دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸

حجت الاسلام رستمی در پیامی مطرح کرد؛

ضروت توجه ویژه اساتید به موضوع تربیت دانشجو در فضای مجازی

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی  رییس نهاد رهبری در دانشگاه ها

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها گفت:بواسطه شرایط کرونایی ما ازفضاهایی که دانشجو در محضر اساتید حاضر می‌شد، محروم شدیم و آموزش مجازی است بنابراین استادان ما در این فضا، تربیت را جدی تر بگیرند.

به گزارش مفدا به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی ضمن تبریک روز معلم و گرامیداشت سالروز شهادت شهید مطهری گفت: روز معلم و استاد را به همه اساتید و معلمان و همه عزیزان خدمتگزاران عرصه علم و تعلیم و تربیت تبریک عرض می‌کنم و همچنین سالروز شهادت استاد شهید مطهری را، شهیدی که روز شهادتش حسن انتخاب نام گذاری برای روز معلم بود، شهیدی که مثل یک شمع روشن کننده محیط، جامعه و اطرافیان به سمت نور بود که این انتخاب ارزش، جایگاه و اهمیت مقام معلم را یادآوری می‌کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: شهید مطهری محصول و دست پرورده استادانی همچون علامه طباطبایی و امام راحل بود و ضمن اینکه استادان و معلمان خوبی داشت، خود استاد و معلم یک نسل از انسان‌های فرهیخته، پرتلاش و هدایتگر و مجموعه‌ای از نسل جوانی بود که بعداً طلایه‌دار حرکت‌های علمی، اخلاقی و فرهنگی در جامعه ما در مراکز دانشگاهی و حوزوی شدند.

وی افزود: یک واقعیت این است که بزرگان، اساتید و سنت حسنه آموزشی ما، معلمی را فقط معنای انتقال داده و اطلاعات علمی از آموزگار به فراگیر نمی‌داند بلکه معلمی علاوه بر آموزش دادن ارتقا شخصیت، رشد نفوس و تربیت انسان‌ها را هم شامل می شده است. بنابراین ما شاهد یک جریان تربیتی و تعلیمی در فضای استادی و معلمی در سنت خودمان هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی گفت: آن چیزی که امروزه استادان و معلمان جامعه ما به عنوان یک مسئولیت جدی در این راستا با خودشان همراه می‌بینند این است که نسل جوان که شاگردان مکتب تعلیم و تربیت امروزه مراکز آموزشی ما هستند متوجه و واقف هم سرنوشت جامعه خودشان و هم نسبت به مشکلات محرومین باشند.

وی تاکید کرد: موضوع انتقال امید به نسل جوان و باورمند کردن و دادن نگاه روشن و امیدوارانه به این جوانان عزیز برای برای حرکت به سمت آینده، موضوع راهنمایی برای کسب فضیلت‌های اخلاقی و توجه به ابعاد درونی برای رشد، علاوه بر حوزه‌های مهارتی و علمی که باید رخ دهد و موضوع اهمیت دادن به پژوهش و تحقیق از جمله موضوعاتی است که در کنار آموزش در مکتب و در درس شما عزیزان معلم و استاد دارد اتفاق می‌افتد و اتفاق خواهد افتاد.

نماینده رهبر انقلاب در دانشگاه‌ها تاکید کرد: امروزه بواسطه شرایط کرونایی ما از فضاهای حضوری و فضاهایی که دانشجو و فراگیر در محضر اساتید حاضر می‌شد، محروم شدیم و طبیعتاً سبک خاصی از آموزش که آموزش مجازی است در فضاهای دانشگاهی ما حاکم شده اما این ایجاب می‌کند استادان و معلمان ما در این فضا موضوع تربیت را جدی تر بگیرند.

وی تاکید کرد: واقعیت این است در فضای مجازی بسیاری از امکانات تعلیم و تربیت محدودیت پیدا می‌کند، هرچند ابزارهایی به کمک می‌آید و فرصت‌های ایجاد می‌شود اما این نیاز دانشجو و دانش‌آموز و فراگیری که در منزل خودش نشسته و در محیط آموزشی پیرامون قرار نگرفته و از طریق فضای مجازی با اساتید ارتباط دارد مسئولیت اساتید و معلمان عزیزان را دو چندان می‌کند.

وی با اشاره به مشارکت و نقش جوانان و دانشجویان در فعالیت‌های جهادی، خیرخواهانه و بحث کمک‌های مومنانه، گفت: ما در شرایط کرونایی اتفاق بزرگی را داشتیم، اساتید و دانشجویان زیادی برای رفع مشکلات مردم نقش زیادی را داشتند، باید در این فضاها همراه‌تر و جدی تر باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی در ادامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه سلامت و همه اساتید دانشگاه‌هایی که در ایام کرونا جان خود را از دست دادند، اظهار داشت: امیدواریم که کار مجاهدانه اساتید و معلمان بدون وقفه ادامه پیدا کند. هر کدام از عزیزان این الگویی برای زندگی مجاهدانه و سعادتمندانه برای ماه هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.