ پروژه خوابگاهی که ظرفیت حدود ۳ هزار دانشجو را به دنبال داشته است در سال ۹۹ تکمیل شده و ۲۷ پروژه دیگر را تا پایان دولت در دست ساخت داریم.

۶۵ درصد دانشجویان دستیاری مجرد هستند

وی با بیان این‌که بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برنامه‌های خیلی خوبی برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی دارد، افزود: متاسفانه تنها ۳۵ درصد از دانشجویان دستیاری که اکنون در جبهه مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند و دارای سنین بین ۲۶ تا ۴۰ سال هستند، متاهل شده‌اند در این خصوص مسکن یکی از دغدغه‌های مهم این عزیزان است.

 افزایش ۲۰۰ میلیارد تومانی تخصیص منابع صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ابراز داشت: زمانی که ما در وزارت بهداشت وارد کار شدیم تعداد خوابگاه‌های متاهلی تنها ۸۰۰ واحد بود که بسیار کم است. در این مدت تلاش کردیم این تعداد را به هزار و ۲۰۰ واحد متاهلی افزایش دهیم که باز هم این تعداد واحد متاهلی برای دانشجویان علوم پزشکی کشور ناچیز است. البته با حمایت‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و حمایت نمایندگان مجلس حدود ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص منابع صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت افزایش پیدا کرد که ما می‌توانیم علاوه بر پوشش کامل وام دستیاران به مبلغ ۱۵ میلیون تومان، در حوزه وام ودیعه مسکن نیز متمرکز شویم.

صنعتی سازی ۱۰۰ درصدی سلف‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی

لاری در ادامه به وضعیت سلف سرویس‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره و خاطر نشان کرد: من قول می‌دهم تا زمانی که هستیم و امکان خدمت داریم خیلی بیشتر از ظرفیتی که در اختیار داریم استفاده کنیم؛   ۲۷ سلف سرویس دانشگاهی ما صنعتی شدند و ۵۹ مورد نیز در دست اقدام است که قول می‌دهیم تا زمانی که فرصت در اختیار داریم ۱۰۰ درصد سلف‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را صنعتی کنیم.

وزارت بهداشت بیشترین دوران ارایه خدمات به دانشجویان در حوزه‌های رفاهی، دانشجویی و فرهنگی را پشت سر گذاشته است

این مقام مسؤول با بیان این‌که وزارت بهداشت در دوران درگیری با بیماری کرونا، بیشترین خدمات را در حوزه‌های رفاهی، دانشجویی و فرهنگی به دانشجویان ارائه داده است، تصریح کرد: گویا به لطف خداوند انسان در بحران قدرتی مضاعفی می‌گیرد و تلاش خود را بیشتر می‌کند.

حمایت وزارت بهداشت در تقبل دو سوم هزینه ساخت سلف سرویس دانشکده علوم پزشکی نیشابور

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص میزان کمکی که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با حمایت و همراهی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به ساخت سلف سرویس دانشکده علوم پزشکی نیشابور می‌تواند انجام دهد، گفت: در این خصوص میزان دو سوم کل هزینه این پروژه را کمک خواهیم کرد تا به برکت این حرکت این موضوع نیز به انجام برسد. صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت همچنین برای احداث خوابگاه پسرانه از طریق وام در این دانشکده در حال تلاش است.

وی اضافه کرد: گرفتن این وام‌های بانکی یکی دیگر از تلاش‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بوده است به نحوی که ۳۰ دانشگاه ما برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی خود روی این وام‌های بانکی متمرکز شده‌اند.

ساخت ۵ خوابگاه با ظرفیت هزار و ۲۰۰ دانشجو با مشارکت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

در ادامه مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با مفدا در حاشیه این مراسم، ابراز داشت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بنیاد ۱۵ خرداد حدود ۴ سال است که کار مشترکی در دست اقدام دارند؛ بر این اساس ۵ خوابگاه با ظرفیت هزار و ۲۰۰ دانشجو و با متراژ ۲۳ هزار مترمربع توسط بنیاد ۱۵ خرداد در دست ساخت است به این شکل که ساخت و تحویل این خوابگاه‌ها با بنیاد ۱۵ خرداد و تجهیز و آماده سازی برای راه‌اندازی خوابگاه‌های دانشجویی با وزارت بهداشت است.

وی با بیان این‌که در دو سال اخیر از طریق صندوق رفاه در تلاش برای تجهیز و راه اندازی این خوابگاه‌ها هستیم، یادآور شد: ۴ خوابگاه باقی مانده بالای ۵۰ درصد پیشرفت کار دارند و خوابگاه ۲۸۸ نفره نیشابور هم که امروز افتتاح شد. این خوابگاه فوق العاده زیبا و با نقشه و طراحی ایرانی اسلامی است و تجهیز بسیار خوبی نیز دارد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ابراز داشت: در ادامه این کار خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که یک خوابگاه ۳۰۰ نفره است با پیشرفت بالای ۷۰ درصد در حال ساخت است که همزمان تجهیزات آن نیز آماده می‌شود. خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه و قائن هم تا انتهای سال انشاءالله به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین یک خوابگا نیز در استان سمنان در شهر دامغان قرار دارد که بنیاد ۱۵ خرداد ساخت این خوابگاه را به پایان رسانده و کار تجهیز خوابگاه نیز انجام شده و آماده افتتاح است.

