یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴

معلمی شغل نیست، عشق است

روز معلم

تلاش برای تربیت دانش آموزان و فراهم کردن زمینه رشد و تعالی آن ها و سوق دادن دانش آموزان برای نقش آفرینی را نمی توان صرفا یک شغل برای کسانی که در این زمینه گام بر می دارند برشمرد چرا که معلمی شغل نیست بلکه عشق است و به واسطه عشق کسانی تربیت می شوند که آینده سازان جامعه خواهند بود.

به گزارش مفدا قزوین، دوازدهم اردیبهشت ماه فرصت مناسبی برای قدردانی و گرامیداشت کسانی است که بدون چشمداشت هر آنچه از علم و دانش بهره مند هستند را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند.

روز معلم یادآور شکوه و عظمت زنان و مردان پاکباخته‌ای است که در طول تاریخ در عرصه تعلیم و تربیت زیباترین جلوه‌های عشق و ایثار را به نمایش گذاشته‌اند.

معلمان بزرگی که نامشان آوازه غرور و عزت این مرز و بوم است و همواره موجب افتخار آفرینی برای کشور شده اند.

با نگاهی به تاریخ زندگانی بشر و  تحولات و پیشرفت های بشری در خواهیم یافت که تمامی این پیشرفت ها   مدیون معلمان است که در رأس آن ها پیامبران الهی بوده اند که به شاگرد پروری می پرداختند.

شهید مرتضی مطهری یکی از معلم های الگو و دلسوز کشور بودند که پس از شهادت ایشان دوازدهم اردیبهشت ماه به عنوان روز معلم نامگذاری شد.

استاد  مطهری در آغاز درس، مقدمات را به خوبی توضیح می دادند و مشخص می کردند که مطلب بر چه مقدماتی مبتنی است، و این خصوصیت باعث می شد که هنگام تدریس، اشتباهاتی در ذهن شنونده ایجاد نشود.

استاد شهید مرتضی مطهری در طول زندگی خود دانش آموختگان زیادی را تربیت کرده بودند و علاوه بر تربیت خود نیز همواره در راستای افزایش دانش گام بر می‌داشتند.

شهید مطهری  با تکیه بر قدرت علمی، عقیدتی و فلسفی، هرگونه شبهه و سؤال در حوزه دین را پاسخ می دادند و با شمشیر قلم و بیان و با منطق و استدلال، با انحرافات شجاعانه مبارزه کردند.

از آنجایی که دانش آموزان مدت زمان زیادی از روز خود را در مدارس می گذرانند بنابراین معلمان نقش مهمی در زندگی دانش آموزان خواهند داشت و بنابراین در شخصیت سازی آن ها نیز نقش دارند.

معلمان به واسطه تاثیری که در شخصیت سازی دانش آموزان دارند از جایگاه والایی برخوردار هستند و از این رو می توانند در آینده آن ها نیز اثر گذار باشند

معلمان می توانند با تربیت درست دانش آموزان آن ها برای ایفای نقش در آینده آماده سازند و تلاش خود را در زمین نقش آفرینی بهتر دانش آموزان به کار گیرند تا بتوان آینده ای درخشان متصور شد.

با شیوع کرونا در کشور اگرچه کلاس های درس به صورت حضوری تعطیل شد اما معلمان دوشادوش بقیه خدمت گذاران به آموزش دانش آموزان پرداختند.

علی رغم اینکه بستر لازم و مناسبی در ابتدا برای برگزاری کلاس های مجازی فراهم نبود اما این تلاشگران در عرصه آموزش از تمامی ظرفیت های خود استفاده کرده و به تعلیم و تربیت پرداختند.

برگزاری کلاس های آموزشی به صورت مجازی نیز سختی های خودش را دارد چرا که تدریس مستمر مجازی برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاد و بنابراین بستر لازم فراهم نبود اما تلاش مضاعف معلمان در عرصه علم موجب به ثبت صحنه های شیرینی شد که به یادگار باقی خواهد ماند.

به نظر می‌رسد که به منظور قدر دانی از فعالان عرصه علم و دانش لازم باشد تا مسئولان مرتبط بستر لازم را فراهم کنند تا معلمان به دور از دغدغه با آسودگی خاطر به تدریس بپردازند.

اگرچه نامگذاری یک روز از سال بخش کوچکی از زحمات این فعالان عرصه علم و دانش را جبران نمی کند اما می تواند بهانه ای باشد تا قدردان آن ها باشیم و یاد و خاطره تمامی کسانی که در این جامعه برای آینده سازان کشور تلاش کرذند گرامی بداریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.