پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴

رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

وضعیت سلامت روان دانشجویان در ایام شیوع کرونا به طور مستمر بررسی می‌شود

رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین

رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین: در ایام شیوع کرونا طرح های مختلفی برای بررسی وضعیت سلامت روان دانشجویان انجام شد و در کنار آن وضعیت روانشناختی کادر درمان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مفدا قزوین، با توجه به شیوع بیماری کرونا در جهان، سلامت روان جوامع دچار خدشه شده است و از این رو بیش از هر زمان دیگری  نیازمند مشاوره و روان‌شناس هستند.

نهم اردیبهشت مصادف با ۲۸ آوریل، به عنوان روز روان‌شناس و مشاور در سرتاسر جهان نامگذاری شده است و البته تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعه رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می‌گردد.

پس از  شیوع بیماری کرونا در جهان با توجه به برخی شرایط موجود میزان آسیب های روانی و مشکلاتی هم چون استرس و افسردگی افزایش پیدا کرده است؛ از این رو نیازمندی به روانشناسان و مشاوران بیش از قبل احساس می شود.

در این میان با توجه به تلاش های شبانه روی کادرمان و دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در شرایط ناشی از بیماری کرونا، اهمیت توجه به حفظ سلامت روان و برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی و انجام آزمون های روانشناختی برای آنها بیش از پیش شد.

تغییرات بی سابقه زندگی با شیوع کرونا

رامش حسین زاده رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به درگیری بیش از یکساله به پاندمی کرونا اظهار کرد: این پاندمی سبب شد تا به دنبال خود تغییرات بزرگ و بی سابقه ای را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: اعمال محدودیت ها، تعطیلات مراکز آموزشی، مشکلات کسب و کارها و مشکلات اقتصادی و تغییراتی که در سبک زندگی افراد اتفاق افتاد بروز نگرانی های منطقی و ترس های غیر منطقی همه این عوامل باعث شد که سلامت روان افراد تحت تاثیر قرار گیرد.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطر نشان کرد: جامعه روانشناسان و مشاوران از همان روزهای نخست شیوع کرونا همراه با سایر جهادگران عرصه سلامت در کنار مردم بودند و برای کاهش استرس ناشی از این بیماری، مهارت آموزی و مقابله با عوارض روانی ناشی از کرونا و آماده کردن افراد برای تغییر سبک زندگی و مقابله با آسیب های وارده ناشی از این پاندمی تلاش کردند.

حسین زاده اعلام کرد: اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین بر اساس رسالت خود و همراه و همگام با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و دستور العمل های وزارت بهداشت تمام تلاش خود را به کار گرفت تا با استفاده از  ظرفیت های موجود از سلامت روان و سرمایه های انسانی که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین تحت پوشش این اداره هستند محافظت کند.

توجه به سلامت روان کادر درمان و دانشجویان

وی ادامه داد:خدماتی که اداره مشاوره ارائه می دهد صرفا به دانشجویان نبوده بلکه کادر درمان و تلاشگران عرصه سلامت را نیز شامل شده است.

حسین زاده اضافه کرد: انجام غربالگری در چندین نوبت بر روی تمامی جمعیت دانشجویی و ورودی های جدید سال تحصیلی ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ صورت گرفته است.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین یاد آور شد: علاوه بر مداخلات روانشناختی که بر روی افراد بالای خط برش اتفاق افتاد همزمان با این جریان اجرای طرح وضعیت روانشناختی کادر بیمارستان در دوران همه گیری ویروس کرونا نیز در مراکز درمانی تابع علوم پزشکی قزوین صورت گرفت و وضعیت روانشناختی  کادر درمان در مراکز درمانی که بیشترین مواجه  با بیماران مبتلا به کرونا را داشتند مانند مراکز بوعلی، ولایت و شفا تاکستان نیز بررسی شد.

حسین زاده تصریح کرد: ارائه خدمات روان پزشکی و روان شناسی رایگان به صورت حضوری و غیر حضوری در حوزه ها و زمینه های متنوع و مختلف مثل مشکلات عاطفی و هیجانی، سازگاری و تاب آوری مشاوره در زمینه کودک و نوجوان، زوج درمانی، اختلالاتی همچون اضطراب افسردگی مدیریت خشم و بسیاری از موارد دیگر از جمله اقدامات صورت گرفته است.

اجرای طرح "هم قدم" برای بررسی سلامت روان دانشجویان

وی عنوان کرد : یکی دیگر از برنامه های صورت گرفته اجرای طرح هم قدم است که ضمن تماس و احوالپرسی صمیمانه با دانشجویان  وضعیت روان شناختی آن ها نیز در دوران کرونا مورد بررسی قرار می گرفت و به صورت تلفنی و آنلاین نیز اداره مشاوره به تمام دانشجویان معرفی شد. 

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: برقراری خط هات لاین و ۶ خط مشاوره آنلاین که باعث می‌شد امکان دسترسی دانشجویان به مشاوره به صورت غیر حضوری هم برای دانشجویان فراهم شود و برای دانشجویان غیر بومی نیز این امکان فراهم بود که به صورت تلفنی و تماس ویدئویی مشاوره خود را دنبال کنند.

