چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷

دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تاکید کرد:

نقش مهم جامعه مامایی در تکمیل حلقه سلامت خانواده

روز ماما

در جامعه امروز با توجه به وظایف متعددی که بر عهده ماما قرار دارد، این افراد در سلامت مادر و کودک نقش مهمی را ایفا می کنند از این رو تامین سلامت جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت. دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: رشته مامایی یک رشته پیراپزشکی است که از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که در حین زایمان جان دو نفر یعنی مادر و کودک در دستان ماماست.

به گزارش مفدا قزوین ، پنجم ماه می از سوی بهداشت جهانی روز ماما نامگذاری شده است که این نامگذاری نشان از اهمیت بالای این شغل در جامعه دارد.

فریبا رسولی دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفتگو با مفدا اظهار داشت: مامایی یکی از شاخه های علوم پزشکی است که نقش عمده ماما در ارتباط با مادر و کودک است و در واقع ماما به مشاوره قبل، بعد و حین ازدواج می پردازد.

وی افزود: آموزش در نحوه تنظیم خانواده و مراقبت از کودک در دوران باروری زایمان طبیعی و سزارین و همچنین مراقبت های بهداشتی مادر و کودک در زمینه بهداشت نیز از دیگر وظایف  ماما است.

دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد : مامایی همانند سایر رشته های پزشکی و پرستاری نیازمند فردی است که احساس مسئولیت کند و نسبت به رشته خود علاقمند باشد.

رسولی با اعلام اینکه  سختی هایی در مسیر زایمان وجود دارد گفت:  مامایی که نسبت به رشته خود مسئولیت پذیر باشد  و  اطلاعات کامل را دارا باشد می­تواند زایمان را به طور طبیعی جلو ببرد و درصورتی که ماما از اطلاعات کامل برخوردار نباشد و نتواند سختی های مسیر زایمان را تحمل کند نمی تواند موفق شود.

وی تاکید کرد : روز جهانی ماما با هدف بزرگداشت ماما و آگاهی دادن در خصوص اهمیت کار مامایی نامگذاری شده است بنابراین باید به اهمیت آن پی برد.

رسولی خاطر نشان کرد: اهمیت رشته مامایی در زمینه سلامت مادر و کودک در زمان زایمان یا قبل و بعد آن بسیار آشکار است بنابراین مادر و کودک سالم نیازمند مامایی مهارتمند است.

وی تصریح کرد : مامایی یک رشته تاثیر گذار در سلامت جامعه است و  این رشته فقط مختص زایمان نیست بلکه در مشاوره ژنتیک، تغذیه قبل، حین و بعد بارداری نیز ایفای نقش می کند.

دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: رشته مامایی یک رشته پیراپزشکی است که از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که در حین زایمان جان دو نفر یعنی مادر و کودک در دستان ماماست.

وی گفت: از سوی دیگر باید در جامعه به رشته مامایی اهمیت بالاتری دهند تا اقشار مختلف جامعه نیز به اهمیت و سختی های این رشته پی ببرند.

از آنجایی که در جامعه امروز به واسطه فشارهای اقتصادی و تغذیه نامناسب فرزندآوری با مشکلات زیادی همراه است بنابراین می‌طلبد تا زوج هایی که تمایل به فرزند آوری دارند به منطور جلوگیری که از آسیب ها و بیماری ها پیش از اقدام به بارداری به مراکز بهداشت و درمان و ماما مراجعه و رژیم باروی دریافت کنند.

قشر ماما نقش مهمی در سلامت جامعه ایفا می کنند و به منظور حفظ سلامت مادر و کودک در دوره بارداری ماما می تواند کمک شایانی کنند و لازم است تا خانم های بارداراین مهم را مدنظر قرار دهند تا کمتر دچار آسیب شوند.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/no_photo.png

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.