چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در مراسم "رونمایی مشارکت قرض‌الحسنه بانک مهر ایران در طرح شهید سلیمانی"؛

بی‌عدالتی در حوزه واکسن کرونا در تمام دنیا وجود دارد/ نیت خیرخوانه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ارزشمند است

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و وزارت بهداشت

معاون بهداشتی وزارت بهداشت در مراسم "رونمایی مشارکت قرض‌الحسنه بانک مهر ایران در طرح شهید سلیمانی با همکاری وزارت بهداشت" گفت: در تمام دنیا بی‌عدالتی در حوزه واکسن مقابله با کرونا به طور جدی وجود دارد. در شرایط حاضر بهترین راه مقابله با کرونا آن است که خود را در معرض این ویروس قرار ندهیم تا شرایط عمومی واکسیناسیون فراهم شود.

به گزارش مفدا، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و آرزوی ریشه‌کنی ویروس کرونا عنوان کرد: متاسفانه در تمام دنیا ویروس ووهان رو به کاهش است و شکل جهش یافته ویروس کرونا در تمام دنیا رواج یافته است. انواع ویروس هندی، برزیلی، انگلیسی و غیره از اشکال جهش یافته این ویروس است. در کشور ما نیز شکل جهش یافته ویروس شیوع پیدا کرده و ویروس ووهان بسیار کم است.

او افزود: یکی از موضوعاتی که اکنون با آن مواجه هستیم ویروس جدید جهش یافته هندوستان است و استان‌هایی که در مرز شرقی و در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید مراقبت بیشتری کنند و شیوه نامه‌ها را به شدت رعایت کنند و لذا توصیه‌هایی در این خصوص به استانداران داده شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره ویروس جهش یافته  کرونا و لزوم واکسیناسیون سراسری بیان کرد: بیش از یک سال از ویروس گذشته است، چرخش ویروس در بدن انواع قومیت‌ها، ژنتیک‌ها و نژادهای مختلف می‌تواند سبب ایجاد جهش‌های عجیب و غریب شود، ویروس جهش یافته هندی به نظر می‌رسد ترکیبی از جهش یافته ویروس انگلیسی و برزیلی باشد و به مراتب قدرت کشندگی بسیار بالایی دارد.

رئیسی ادامه داد: در حال‌حاضر واکسیناسیون در دنیا به یک میدان رقابت بدل شده است و هرچه روند واکسیناسیون به تاخیر بیفتد مشکلات بسیاری رخ می‌دهد. بی‌عدالتی در دنیا در ارتباط با واکسن بسیار جدی است و کشورهای مدعی حقوق بشر به این بی‌عدالتی دامن زده و حدود ۵ کشور بیشترین واکسن را تزریق کرده‌اند و بقیه کشورها از آن محروم هستند.  خوشبختانه ما در کشور در دو جبهه تولید واکسن داخلی و خرید واکسن خارجی عمل کردیم اما در این راستا با بدعهدی‌هایی مواجه شدیم. علیرغم آنکه پول واکسن را پرداخت کرده بودیم اما نتوانستیم میزان دوز مورد نظرمان را دریافت کنیم. علاوه بر آنکه ما در کشور در شرایط نابرابر تحریم قرار داریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را بهترین روش مقابله با کرونا دانست و گفت: در شرایط فعلی بهترین راه مقابله با واکسیناسیون این است که خودمان را در معرض ویروس ندهیم. این نسخه در تمام دنیا رایج است.

رئیسی شرایط ایران را در جهت تعطیلی اصناف و بازار خاص و متفاوت از دنیا دانست و اشاره کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا در کنار تعطیلی مشاغل حمایت‌هایی وجود دارد که کمک می‌کند مردم دچار مشکلات معیشتی نشوند. اما متاسفانه ما نتوانستیم چنین حمایت‌هایی را فراهم کنیم و مردم ما داوطلبانه پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند. امروز بیشتر افرادی که پروتکل‌شکنی می‌کنند کسانی هستند که به سفرهای تفریحی می‌روند یا در رستوران‌ها و مراکز اینچنینی تردد دارند.

در بسیاری از کشورهای دنیا درکنار تعطیلی مشاغل حمایت‌هایی وجود دارد که کمک می‌کند مردم دچار مشکلات معیشت نشوند. اما متاسفانه ما نتوانستیم چنین حمایت‌هایی را فراهم کنیم و مردم ما داوطلبانه پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند

او با اشاره به رسالت اجتماعی و فردی در ایام کرونا عنوان کرد: در خانه ماندن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی  یکی از رسالت‌های فردی ما در ایام شیوع کرونا است. متاسفانه ۴۸ هزار نفر افراد مثبت نقض قرنطینه کردند که این موضوع با حفظ مسوولیت فردی آن‌ها منافات دارد و در حال پیگیری قانونی است. از طرف دیگر ما مسوولیت‌های جمعی داریم که باید از تجمعات بپرهیزیم. فعالیت خداپسندانه بانک مهر ایران کاری خداپسندانه در حوزه مسوولیت‌های جمعی است که در سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع) کریم اهل‌بیت اتفاق افتاده است.

معاون معاون بهداشتی وزارت بهداشت همچنین بیان کرد: هزار دستگاه کپسول اکسیژن، هزار و ۳۵ دستگاه ضدعفونی کننده  UV ، شش هزار و ۱۸۰ دستگاه تب‌سنج لیزری و پالس ‌اکسی‌‍متر اقلامی است که از طریق بانک قرض الحسنه مهر ایران در اختیار مراکز درمانی و مردم قرار می‌گیرد. آنچه این اقدام را ارزشمندتر می‌کند رویکرد و نیت خیر این بانک درحوزه بهداشت و درمان است. این اقدام در پیگیری بسیار موثر است و ما نیز در وزارت بهداشت تاکید زیادی بر پیشگیری داریم.

رئیسی درمان سرپایی را مزیت نسبی در کنترل ویروس کرونا دانست و بیان کرد: ما روزانه ۳۵۰۰ تا چهارهزار بستری مثبت در کشور داریم اما علاوه بر آن هر روز ۲۰۰هزار نفر در حوزه درمان سرپایی مدیریت می‌شوند. اگر  کادر درمان در خط مقدم و درمان سرپایی حضور نداشتند هیچ بیمارستانی تاب مقاومت در برابر این همه بیمار بدحال را نداشت. هند از نظر تعداد بیماران چندان تفاوتی با کشور ما ندارد اما دلیل مشکلات هندوستان آن است که خط مقدم و صف اول درمان سرپایی در این کشور وجود ندارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان عنوان کرد: مراکز ۱۶ یا ۲۴ ساعته ما به طور مداوم درحال خدمت‌رسانی است و ما با کمک بسیج به خوبی در این بخش پیش می‌رویم و گزارش‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در گام پنجم طرح شهید سلیمانی بسیار فعالانه و خوب است. ما هم‌اکنون در جهت خانه‌ بهداشت عشایر به دنبال ایمنی‌سازی هستیم تا دست کم یک بهوروز در کنار عشایر حضور داشته باشد تا عدالت در  کشور به صورت برابر توزیع شود. در هر نقطه که تراکم متمرکز هزارنفری وجود داشته باشد ما حتما یک خانه بهداشت داریم. امیدوارم همکاری با بانک مهرایران تداوم داشته باشد تا منشا خیر و برکت بیشتر شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.