وی تصریح کرد : برگزاری وبینارها زمینه جدیدی در عرصه روانشناختی بود که از ظرفیت فضای مجازی توانستیم بهره برداری بیشتری کنیم و این امکان را فراهم ساخت تا بتوانیم وبینار های متنوعی از جمله مهارت های زندگی، راهکارهای مقابله با آسیب های اجتماعی شکست های عاطفی و برنامه های لایو با محتوای آسیب های اجتماعی توسط کارشناسان و متخصصان برای دانشجویان کارکنان و اساتید برگزار کنیم.

استفاده از ظرفیت های دانشجویی در ایام کرونا

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: فعال سازی گروه همتایاران سلامت روان و به کارگیری ظرفیت های دانشجویی در برنامه های مرتبط با بهداشت سلامت روان از برنامه های دیگر بود و فعال سازی کانون سلامت رفتار و انجام بسیاری از فعالیت ها با همکاری عزیزان و مساعدتی که توانستند در آموزش های همگانی و ارتباط با دانشجویان داشته باشند یکی دیگر از برنامه های انجام شده است.

وی مطرح کرد: هرچه قدر به دوره پساکرونا نزدیک تر می شویم اهمیتی که پرداختن به سلامت روان افراد یک جامعه باید مدنظر قرار  بگیرد اهمیت پررنگ‌تری پیدا می کند.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین تاکید کرد :در سال گذشته بیشتر سلامت جسمی افراد مورد  بررسی قرار می گرفت،  اما امسال  سالی است که وضعیت  حفظ و ارتقاء سلامت روان آحاد مردم می‌بایست در دستور کار بگیرد و هر آنچه در توان داریم در جهت ارتقای سلامت روان و مهارت افزایی جوانان داشته باشیم.

توجه به سلامت روان احادجامعه خصوصا جوانان

دکترمحمد رضا شیخی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در گفتگو با مفدا اظهار کرد: یکی از مباحث مهم و ضروری توجه نمودن به سلامت روان در آحاد جامعه به‌ ویژه نسل جوان و دانشجویان است که به طور قطع امروزه در جامعه بشری به لحاظ افزایش استرس ها و تنش های موجود در زندگی و همچنین کاهش منابع حمایتی و میزان آسیب پذیری همه اقشار جامعه بالاخص جوانان نسبت به مشکلات روحی و روانی لازم است بیش از گذشته نسبت به سلامت روان توجه شود.

وی افزود: سلامت روان یکی از نیازهای اساسی است که سازمان بهداشت جهانی برای تبیین و تعریف سلامت ابعاد مختلفی را ذکر می کند.

شیخی اعلام کرد : سلامت عبارت است از رفاه کامل جسمانی روانی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی که به طبع سلامت روان جزو لاینفک زیست بهتر و داشتن یک زندگی مناسب‌تر است.

وی تاکید کرد: متاسفانه آمارها نشان می‌دهد که شیوع بیماری های حوزه روان امروزه در جامعه افزایش پیدا کرده و اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی و روان پریشی رو به افزایش است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: باید به منظور کاهش شیوع بیماری های مرتبط با حوزه روان ابتدا به علت شناسی توجه کرد و عواملی که می تواند باعث کاهش آن شود را به خوبی شناسایی کرد.

اجرای خدمات روانشناختی در محیط های دانشگاهی

وی تصریح کرد: در محیط های دانشگاهی  با تاسیس ادارات مشاوره و خدمات روان شناختی اقدامات پیشگیری در سه سطح انجام می شود که در سطح اولیه غربالگری انجام می گیرد.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت:  امروز با شناخت بهتر افرادی که آسیب پذیر هستند می‌توانیم به موقع مداخلات روان شناختی را برای آن ها انجام دهیم.

وی مطرح کرد: در حوزه معاونت فرهنگی دانشگاه ها اداره مشاوره و سلامت روان با بکارگیری مشاورین زبده و غربالگری این طرح را به شکل کلی در دانشگاه ها اجرایی می کند و در دانشکاه علوم پزشکی قزوین در تلاش هستیم خدمات مناسبی برای کسانی که احتمال آسیب پذیری برای آن ها وجود دارد فراهم کنیم.

معاون فرهنگی  دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطر نشان کرد: مهم ترین مسئله امروز افزایش توانایی جوانان بخصوص در حوزه مهارت های زندگی و افزایش دانش آگاهی و نگرش آن ها است که البته عملکرد و نگاه آن ها  نسبت به زندگی تغییر پیدا کند. 

وی ادامه داد : جوانان باید قابلیت ها  و توانمندی هایشان  افزایش پیدا کند  تا بتوانند نسبت به  چالش‌هایی که پیش رو دارند یک رویه و اقدام مناسبی داشته باشند.

ضرورت آموزش مهارت های زندگی در محیط های دانشگاهی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت : بسیاری از جوانان ما متاسفانه مهارت های زندگی که لازمه ادامه زندگی و داشتن زندگی بانشاط و موفق است را در محیط‌های آکادمیک ندارند و لازم است تا  ضمن دوره هایی مهارت هایی مانند خود آگاهی، حل مسئله، تصمیم گیری، همدلی و هم دردی و روش های مقابله با خشم و استرس را آموزش ببینند. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان تاکید کرد:با توجه به همه گیری بیماری کرونا و افزایش مشکلات روحی روانی، جامعه امروز نیازمند آن است تا برای کاهش آسیب های اجتماعی در زمینه سلامت روان گام های موثری را بردارد که در این میان دانشگاه ها و مراکز آموزشی می توانند تاثیر به سزایی داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.