جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸

/به مناسبت روز جهانی قدس/

روزی برای اتحاد مسلمانان

روز جهانی قدس - گناباد

روز جهانی قدس، برای رهایی فلسطین و اتحاد مسلمانان مهم و حایز اهمیت بوده و به همین دلیل است که همه ساله با شکوهتر از قبل تجلیل می گردد و برای مردم همواره تازه و قابل ستایش باقی می ماند.

به گزارش مفدا – گناباد، آزادسازی قدس شریف، آرمانی مردمی است که پایگاه محکم آن در دل مردم آزاده جهان است. با گذشت ۷۲ سال از روز نکبت در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ (سالروز اعلام استقلال توسط رژیم نامشروع اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین) و اشغال مسجد الاقصی قبله اول مسلمانان توسط آن رژیم، اهمیت آزادسازی قدس بیش از پیش نمایان شده است.

روز قدس یا روز جهانی قدس آخرین جمعه ماه رمضان است که امام خمینی در سال ۱۳۵۸آن را روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین دانست و از مسلمانان جهان خواست که برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس، با حمایت بسیاری از روشنفکران و هنرمندان مواجه شد و امروزه علاوه بر ایران، در کشورهای مختلفی از جهان، راهپیمایی و مراسم روز قدس برگزار می‌شود که بنابر گزارش منابع خبری، این تعداد به ۸۰ کشور در قاره‌های مختلف جهان می‌رسد.

در روز جهانی قدس ملت های مسلمان از یک سو پیوند ناگسستنی فلسطین، بیت المقدس و قدس شریف را با دنیای اسلام مورد تأکید قرار می دهند و از سوی دیگر اندیشه و آرمان آزادسازی قدس از چنگال صهیونیست ها را در میان مسلمین و همه آزادگان جهان احیاء می نمایند. بر همین اساس مراسم روز قدس یک آئین تشریفاتی نیست، بلکه نمادی از نفرت عمومی دنیای اسلام نسبت به اشغالگری، ستم و جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان آن است که پیدایش ننگین خود را بر اساس حاکمیتی نژادپرستانه استوار کرده اند و در طول ۷۲ سال گذشته لحظه ای از ترور، تخریب و کشتار صاحبان اصلی فلسطین یعنی مسلمانان عرب دست نکشیده اند.

در این روز، مردم به جاده ها می ریزند، شعارهای ضد اسرئیل سر می دهند و از مردم فلسطین اعلام حمایت می کنند. معمولا گستردگی این راهپیمایی در کشور ما «ایران» بیشتر از سایر کشورهای اسلامی است. در فرجامین جمعه ماه صیام، روزه داران با لب های خشکیده، قلب های مملو از محبت، و بازوان توانمند در یک صف واحد می ایستند و بر ضد رژیم اسرائیل شعار سر می دهند و خواهان آزادی فلسطین می گردند.

روز جهانی قدس با قدامت تاریخی که دارد، برای رهایی فلسطین و اتحاد مسلمانان مهم و حایز اهمیت است و به همین دلیل است که همه ساله با شکوهتر از قبل تجلیل می گردد و برای مردم همواره تازه و قابل ستایش باقی می ماند.

خبرنگار: یگانه باقرزاده

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.