چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱

به مناسبت هفته سلامت؛

همزمان با شعار روز با عنوان رسانه ها، آموزش و فرهنگ سازی با دکتر تراب پور معاون دانشجویی فرهنگی مصاحبه صورت گرفت

آبادان

سرپرست اداره مشاوره به مناسبت هفته سلامت مصاحبه ای با دکتر تراب پور معاونت فرهنگی دانشجویی انجام داده است که در ادامه به آن می پردازیم.

به گزارش مفدا آبادان، ناهید محمودی عنوان کرد: به مناسبت هفته سلامت همزمان با شعار روز با عنوان رسانه ها، آموزش و فرهنگ سازی با جناب دکتر تراب پور معاون دانشجویی فرهنگی مصاحبه صورت گرفت .

ایشان پس از تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان همسو با هفته سلامت ابتدا به بیان روش‌های پیشگیری بیماری ها که لازمه زندگی سالم است پرداختند و در ادامه درمورد واکسیناسیون شدن دانشجویان وکادر درمان و پرسنل در آبادان وخرمشهر و عوارض و فواید واکسینه شدن پرداختند.

جزییات این مصاحبه به شرح زیر میباشد:

با توجه به دست به گریبان بودن همه ما مردم جهان در این چند ماه با پاندمی سخت کویید 19 شاهد دست و پنجه نرم کردن افراد با بیماری و مرگ هستیم، متاسفانه تاکنون هم درمان قطعی برای این پاندمی پیدا نشده و معلوم نیست چه زمانی بتوانیم این بیماری را ریشه کن کنیم مگر با رعایت دستورات بهداشتی که همیشه پیشگیری مقدم است بر درمان.

پیشگیری در این پاندمی به 2 مدل میباشد:

1 ) تعریف شده در سطح جهان: مثل تهویه مناسب در فضای بسته مثل خودرو ، کلاس ، مسیر رفت و آمد، رعایت فاصله فیزیکی حداقل 2 متر، زدن ماسک، رعایت بهداشت دست که کمترین احتمال را در انتشار ویروس دارد.

2 ) واکسیناسیون

که خدارو شکر در کشور، استان ها و شهرستانهای آبادان و خرمشهر این عمل در حال انجام است.

واکسن ها به طور کل به 4 روش متفاوت تولید میشوند:

قدیمی ترین روش: این روش در کشور ما هم مرسوم و رایج است و در حال حاضر در ساخت واکسن برکت از این روش استفاده شده است، استفاده از ویروس زنده، ضعیف شده یا کشته شده که بدن را مجبور به تولید آنتی بادی میکند.

روش دوم استفاده از پروتئینی از ساختمان ویروس است که بر روی این پروتئین بی خطر سازی انجام شده و توسط همراهی برخی مواد دیگر وارد بدن میشود و بدن را مجبور به ایجاد پاسخ ایمنی می کند.

روش سوم بخشی از رمز ژنتیکی ویروس را وارد یک ویروس بی خطر و غیر مضر میکنند و این کد ژنتیکی را وارد بدن انسان میکنند و بدن مجبور به تولید آنتی بادی میشود.

جدیدترین و آخرین روش: که خیلی هم پر سر و صدا است ولی هنوز جواب قاطعی پیدا نشده، گذاشتن رمز ژنتیکی خاصی در درون سلول های سالم انسان است که سبب تولید آنتی بادی میشود.

درخصوص عمل واکسیناسیون و سوال های متداول در مورد واکسن موجود یعنی واکسن آسترزنکا که در حال حاضر در وزارت بهداشت در حال تزریق است از نوع سوم است که بخشی از کد ژنتیکی ویروس را وارد یک ویروس غیر مضر و سپس وارد بدن میکنند ،

واکسن آسترزنکا از نظر ایجاد لخته در جهان بسیار صدا کرده اما عوارض واکسن برحسب شیوع آن به چند دسته تقسیم میشود که خدمت حضور شما بیان خواهد شد:

عوارض شایع  شامل: علائم آنفولانزا ، درد عضلانی ، سردرد تب

علائم شایع در حد 2 تا 3 روز با مسکن معمولی قابل کنترل هستند. از هر 10 نفر یک نفر این علائم را بروز خواهد داد.

گروه دوم عوارض : قرمزی و متورم شدن محل تزریق ،اسهال استفراغ و کاهش بدون علائم پلاکت خونی . هر 100نفر 1 نفر این علائم را بروز خواهد داد.

گروه سوم : عوارض نادر این واکسن میباشد که از هر 1000 نفر 1 نفر این علائم را نشاد خواهد داد مثل: از دست دادن اشتها، سرگیجه، خواب آلودگی ،تعریق، بزرگ شدن غدد لنفاوی و راش های پوستی .

گروه آخر مورد بسیار نادر این واکسن که بسیار مورد بحث قرار گرفته ایجاد لخته های خون غیر معمول با کاهش پلاکت ها است که از هر 1000000 دوز تزریق 4،5 نفر دارای علامت و فقط یک نفر فوت میکند .

لخته شدن همچنین علائمی بروز میدهد که در صورت مشاهده باید سریعا به پزشک مراجعه شود مثل: تنگی نفس شدید،وجود درد در ناحیه قفسه سینه و اطراف معده،تورم یا سرد شدن پاها، سردرد شدید یا بدتر شدن سردرد قبلی، وجود خونریزی های مداوم به ویژه در زیر پوست بدون آسیب و ضربه به پوست ، کبودی و تیرگی در پوست .

که در طی 14 روز پس از تزریق واکسن این علائم بروز میکند.

سخن پایانی:

کماکان سوال پیش می آید با این عوارض واکسن را بزنیم یا نه؟

چند نکته:

1: در دو کفه ترازو یک طرف ویروس کوید 19 و خطر مرگ و آمار بالای مبتلایان و در طرف دیگر واکسن آسترزنکا که با عوارض گفته شده در جهان و ایران موجود است.

باید گفت که اجباری نیست اما باید توجه داشت که واکسن ها محدود هستند و متقاضیان زیاد و به گفته سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ایران اولین واکسن بهترین واکسن است.

بهداشت همیشه مقدم بر درمان بوده و هست و علی رغم زدن واکسن باید پرتکل ها رعایت شود.

در آخر اینکه رعایت قوانین بهداشتی و روش های پیشگیرانه از همه ی بیماری ها قطع یقین زندگی بهتری را برای همه ما رقم خواهد زد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.