چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶

کرونا و اثرات آن بر بارداری و شیردهی

بارداری

از اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ که ویروس کرونا در ووهان چین ظهور پیدا کرد تا زمان پاندمیک شدن آن، وضعیت همه‌گیری به طرز نگران کننده ای پیشرفت کرد و به تبع زنان باردار از این وضع مستثنی نبودند.

به گزارش مفدا – گناباد، به علت تغییرات فیزیولوژیکی که در سیستم ایمنی و قلبی - عروقی و تنفسی در بارداری به وجود می‌آید (به ویژه تضعیف سیستم ایمنی)، تحمل آنان به هیپوکسی کاهش می‌یابد؛ بنابراین انتظار می‌رود مشکلات تنفسی در زنان باردار مبتلا افزایش یافته و احتمال ابتلا به فرم شدیدتر بیماری بالاتر برود.

تاکنون شواهدی مبنی بر بالاتر بودن خطر ابتلا به کرونا در زایمان واژینال نسبت به سزارین وجود ندارد؛ اما به دلیل طولانی‌تر بودن مراحل زایمان واژینال احتمال خطر بالاتر می‌رود و این مدت زمان به حدی اهمیت دارد که حتی در مورد کلامپ تأخیری بندناف نوزاد، به دلیل احتمال انتقال بیماری کرونا اختلاف نظر وجود دارد. بنابراین ابتلا به کرونا نباید اندیکاسیون القا لیبر و انجام سزارین باشد؛ بلکه زمان و نحوه زایمان باید برای هر بیمار به شکل شخصی تعیین شود و مبتنی بر نشانه‌های معمول زنان و زایمان باشد.

انتقال کرونا به نوزاد، از طریق تماس مستقیم مادر

طبق نتایج مطالعات، تظاهرات بالینی و نتایج آزمایشات پاراکلینیکی مشابه بیماران غیر حامله بوده و در مادران باردار شامل تب، سرفه و درد عضلانی و شایعترین تظاهرات آزمایشگاهی شامل کاهش لنفوسیت خون و افزایش CRP خون می‌باشد که البته گستره‌ی تظاهرات بالینی از بی علامت تا وخیم متغیر است.

هیچ مورد مستندی از انتقال عمودی سایر کروناویروس‌ها (MERS و SARS)، وجود ندارد؛ ولی با توجه به اینکه مطالعات محدودی در زمینه‌ی انتقال عمودی COVID_۱۹ صورت گرفته، انتقال عمودی محتمل بوده؛ اما به نظر نادر است و در اکثر نوزادان ، حداقل تأثیر را دارد.

بیماری کرونا می‌تواند در صورت تماس مستقیم مادر به نوزاد منتقل شود (ویروس در مایع آمینوتیک و جفت و شیر دیده نشد) و اغلب پس از زایمان انتقال صورت می‌گیرد. بنابراین جداسازی موقت تازه متولدین از مادرشان، حداقل به مدت دو هفته، ضروری است.

راهکارهای جلوگیری از انتقال کرونا در مادران

رهنمودهای فعلی این است که مادران، شیردهی را ادامه دهند حتی اگر در بارداری و بعد از زایمان آزمایش مثبت داشته باشند. توصیه های بهداشتی و شستن دست باید رعایت شود و زنان مبتلا به کووید - ۱۹ باید هنگام تغذیه، از ماسک پزشکی استفاده کنند؛ لذا با توجه به اینکه عفونت نوزادان به طور کلی خفیف و اغلب بدون علامت است، مزایای شیردهی ممکن است بیش از خطر انتقال بالقوه باشد.

PLP و PROM بیشترین مشکلات ایجاد شده در بارداری مادران باردار مبتلا به کووید - ۱۹ هستند که ممکن است به پارگی رحم ختم شوند. برنامه­ی ختم حاملگی و به دنیا آوردن باید به صورت انفرادی بر حسب شرایط هر فرد گذاشته شود؛ اما در نهایت میزان سقط و سزارین در این مادران افزایش یافته است.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه سرعت انتقال ویروس کرونا بسیار سریع است برخی از گروه‌های حساس باید مراقبت‌های بیشتری را اتخاذ کنند. زنان باردار یکی از این گروه‌ها هستند؛ زیرا نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

به دلیل تغییراتی که در سیستم ایمنی یک خانم باردار ایجاد می‌شود، احتمال آسیب به دلیل عفونت در مادر و جنین وجود دارد؛ اما نکته بسیار دل گرم کننده اینکه درصد میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس، بسیار کمتر از ویروس‌های دیگر آنفولانزا می‌باشد؛ بنابراین با یک مراقبت و پیشگیری ساده می‌توان از شیوع این بیماری تا حد زیادی جلوگیری کرد.

منابع:

http://ncfharums.ir/fa/files.php?rid=۲۴

http://journals.ssu.ac.ir/ijrmnew/article-۱-۱۹۱۵-fa.html

http://unmf.umsu.ac.ir/article-۱-۴۲۳۵-fa.html

https://doi.org/۱۰.۱۱۵۲/physrev.۰۰۰۲۴.۲۰۲۰

نویسنده: نرگس پورمحبی، عضو سرویس آموزشی پژوهشی مفدا گناباد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.