شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران؛

روزه بهترین تغذیه سلامت معنوی است/نتیجه ماه مبارک رمضان ارتقای تقوای انسان است

نشست قرآنی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تمامی لحظات ماه مبارک رمضان عبادت است که این‌ نشانه تغذیه معنوی است، در واقع روزه بهترین تغذیه سلامت معنوی است. این در حالی است که همه فکر می‌کنیم با خوردن است که کار درست می‌شود در حالی که دهانی که به روی خوراکی‌ها بسته شود به روی معنویت باز می‌شود.

به گزارش مفدا، سومین نشست از سلسله نشست‌های قرآن، رمضان و سلامت به میزبانی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با موضوع "بررسی ابعاد چهارگانه سلامت در روزه‌داری اسلامی" شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه برگزار شد.

در این نشست محمد حسین نیکنام استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی کشور و سردبیر مجله علمی و پژوهشی قرآن و طب  با بیان این‌که ماه مبارک رمضان به ضیافت تعبیر می‌شود، ابراز داشت: این موضوع می‌تواند حس ما را نسبت به این ماه، بر اساس نوع نگاهی که به مهمان و جایگاه ویژه او داریم متفاوت کند.

وی با اشاره به دعای۴۴ و ۴۵ صحیفه سجادیه و ارتباط آن با ماه مبارک رمضان ابراز داشت: دعای ۴۴ صحیفه سجادیه دعای داخل شدن به این ماه مبارک است و دعای ۴۵ دعای وداع، امام سجاد (ع) در خداحافظی با این ماه جملات متعدد با تعابیر بسیار زیبایی دارد که گویی عزیزی را در حال از دست دادن دارد که این حال نشان از اهمیت و بزرگی ماه رمضان دارد. این دعا گویا می‌گوید مهمانی بسیار خوب و فضایی بسیار دلچسبی را در حال ترک شدن داریم.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این نکته که بسیاری از ما قدر این ماه را آنچنان که باید نمی‌دانیم، ابراز داشت: البته در این میان بسیاری در این مهمانی می‌مانند، مانند خواستگاری که با اهل این خانه نسبت پیدا می‌کند و دیگر آشنا و اهل خانه می‌ماند، برخی نیز از فضای این ماه خود را خارج نمی‌کنند به این معنا که ما نیز باید مقیم این درگاه شویم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان این‌که در ماه مبارک رمضان انجام امور خوب و کارهای مثبت، آسان‌تر از دیگر ماه‌ها است، بیان داشت: این ماه شما را در ابتدای بزرگراه مد نظر پیاده می‌کند و این شما هستید که در این مسیر باید راه را ادامه دهید.  بحث خروج از این ماه ضایعه غم انگیزی است و آنقدر حزن انگیز است که  فریاد ائمه علیهم السلام از تمام شدن این ماه بلند است.

نیکنام نتیجه ماه مبارک رمضان را ارتقای تقوای انسان دانست و گفت: ارتقای تقوا به معنای ارتقای سلامت معنوی است یعنی این دو با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارد بنابراین ما این ماه را در حالی که از سوء تغذیه معنوی همه در رنج هستیم، باید فرصت طلبی کنیم.

وی به موضوع فقر روانی در انسان‌ها اشاره کرد و گفت: فقر روانی از موضوعاتی است که تقریبا از وجود آن در درون خود بی اطلاع هستیم اما در این میان نسبت به سلامت معنوی کاملا در غفلت هستیم. این در حالی است که قوانینی که بر سلامت جسمی حاکم است، بر سلامت روانی، معنوی و اجتماعی نیز حاکم است، به نحوی که اینجا نیز پیشگیری، درمان و ارتقا را نیاز داریم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: ما نگران دائمی تغذیه و خورد و خوراک خود هستیم اما برای امراض روحی از جمله رقیق القلب شدن خود هیچ کاری انجام نمی‌دهیم. ماه رمضام فرصت خوبی است برای انجام دادن این اعمال. در این ماه زنجیر به دست و پای شیطان کشیده شده است و درهای رحمت زمین و آسمان باز است و موانع از مسیر راه برای خوب بودن برداشته شده است. خدا در این ماه به شما کرامت و شخصیت داده است که در آن قرار بگیرد به نحوی که به تعداد نفس‌هایی که شبانه و روز در حال کشیدن هستیم در حال بیان ذکر سبحان الله هستیم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی کشور بیان داشت: در این ماه خوابیدن به حساب عبادت است، عمل شمال در این ماه مورد قبول است و این تضمین عمل خوب در این ماه است.  این‌که همه لحظات یک ماه عبادت باشد همان تغذیه معنوی است. دعای شما در این ماه مستجاب است و پیامبر (ص) می‌خواهند در ماهی با این همه محسنات، با نیات راست و قلب پاک از خداوند بخواهیم که ما را برای روزه داری و تلاوت قرآن توفیق دهد.

وی با بیان این‌که همه فکر می‌کنیم با خوردن کار درست می‌شود در حالی که دهانی که به روی خوراکی‌ها بسته شود به روی معنویت باز می‌شود، ابراز داشت: به همین دلیل بسیاری روزه را در روزهایی از سال و هفته انجام می‌دهند و ترک نمی‌کنند زیرا خداوند به استعینو بالصبر و الصلاه فرمان داده است و روزه صبر انسان را بالا می‌برد. باید بیاموزیم که به محض چیره شدن مشکلات بر زندگی روزه بگیریم و در ادامه قرآن را تلاوت کنیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: قرآن کلام نازل است، ادعیه قرآن صاعد است و فرمایشات ائمه عدل قرآن است، لذا بزرگترین گنجینه معنوی قرآن است که انواع غذاهای لازم برای معنویت اسلامی در این کتاب وجود دارد که هر مقدار با آن تغذیه شویم جا برای استفاده بیشتر وجود دارد. به همین جهت خداوند برای جلب توجه بیشتر افراد به قرآن کریم در این ماه می‌فرماید تلاوت یک آیه قرآن صوابی برابر با ختم قرآن دارد.

نیکنام ابراز داشت: من طرح موضوعات مرتبط با قرآن را در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حاشیه نمی‌بینم بلکه قرآن بخشی از سلامت انسان است. سلامت معنوی باید همراه با سلامت جسمی، روانی و اجتماعی به دانشجوی علوم پزشکی آموزش داده شود. در معاینه و درمان بیمار، باید سلامت معنوی لحاظ شود، از آن سو بیماران نیز علاقه دارند که پزشک در خصوص معنویت آن‌ها سؤال کنند. اکنون بیش از ۹۰ درصد از دانشگاه‌های آمریکا بحث سلامت معنوی را بر اساس دیدگاه‌های خود دارند.

این کارشناس مسائل قرآنی، معنویت را جزء لاینفک از سلامت انسان دانست./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۳۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.