پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴

مولفه های اخلاق حرفه ای در دانشگاه ها چیست؟

اخلاق

پای‌بندی به اصول و ارزش‌های اخلاق حرفه‌ای در اساتید که نقش اصلی را در هدایت امر آموزش بر عهده دارند، بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که اساتید با رعایت اخلاق حرفه‌ای، نقش مهمی در تربیت دانشجویان دارند. به همین دلیل مروری بر معیار های ارزیابی صلاحیت شئون استادی خواهیم داشت.

با توجه به جایگاه رفیع علم و دانش در فرهنگ اسلامی و ضرورت حفظ شأن و قداست والای محیط های آموزش عالی کشور پای‌بندی به اصول و ارزش‌های اخلاق حرفه‌ای در اساتید امری ضروری است و با در نظر گرفتن نقش محوری و سازنده اعضای هیأت علمی، لزوم بهره وری از استادان فرهیخته، کارآمد و مؤمن به آرمانهای انقلاب اسلامی امری غیرقابل انکار است و همچنین برای ایجاد وحدت رویه در بررسی صلاحیتهای فرهنگی وشئون استادی اعضای هیأت علمی چارچوب ها و قوانین مشخصی وجود دارد.
بطور کلی معیارهای ارزیابی صلاحیت شئون استادی شامل: محورهای اخلاقی، محورهای ارتباطی و محورهای شئون استادی میباشد که هریک زیر مجموعه هایی را در بر میگیرد.
از جمله معیارها در محورهای اخلاقی میتوان به دین مداری، هدفداری و جهت مندی، تعهد به اصول اخلاقی و قداست ارزش های حرفه ای، خیرخواهی، تواضع و خوش خلقی اشاره کرد.
معیارهایی که در محورهای ارتباط درنظر گرفته میشود شامل علم جویی و دانشجو پروری، نظم و انضباط و  مهارت های ارتباطی است که از مصادیق احرازصلاحیت آن میتوان به عدم تمسخر دانشجو به ویژه در جمع ، آشنایی با اسامی دانشجویان در حد مقدور، مساوات در تقسیم نگاه بین دانشجویان در زمان تدریس، رفتار محبت آمیز با بیماران و خانواده آنها، همدلی با دانشجویان و بیماران،رفتارهای غیر کلامی مناسب با فراگیران و بیمار، صرف وقت کافی برای دستیابی به سؤالات دانشجویان یا بیماران و پاسخ به آنها، سؤال کردن با قصد آموزش و جلب توجه دانشجویان و غیره اشاره کرد.
در نهایت معیارهای ضروری در محورشؤون استادی، شامل ایده پردازی و خلاقیت و علم نافع است که داشتن دیدگاه نقادانه و منصفانه در فعالیت های علمی، آزاد اندیشی، احساس نیاز به تغییر شرایط و رشد علمی، تلاش برای رفع موانع ایده پردازی و خلاقیت، ارائه طرح های جدید و بدیع برای رفع مشکلات جامع،  به روز بودن اطلاعات استاد و... از مهمترین مصادیق آن است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.