همکاری صندوق رفاه دانشجویان و بنیاد ۱۵ خرداد جهت ساخت خوابگاه‌های متاهلی

این مقام مسؤول از ادامه همکاری میان صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خبر داد و گفت: جهت همکاری با بنیاد ۱۵ خرداد نگاهی با افق ۵ سال آینده داریم که به صورت مشترک ۵ خوابگاه متاهلی در نقاط محروم و دانشگاه‌های خاص کشور داشته باشیم. در مجموع ۶۷ پروژه نیمه کاره در کل کشور با ظرفیت ۲۰ هزار نفر دانشجو با استفاده از ظرفیت‌های مختلف در وزارت بهداشت در دست ساخت است که ما نیز در صندوق در تلاش برای تمام کردن این خوابگاه‌ها هستیم.

برابر با تمام تخت‌های بیمارستانی قبل و بعد از انقلاب در طی این ۸ سال تخت بیمارستانی به شهر نیشابور تزریق شده است

در ادامه دکتر عظیم نژاد رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور بیان داشت: در سال ۹۳ که من افتخار خدمت گذاری در شهر نیشابور را پیدا کردم در این شهر یک واحد خوابگاهی وجود نداشت، امکانات آموزشی ما مستقر در یک فضای قدیمی در انتهای خیابان امام خمینی بود و تخت‌های بیمارستانی ما حدود ۳۲۰ تخت بیشتر نبود.

وی اضافه کرد: من ادعا می‌کنم که موفقیت‌ها و تلاشی که در این هشت سال در نیشابور در حوزه زیرساخت‌های آموزش و پژوهش و بهداشت و درمان صورت گرفته است از سال ۱۲۹۸ که مرحوم دکتر مهدی بقراط به عنوان اولین رییس اداره صحیه نیشابور از والی خراسان ابلاغ گرفت، در طی ۱۰۰ سال کاری گذشته رخ نداده است، به نحوی که تقریبا برابر با تمام تخت‌های بیمارستانی قبل و بعد از انقلاب در طی این ۸ سال تخت بیمارستانی در این شهر تزریق شده است.

 رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور به خوابگاه داخترانه ۱۵ خرداد اشاره کرد و گفت: ساختمان خوابگاهی ۱۵ خرداد به همت والای بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام(ره) احداث شد و بعد از ۳ سال این ساختمان در مساحت بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ متر برای ظرفیت ۲۸۸ دانشجوی دختر با سبک ایرانی و اسلامی به بهره‌برداری رسید.  حدود ۷ میلیارد تومان نیز از سوی دانشکده علوم پزشکی نیشابور برای تجهیز این خوابگاه هزینه شده است.

عظیم‌نژاد بیان داشت: مسجد حضرت پیامبر اعظم(ص) نیز به مساحت هزار و ۱۰۰ متر به بهره برداری رسید که فضاهای فرهنگی مخصوص نهادهای دانشجویی در طبقه بالای مسجد به خوبی دیده شده است تا نهادهای فعال دانشجویی بتوانند در فضای معنوی مسجد به انجام فعالیت‌های دانشجویی خود در یک محیط فرهنگی بپردازند.

توجه به علم و دانش در نظام جمهوری اسلامی

در ادامه حجت‌الاسلام یعقوبی امام جمعه نیشابور بیان داشت: این مکان مبارک و زیبا برای دانشجویان عزیز و ارزشمند ما به همت مسؤولان خدوم و ارزشمند بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، دانشکده نیشابور و وزارت بهداشت به بهره‌برداری رسید.  خداوند را شاکریم که در نظام جمهوری اسلامی توجه به علم و دانش بسیار مورد توجه است. زمانی که خوابگاه دانشجویان دختر را به این زیبایی می‌سازیم پیامی دارد و آن جایگاه دانش، دانشجو و علم در نگاه مسؤولان ما است.

وی گفت: در کشور عزیز اسلامی ایران دانشجویان دختر پابه پای پسران و حتی در بخش‌هایی جلوتر از پسران در حال رشد و تحصیل هستند. ما در ادامه مسیر خود هر موفقیتی را بخواهیم به دست بیاوریم باید سراغ علم و دانشگاه برویم. باید علم در کشور ما چشمه جوشان باشد و ما را به استقلال علمی و به دنبال آن استقلال اقتصادی و سیاسی برساند. دانشگاه ما امروز مهد تربیت جوانان و فرزندانی است که با تفکر شهیدانمان کار می‌کنند.

