جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۶

روز قدس؛ نماد وحدت جهان اسلام در مقابل توطئه‌ها

مفدا تبریز

در دو سال اخیر با شیوع بیماری کرونا، گرچه راهپیمایی روز قدس مانند سال‌های قبل با حضور مردم برگزار نمی‌شود، اما پیام وحدت بخش روز قدس این بار از طریق فضای مجازی و به سبکی دیگر گسترش یافت و جوانان مسلمان، عزم و اراده خود را برای همبستگی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین به نمایش گذاشتند تا استکبار جهانی بداند، جهان اسلام تا محو ویروس منحوس رژیم صهیونیستی، روز قدس را زنده نگه خواهد داشت.

به گزارش مفدا تبریز، امام خمینی (ره) در ۱۶ مرداد ۱۳۵۸ برابر با ۱۳ رمضان ۱۳۹۹ قمری با طراحی هوشمندانه و فرصت سازی برای نشان دادن وحدت و اراده امت اسلامی در قبال حل مسأله فلسطین، در پیامی خطاب به ملت ایران و مسلمانان جهان، آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامیدند و از مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی خواستند برای کوتاه کردن دست دولت رژیم اسرائیل و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند.

روز جهانی قدس نشان داد که جوامع اسلامی نسبت به اولویت فلسطین حساسیت بالایی دارند. حضور آن‌ها در تظاهرات روز قدس و تظاهرات در فرایند جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۳ جنگ اخیر غزه نشان داد، جوامع اسلامی انگیزه‌های ضد صهیونیستی قوی دارند و خواهان آزادی سازی فلسطین هستند.

در ۴۲ سال گذشته همگام با تحولات منطقه و توطئه‌های رژیم صهیونیستی بر اهمیت روز قدس هم افزوده شده است؛ طرح انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس شریف، طرح معامله قرن و در ماه‌های اخیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نمونه‌هایی از توطئه‌های غرب و رژیم اسرائیل برای هویت بخشی و به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر قدس است؛ اما روز قدس که پیش از این به سمبلی برای مقاومت و اراده امت اسلام برای دفاع از مظلوم تبدیل شده بود، حالا به نمادی از آگاهی ملت‌ها در برابر توطئه‌های رژیم صهیونیستی تبدیل شده است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا سعی کردند با تولید فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه‌ای ملت‌ها و افکار عمومی دنیا را با خود همراه سازند، اما لابی صهیونیستی- آمریکایی در میدان دیپلماسی عمومی نتوانست افکار عمومی دنیا را با خود همراه سازد و با موجی از نفرت نه فقط در جهان اسلام بلکه در افکار عمومی همه دنیا مواجه شد.

شاید یکی از کانون‌های خنثی سازی این توطئه‌ها را بتوان در روز قدس جستجو کرد. روزی که تنها متعلق به ملت ایران نیست و همه مسلمانان و آزادگان جهان حتی در کشورهای غیر مسلمان هم در این روز با حضور در راهپیمایی روز قدس نشان می‌دهند که در برابر هر توطئه‌ای ایستاده اند و دست از حمایت ملت مظلوم فلسطین نمی‌کشند.

فعال کردن گروه‌های تکفیری طرح دیگری بود تا اذهان عمومی از موضوع فلسطین منحرف شود

فعال کردن گروه‌های تکفیری در خاورمیانه بویژه در عراق و سوریه طرح دیگری بود تا اذهان عمومی از موضوع فلسطین به مناطق دیگر منحرف شود، با همین هدف گروه تروریستی داعش تجهیز و گسترش یافت تا مانع از تمرکز جهان اسلام بر روی هدف اساسی شان یعنی مسئله فلسطین شود.

توطئه‌ای که با به میدان آمدن مردانی، چون شهید حاج قاسم سلیمانی برچیده شد و باز فلسطین به اولویت اول جریان مقاومت قرار گرفت.

رهبر معظم انقلاب اهمیت روز قدس را فراتر از یک راهپمایی می‌دانند و می‌فرمایند:​ " این فقط یک راهپیمایی نیست؛ خونی است که در این روز در رگ‌های امت اسلامی می‌دود؛ علی‌رغم کسانی که می‌خواهند مسئله فلسطین و ملت فلسطین به دست فراموشی سپرده شود، این مسئله را روزبه‌روز زنده‌تر می‌کند. "
نورالدین شیرین مدیر قدس تی وی ترکیه هم معتقد است: " روز قدس قطب نمای نجات امت اسلام است و شهید سردار سلیمانی با برچیدن همه پروژه‌های امپریالیسم و ​​صهیونیسم کاری کرد تا نام قدس برجسته شده است. ".

اما در دو سال اخیر با شیوع بیماری کرونا، گرچه راهپیمایی روز قدس مانند سال‌های قبل با حضور مردم برگزار نمی‌شود، اما پیام وحدت بخش روز قدس این بار از طریق فضای مجازی و به سبکی دیگر گسترش یافت و جوانان مسلمان، عزم و اراده خود را برای همبستگی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین به نمایش گذاشتند تا استکبار جهانی بداند، جهان اسلام تا محو ویروس منحوس رژیم صهیونیستی، روز قدس را زنده نگه خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.