شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳

سردبیر گاهنامه علمی، تخصصی "هشیاری" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

نشر اطلاعات بر پایه شواهد علمی بایستی مورد توجه نشریات دانشجویی قرار گیرد

نشریات

سردبیر گاهنامه علمی، تخصصی "هشیاری" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: هدف ما از به عضویت درآمدن و فعالیت در نشریات علمی، دانشجویی نشر اطلاعات بر پایه شواهد علمی و قابل اتکا بوده و در روزگاری که افراد از طریق رسانه ها در دنیای مجازی در معرض هجوم اطلاعات مختلف روان شناسی قرار می گیرند، نگارش مطالب به زبان ساده و روان به طوری که برای عموم افراد قابل فهم باشند، حائز اهمیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، از آنجایی که نشریات دانشجویی همواره نقش مهمی را در تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی ایفا کرده‌اند، فلسفه وجودی آنان در وهله نخست تمرین کار گروهی در فضای دانشگاهی و همچنین جذب دانشجویانی است که در زمینه‌های مختلف توانایی بالایی دارند.

از طرفی نشریات دانشجویی می‌توانند با تولید و توزیع اطلاعات صحیح و آگاهی بخشیدن به قشر دانشجو، نقش بسزایی در توسعه علمی و فرهنگی کشور داشته باشند.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با دارا بودن بیش از ۱۷ نشریه فعال توانسته در انتشار نشریات الکترونیکی رشد قابل توجهی را از خود نشان دهد و بستری ویژه برای دانشجویان اهل قلم فراهم نماید.

در این راستا و به منظور آشنایی دانشجویان با نشریات فعال در سطح دانشگاه، سرویس فرهنگی پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، اقدام به انجام سری گفتگوهایی با سردبیران و مدیرمسئولان نشریات دانشجویی دانشگاه نموده که "خاطره حشمتی"، سردبیر  گاهنامه علمی، تخصصی "هوشیاری" یکی از این افراد می باشد.

وی در ابتدای سخنان خود به بیان محوریت و فعالیت این گاهنامه علمی، تخصصی پرداخت و خاطر نشان کرد: گاهنامه علمی، تخصصی هشیاری در پاییز ۱۳۹۸ رسما فعالیت خود را آغاز کرد. این نشریه به صاحب امتیازی انجمن علمی، دانشجویی روان شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه فعالیت کرده و هیات تحریریه با اعضای انجمن تبادل اطلاعات و همکاری دوجانبه دارند. تعداد دانشجویانی که در این نشریه فعالیت و همکاری دارند ۲۴ نفر می باشند و اعضای محترم هیات علمی گروه روان شناسی بالینی نیز ما را از دانش و قلم خود بهره مند می سازند.

حشمتی اضافه کرد: هدف ما از به عضویت درآمدن و فعالیت در نشریات علمی، دانشجویی نشر اطلاعات بر پایه شواهد علمی و قابل اتکا بوده و در روزگاری که افراد از طریق رسانه های موجود در دنیای مجازی در معرض هجوم اطلاعات مختلف روان شناسی قرار می گیرند، شاید درجه علمی بودن این موضوع برای خیلی از افراد محل سوال باشد و نگارش مطالب به زبان ساده و روان به طوری که برای عموم افراد قابل فهم باشند، حائز اهمیت می باشد.

وی افزود: این نشریه در سال گذشته ۶ شماره انتشار داشته و در اولین دوره لیگ نشریات دانشجویی منطقه غرب (مستوره اردلان) در دو بخش برگزیده شد. در بخش نشریات علمی به دلیل انتخاب زبان ساده، یکدست و روان در نگارش مطالب و نزدیکی به زبان روزنامه نگاری علمی، شایسته تقدیر شناخته شد و در بخش نویسنده برتر مقاله دو نفر از اعضای هیئت تحریریه به طور مشترک صاحب رتبه دوم شدند.

سردبیر نشریه هوشیاری در ادامه تصریح کرد: در سال جدید قصد داریم به شکل گسترده تری بر روی مفاهیم روان شناختی و جامعه شناختی فعالیت و در سطح جامعه به مصاحبه و گفتگو بپردازیم. همچنین این نشریه علمی، تخصصی با دانشجویانی از حیطه های مختلف روان شناسی، مشاوره، علوم تربیتی در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین دانشجویان رشته های روان پزشکی، روان پرستاری و ... همکاری خواهد داشت.

وی ادامه داد: نوشتن و نویسندگی همواره مزایای قابل توجهی داشته و تجربه نویسندگی برای ثبت در رزومه علمی، شرکت در مسابقات منطقه ای و مسابقات میان شماره های مختلف نشریه، شرکت در کارگاه های انجمن با تخفیف ویژه، کسب مهارت در نویسندگی علمی به واسطه بازخوردگرفتن از منتور علمی نشریه و... همگی از جمله این موارد خواهد بود.

دبیر گاهنامه علمی، تخصصی "هشیاری" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پایان ضمن دعوت از دانشجویان علاقه مند به فعالیت در این نشریه دانشجویی اظهار داشت: همانگونه که شیخ شیرازی در باب هفتم گلستان فرموده اند؛"هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده، وگر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولتست؛ هرجا رود قدر بیند و بر صدر نشنید؛ و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند." که در این اینجا مقصود از هنر، کسب فضائل و مهارت های گوناگون و توانایی تصدی مشاغل و... می باشد، از این رو توصیه می کنم نیم نگاه دیگری به مزایای نوشتن و نگاشتن در نشریات داشته باشید و سپس قلم در دست گرفته و هنری بر هنرهای خود بیافزایید.

خبرنگار؛ زهرا کرمی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.