چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱

مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیان کرد:

زنان نیاز به خدماتی دارند که آن خدمات در دستان ماماست

مدیر گروه مامایی / سبزوار

۱۵ اردیبهشت ماه برابر با ۵ می روز جهانی ماما نامگذاری شده است. مامایی حس باشکوه‌ترین لحظه‌هاست، دیدن زیباترین اشکها و دلنشین‌ترین لبخندهاست. مامایی لمس ثانیه‌های با شکوه یک تولد است، در آغوش گرفتن هدیه پاک خداوند است. در این روز فرصتی به دست آمد تا برای آشنایی بیشتر با رشته مامایی با دکتر فروغ‌السادات مرتضوی دکترای رشته باروری و مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به گفتگو بنشینیم که در ادامه خواهید خواند.

دکتر فروغ السادات مرتضوی مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مفدا سبزوار با بیان اینکه بیست و پنج سال سابقه کار در این رشته شیرین را در کارنامه علمی خود دارد، افزود: در دوران دبیرستان رشته ریاضی فیزیک را انتخاب کردم و بعد از گرفتن دیپلم به رشته پزشکی روی آورده و به خاطر جذابیت مامایی این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب و اکنون دکترای رشته باروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار هستم.

وی با بیان اینکه رشته مامایی خصوصیات منحصر به فردی به همراه دارد که دیگر رشته‌ها ندارند ادامه داد: مامایی همیشه رشته شادی بوده و  هست چرا که در آن تولد عضو جدید خانواده صورت می‌گیرد و یک درصد امکان به وجود آمدن غم و اندوه و مرگ جنین و مادر را در پی خواهد داشت.

مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به اینکه ارتباط با جوانان و آموزش دادن به آنان را دوست دارد افزود: به خاطر علاقه‌ای که به جوانان داشتم همواره محیط‌های آموزشی و تدریس در دانشگاه برایم جذابیت داشته و از همین رو مدیریت گروه این رشته پذیرفتم تا بیشتر با جوانان در تماس باشم.

دکتر فروغ‌السادات مرتضوی مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از جذابیت‌ها و تنوع کار در این رشته می‌گوید

رشته مامایی، رشته‌ای جذاب، شیرین و دارای فعالیت‌های متنوع است که به همین دلیل محبوبیت زیادی داشته و اکثر دانشجویان این رشته را همانند رشته پزشکی و دندانپزشکی که طرفدار زیادی داشته برای ادامه تحصیل انتخاب می‌نمایند.

تنوع کار در رشته مامایی زیاد بوده و ماما می‌تواند در مرکز بهداشت و یا بیمارستان مشغول به کار شود و یا در مطب گروه‌های مختلف را تحت پوشش قرار دهد.

یک ماما می‌تواند بر روی خانم‌های یائسته تمرکز کرده یا خانم‌های باردار، خانم‌های در حال زایمان و یا در دوره بعد از زایمان را تحت پوشش خود قرار دهد؛ بنابراین یک ماما خیلی متنوع می‌تواند کار کند.

دکتر مرتضوی معتقد است در حال حاضر  این تنوع کار در رشته مامایی با راه‌اندازی مراکز مشاوره مامایی و آموزش‌ کلاس‌های آمادگی زایمان گستردگی بیشتری پیدا کرده بنابراین کسی که بخواهد در این رشته فعالیت نماید مسیرهای متعددی برایش وجود خواهد داشت.  مامایی رشته‌ای جذاب و شیرین است که اکثر دانشجویان به دلیل محبوبیت بالا این رشته را انتخاب می‌کنند

وی می‌گوید اکنون دانشجویان ما در خود سبزوار دفتر مشاوره داشته که دوره‌ها و کلاسهای آمادگی زایمان را پشت سر گذاشته و  با جذب مادران و برگزاری کلاس برای آنان در حال فعالیت هستند که این اقدام بسیار برای من جذابیت دارد چرا که قبلا و در زمان ما اینگونه نبود، که این اتفاق گستردگی و پیشرفت رشته مامایی را نشان می‌دهد.

مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در خصوص بازار کار این رشته به این جمله که: "یک زن نیاز به خدماتی دارد که آن خدمات در دستان ماماست" اشاره کرد و معتقد است اگر نظام ارجاع در کشور ما به صورت صحیح اجرا گردد و این فرهنگ نهادینه شود که زنان در سطح اول خدمات باید به ماما مراجعه کرده و سپس به پزشک عمومی و متخصص مراجعه کنند مطمئنا بازار کار این رشته با تاسیس مطب‌های متعدد ایده‌آل خواهد شد.

مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار  نقش، جایگاه و وظایف یک ماما را اینگونه توصیف می‌کند

ماما باید ببیند در چه جایی کار می‌کند، مامایی که در بیمارستان انجام وظیفه می‌کند باید این  توانایی را داشته باشد که یک خانم بارداری که در آنجا بستری شده را سالم تحویل گرفته و سالم تحویل بدهد به اضافه اینکه موظف است یک نوزاد سالم هم تحویل  آن خانواده بدهد.

در گذشته وظیفه مامای شاغل در مرکز بهداشت تحت پوشش قرار دادن مادران باردار و شیرده بود اما امروزه اینگونه نیست و یک ماما خانواده‌ها را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین در این برهه از زمان یک ماما بایستی توانمندی‌های خیلی بالایی داشته و در تمام حوزه‌ها مطالعه نموده و به اصطلاح امروزی باشد تا بتواند وظیفه اصلی خود را که جذب مراجعین و ارائه خدمات مناسب و جذاب است را ارائه نماید.

وی در بخشی از سخنان خود مهربانی و عطوفت را از نکات مهم در حرفه و رشته‌های پزشکی عنوان می‌کند و معتقد است کسانی که در حرفه پزشکی‌اند چون با بیمار و کسی که دردمند است ارتباط دارند باید مهربان باشند.

تولد هر نوزاد تجربه منحصر به فردی است

مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار می‌گوید اینگونه نیست که تولد اولین نوزاد هیجان زده‌ام کرده باشد و بقیه تولدها نه؛ بعد از گذشت چندین سال، اکنون هم با تولد نوزاد به وجد می‌آیم و شگفت زده می‌شوم و خیلی اوقات باورم نمی‌شود که از شکم یک خانم نوزادی بیرون خواهد آمد و شروع به گریه خواهد کرد. قطعا کار ما تکراری نیست و اساسا زایمان‌ها با هم تفاونت دارند که این اتفاق شغل مامایی را جذاب و احساسی خاص در آدم پدیدار می‌کند.

دکتر فروغ‌السادات مرتضوی مدیر گروه رشته مامایی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در پایان صحبت‌های خود به دانشجویان این رشته و دیگر رشته‌ها توصیه کرد که دو حوزه آموزش و بالین را جدی گرفته و هر دو را در کنار هم پیش ببرند و تلاش نمایند و یکی را فدای دیگری نکنند.

وی تلاش و مطالعه را رمز موفقیت دانشجویان دانست و از دانشجویان خواست خود را محدود به اسلاید و جزوه نکنند و خودشان به دنبال کسب تجربه، مطالعه و یادگیری باشند چرا که در آینده به شدت به کارشان خواهد آمد.

خبرنگار: رومینا آسایش‌خواه دبیر سرویس آموزشی پژوهشی مفدا سبزوار

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.