یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹

رییس انسیتوپاستور ایران:

واکسن کرونای انستیتو پاستور بی‌خطر، ایمن و کارا است

فازم سوم واکسن همدان

رییس انستیتوپاستور ایران واکسن کرونای انستیتو پاستور را واکسنی ایمن دانست که می تواند در بدن تا ۸۰ درصد ایمنی ایجاد کند.

به گزارش مفدا همدان، دکتر بیگلری در مراسم فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتوفینلای کوبا_ انستیتو پاستور ایران در مرکز بهداشت همدان اظهار کرد: با شروع کرونا به عنوان پیچیده‌ترین بیماری قرن، همه دانش بشری در برابر این ویروس به چالش کشیده شد و دانش هیچ کشوری در این زمینه بیشتر از کشور دیگر نبود.

وی گفت: کشور ما در اوج تحریم‌های ناجوانمردانه به بحران کرونا وارد شد و مسلما تشخیص اولین گلوگاه بود و بسیاری انتظار داشتند که ایران از عهده این کار برای برنیاید.
رییس انستیتوپاستور ایران  افزود: انستیتو پاستور ایران با یکصد سال سابقه نشان داده است که مرزبان امنیت سلامت کشور است و وظیفه طراحی روش‌های تشخیص و راه‌اندازی شبکه آزمایشگاهی کشور را به عهده بگیرد.

وی با اشاره به اینکه انستیتو پاستور ایران سال ۱۲۹۹ تشکیل شد و سال ۱۳۹۹ باید صدمین جشن بگیرد و برگزاری هیچ مراسمی نمی‌توانست نام انیستو را با ذهن‌ها ماندگار کند.
دکتربیگلری افزود: در مواجهه با کرونا برای اولین بار در دنیا به میزان بسیار زیادی واکسن نیاز بود و تمام دنیا برای این موضوع بسیج شد.

وی با یادآوری اینکه در ابتدای کار ما هیچ چیزی در دسترس نداشتیم و اغلب محموله‌های ما توقیف می‌شد، افزود: با توجه به این شرایط برخلاف دستورالعمل‌های جهانی همان تست‌های محدود را به بیمارستان‌ها اختصاص دادیم و به جای انجام سه تست از یک تست استفاده کردیم که در ابتدای برای این کارها به ما خُرده می گرفتند اما سه هفته بعد نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران به بنده گفت که کارهای انجام شده ما در ایران، جزو پروتکل‌های جهانی شده است.

رییس انستیتو پاستور ایران توضیحاتی در خصوص واکسن ایمن و کم عارضه بودن آن بیان داشت و گفت: برای این واکسن از نظر فنی سنگین‌ترین طراحی انجام شده است.
دکتر بیگلری، واکسن کرونا انستیتوفینلای کوبا_ انستیتو پاستور ایران را نخستین واکسن نوترکیب دانست که کونوژیکه شده است و می‌تواند با چندین موتاسیون مقابله کند.

وی با اشاره به اینکه در راه تشخیص این بیماری ما هیچ کمکی از بیرون دریافت نکردیم و با دانش فنی بومی، امروز همه جهش ها را تشخیص می‌دهیم، خاطرنشان کرد: پس از تشخیص بیماری مسئله واکسن آن دارای اهمیت است.

خرید واکسن نشان داد که هیچ عدالتی در این میان نیست چراکه ۷۸ درصد واکسن دنیا در شش کشور مصرف شد و بیش از ۱۰۰ کشور یک دُز هم تزریق نکردند.
ریییس انستیتو پاستور ایران با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده در کشور نشاندهنده این است که عدالت در سلامت شعار نیست توضیحاتی در مورد مهمترین دلایل انتخاب کوبا به عنوان واکسنی بی خطر، ایمن و کارا بیان داشت.

دکتر بیگلری افزود: واکسن‌های دیگری هم وجود دارد که تا دو ماه آینده وارد فاز انسانی می‌شود.

وی با تشکر از همه مسئولان و کارکنان حوزه سلامت در پایان از نماینده ولی‌فقیه در استان و پشتیبانی مسئولان استان به ویژه استاندار همدان و دکتر حیدری‌مقدم رییس دانشگاه علوم پزشکی و همه همکاران حوزه سلامت تشکر کرد.

همدان؛ قطب ارائه خدمات سلامت محور کشور

 استاندار همدان با تسلیت سالروز شهادت مولی الموحدین، حضور در این جلسه را باعث افتخار دانست و گفت: فرزندان ایران در همه عرصه‌های علمی به ویژه علوم هسته ای و نوین جزو برترین و توانمندترین‌های دنیا هستند به طوریکه ایران جزو دیگر کشورهای پیشرفته در عرصه تولید واکسن قرارگرفته است.

مهندس شاهرخی انتخاب استان همدان به عنوان پایلوت را ارزشمند دانست و با بیان اینکه همدان به عنوان آزمونه (پایلوت) فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک انستیتوپاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا انتخاب شده است، گفت: باید نگاه ویژه ای به توانمندی متخصصان ایرانی داشته باشیم.

وی افزود: ویروس کرونا تمام دنیا را در نوردیده و کادر بهداشت و درمان سراسر کشور سربلند از آزمون بیرون آمدند و توفیقات ارزشمندی داشتند و خود را با هر شرایطی برای مقابله با ویروس تطبیق دادند تا کمترین خسارت و آسیب به مردم برسد.

استاندار همدان با قدردانی از رییس دانشگاه، نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و اعضای ستاد استانی کرونا در پایان خاطرنشان کرد: طرح های بزرگی در بخش بهداشت و درمان استان در حال اجراست که با تکمیل آنها، همدان به یک قطب قوی در ارائه خدمات سلامت محور تبدیل می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.