شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳

در اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

داستانی کامل از افسردگی لوکس تا اختلال افسردگی

داستان افسردگی

باید بدانید که افسردگی یک اختلال جدی روانپزشکی است اگرچه اغلب اشکال افسردگی تا حدود زیادی با کمک دارو درمانی و رواندرمانی های گوناگون قابل درمان است اما نیاز به پیگیری یک درمان تخصصی دارد.. پس اگر نشانه های این اختلال را در خود و یا نزدیکانتان مشاهده می‌کنید به دنبال درمان آن باشید.

به گزارش مفدامشهد، بهناز بیوکی روانشناس اداره مشاوره و سلامت روان، داستانی کامل از افسردگی لوکس تا اختلال افسردگی را بیان میکند.

بسیاری از افراد افسردگی را یک حالت خلقی گذرا می‌شناسند که به راحتی و با اندکی اراده و خوشبینی قابل رفع است... عده ای آن را بیماری لوکس طبقات مرفه میشناسند که به دلیل نبود مشکلات روزمره زندگی درگیر آن میشوند و  در جهت عکس عده ای نیز وجود  آنرا صرفا تحت تاثیر عوامل و محرک های بیرونی میبینند و کسانی را که در ظاهر زندگی کم تنش و یا مرفه تری را تجربه میکنند در حاشیه امن این بیماری میشناسند.

 آری، افسردگی واژه ای آشناست که اگرچه تصور میکنیم به خوبی آنرا میشناسیم اما فراوانی برخورد با افراد افسرده و یا ظاهرا افسرده به معنای تشخیص درست این اختلال و شناخت کافی ما از آن نیست.

اتفاقات ناخوشایند در سراسر زندگی هر کسی ممکن است تجربه شود از دست دادن عزیزان شکست در کار و یا تحصیل مشکل در رابطه عاطفی و... 

غمگینی، بی‌انگیزگی، خستگی و ناامیدی همه و همه می تواند در چنین مواقعی به وجود بیاید بسیاری از مردم برای توصیف این احساسات خود از کلمه افسردگی استفاده می‌کنند اما آیا به راستی افسردگی همان غمگینی است؟ 

احساس غم واکنش عادی در برابر محرک ناراحت‌کننده بیرونی است چنین حسی در هر لحظه از زندگی می‌تواند تجربه شود در چنین شرایطی به کمک احساس غمگینی می توانیم لحظاتی درنگ کنیم، تعمق کنیم و از تجربه دردناک عبور کرده و مهمتر از آن از چنین تجربه‌ای بیاموزیم و رشد کنیم. غمگینی مانند سایر هیجانات یک واکنش موقت بوده و با گذر زمان و به تدریج کاهش پیدا می‌کند. 

تفاوت اصلی غمگینی و افسردگی در شدت علائم و طول مدت آن است. افرادی که مبتلا به افسردگی هستند ممکن است احساس بی ارزشی، ناامیدی، گناه، ناراحتی و اضطراب، پوچی درماندگی، بیقراری و یا تحریک پذیری را تجربه کنند. ممکن است انگیزه فعالیت های لذت بخش گذشته را از دست بدهند و یا دچار مشکلات فیزیولوژیک شوند تغییر در سبک زندگی آنها و یا کاهش انرژی نیز اغلب رخ میدهد. 

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی وجود ۵ نشانه و یا بیشتر را در طول مدت حداقل دو هفته  برای تشخیص افسردگی لازم میداند

خلق افسرده در بیشتر اوقات روز و  اکثر روزها

کاهش قابل ملاحظه علاقه یا احساس لذت

کاهش یا افزایش قابل ملاحظه وزن (بیش از ۵درصد)

بی‌خوابی یا پرخوابی

تحریک پذیری یا کندی روانی

خستگی یا فقدان انرژی

احساس بی ارزشی یا گناه بی‌جا

کاهش توانایی تفکر و تمرکز و بلاتصمیمی

افکار تکرار شونده مرگ

 تمام این نشانه ها باید اختلال جدی در عملکرد روزانه فرد ایجاد کند. 

اما به راستی چه کسانی دچار افسردگی میشوند؟ افسردگی در تمام افراد و طبقات اجتماعی سطوح تحصیلی وضعیت های اقتصادی فرهنگ های گوناگون ممکن است تجربه شود به گونه ای که در حال حاضر شایع ترین اختلال روانی در دنیا بوده و حدود ۲۰ درصد از جمعیت در طول زندگی خود حداقل یکبار ابتلا به افسردگی را تجربه خواهند کرد اما برخی از فاکتورها ریسک ابتلا به این اختلال را افزایش می‌دهد ۱_ شخصیت: برخی از شخصیت ها به صورت بالقوه امکان بیشتری برای ابتلا به این اختلال دارند( شخصیت های نمایشی خودشیفته، مرزی، وسواسی، وابسته) 

 ٢ سن: اگرچه افسردگی در همه سنین دیده می‌شود اما در دوره هایی از زندگی نظیر گذر از نوجوانی به جوانی و سالمندی بیشتر به چشم می‌خورد 

٣ جنسیت: زنان و مردان هر دو ممکن است به اختلال افسردگی دچار شوند اما ریسک ابتلا در زنان بیش از ۲ برابر مردان است

 ۴ بیماری: وجود یک بیماری روانی و یا جسمانی دیگر می تواند ریسک ابتلا به افسردگی را افزایش دهد

 ۵ ژنتیک : وجود پدر، مادر و یا یکی از اعضای خانواده که سابقه ابتلا به افسردگی و یا یک بیماری روانی دیگر دارد  از عوامل افزایش ریسک ابتلا به افسردگی است

۶ عوامل محیطی:  تجربه ناخوشایند و ناراحت کننده اخیر و همچنین فقدان حمایت های لازم اجتماعی و وضعیت اقتصادی شغلی و کاری نامناسب همه و همه می‌توانند در ابتلا به افسردگی تاثیر گذار باشد

 ۷ الگوهای نادرست شناختی: سبک و شیوه تفکر نقش تعیین کننده ای در ابتلا به افسردگی بازی میکند. 

۸ اعتیاد: وابستگی به الکل و مواد مخدر نیز می توانند نقشی تعیین کننده در رابطه با ابتلا به افسردگی داشته باشد

باورهای غلط زیادی در رابطه با این اختلال وجود دارد

_ حرف زدن درباره افسردگی، روند آن را وخیم تر میکند

_افسردگی همیشه به خاطر یک وضعیت تلخ رخ می دهد

_افسردگی همیشه افراد ضعیف و بی اراده را مبتلا میکند

_افراد افسرده همیشه ظاهری خموده و غمگین دارند و به راحتی قابل تشخیصند

_کسانی که زیاد میخندند و پرانرژی هستند افسرده نمیشوند

_کمی تلاش برای مثبت اندیشی و تلقین مثبت افسردگی را درمان میکند.

خبرنگار: حمید دهقانیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.