ارتقای دانشکده علوم پزشکی نیشابور به دانشگاه علوم پزشکی است

در ادامه مهندس احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: یکی از موضوعاتی که سالیان سال مطالبه بزرگ مردم خطه نیشابور است، ارتقای دانشکده علوم پزشکی نیشابور به دانشگاه علوم پزشکی است که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در این خصوص امکان رسیدن به این موضوع را کمی سخت کرده است. این در حالی است که زیرساخت‌های این دانشکده از برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر است.

جذب دانشجو در رشته پزشکی در دانشکده علوم پزشکی نیشابور

وی جذب دانشجو در رشته پزشکی را مطالبه دیگر مسؤولان دانشگاهی نیشابور دانست و خطاب به دکتر لاری گفت: این موضع در شورای گسترش در حال مطرح شدن است و موافقت‌ها نیز در این خصوص انجام شده است. البته زمزمه‌هایی مبنی بر این‌که دانشجویان پزشکی دو سال و نیم اول طول تحصیل خود یعنی علوم پایه را از طریق دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دانشکده نیشابور بگذرانند مطرح شده است که ما درخواست طول دوره کامل را داریم.

این مقام مسؤول موضوع سوم مورد مطالبه خود به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی را بحث سلف سرویس دانشکده علوم پزشکی نیشابور عنوان کرد و گفت: اگر این آمادگی از سوی وزارت بهداشت وجود داشته باشد که یک سوم هزینه ساخت این سلف را شهرستان و دو سوم را وزارت بهداشت پرداخت کند، خبر ساخت این سلف سرویس، عیدی ولادت با سعادت امام حسن مجتبی علیه السلام باشد.

ساخت خوابگاه دانشجویان متاهل مشترک دانشگاه نیشابور و دانشکده علوم پزشکی نیشابور

ارکانی ساخت خوابگاه دانشجویان متاهل مشترک دانشگاه نیشابور و دانشکده علوم پزشکی نیشابور را از دیگر موضوعات مورد توجه در شهرستان نیشابور دانست و گفت: امیدواریم بر اساس سیاست‌های بنیاد ۱۵ خرداد که در سال جاری سلامت و حمایت از افزایش جمعیت و خانواده است، این خوابگاه نیز ساخته شود. دانشجویان به واقع برای ازدواج در طول دوران تحصیل نیازمند حمایت هستند که ساخت این خوابگاه متاهلی نقش به سزایی در این مسیر خواهد داشت.

امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰  بتوانیم ۸ خوابگاه دیگر به دانشجویان وزارت علوم و بهداشت تقدیم کنیم

رئیس بنیاد ۱۵ خرداد نیز در این مراسم اظهار داشت: خوابگاه خورشید که به همت بنیاد ۱۵ خرداد و دانشکده علوم پزشکی و وزارت بهداشت احداث و تجهیز شد، خوابگاهی منحصر به فرد از نظر معماری ایرانی اسلامی و منطبق بر مولفه‌های شهر فرهنگی و تاریخی نیشابور بزرگ است.

ارجایی افزود: خوابگاه دخترانه خورشید، طی مدت سه سال با زیربنای بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع و با اعتباری بیش از ۲۵ میلیارد تومان، با رعایت بالاترین استانداردها شامل اتاق‌ها، سلف سرویس، آشپزخانه، سالن مطالعه، اتاق تلویزیون، سالن ورزشی، نمازخانه، اتاق کامپیوتر و سایر فضاهای استاندار تقدیم دانشجویان عزیز دختر می‌شود و امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ با تلاش همکاران معاونت اجتماعی بنیاد دکتر ابراهیمی بتوانیم ۸ خوابگاه دیگر را به وزارت علوم و بهداشت و دانشجویان ایران زمین تقدیم کنیم.

وی با بیان این که بنیاد ۱۵ خرداد در طی ۴۰ سال در حوزه‌های مدرسه سازی، اشتغال زایی، رفع محرومیت و اکنون در موضوع واکسن و مبارزه با کرونا نقش آفرینی کرده است، ادامه داد: در رویکرد جدید، این بنیاد در نظر دارد خوابگاه دانشجویان متاهل را برای گره گشایی از چالش‌های دانشکده علوم پزشکی و دانشگاه نیشابور احداث کند.

وی در پایان گفت: به تمام هم میهنان عزیز اعلام می‌کنیم زیرساخت اسکان دانشجویان دختر در این شهر فراهم شده است و دغدغه‌ای برای انتخاب این شهر و اسکان فرزندان خود نداشته باشند و امیدواریم با عرضه واکسن ایرانی به هم وطنان شریف در سال تحصیلی این خوابگاه مملو از دانشجویان شود. /انتهای پیام

خبرنگار: مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.