دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵

اولین جلسه شورای تأمین بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد

مشاوره ارومیه (5).jpg

اولین جلسه شورای تأمین بهداشت روان دانشجویان با محوریت بررسی مسائل دستیاران دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد.

به گزارش مفدا ارومیه، اولین جلسه شورای تأمین بهداشت روان دانشجویان با محوریت بررسی مسائل دستیاران دانشگاه علوم پزشکی ارومیه روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰  در سالن EDC ستاد دانشگاه با حضور مسئولین دانشگاهی و اعضای هئیت علمی برگزار شد.

دکتر علی احمد آقاپور معاون فرهنگی و دانشجویی ضمن تأکید بر توجه ویژه به وضعیت معیشتی، سلامت روان دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی، بیان کرد: ارتباط موثر بر اساس اخلاق و منش حرفه ای بین اساتید و دانشجویان، نقش اساتید در حمایت همه جانبه از  دانشجویان با حفظ کیفیت آموزش و پژوهش بسیار مهم است.

دکتر آقاپور اظهار داشت: هدف از تشکیل این شورا کمک به تعمیم خدمات بهداشت روانی در عرصه های مختلف محیط دانشگاهی و کمک به نهادینه شدن فرهنگ استفاده از خدمات مشاوره سلامت نگر در بین دانشجویان می باشد، در این خصوص اساتید نقش اساسی ایفا می نمایند و می توانند با شناسایی و ارجاع دانشجویان نیازمند به مسئولین ذیربط شرایط را جهت تحصیل علم و رشد پژوهش آماده نمایند.

در ادامه، دکتر هایده فیضی پور رییس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه گزارشی از بخشی از فعالیت های انجام شده اداره سلامت روان دانشجویی در راستای ارتقاء سلامت روان دانشجویی ارایه داد و به تشریح موانع و مسائل مطرح شده از سوی گروه های مختلفی از دستیاران پرداخت.

دکتر کامران دهقان معاون آموزشی در خصوص این مسائل گفت: شرایط کنونی حاکم از جمله اپیدمی کرونا، گرانی و حجم کاری بالا در بخش های بالین بویژه برای برخی از رشته های تخصصی، مسائل دستیاران را نسبت به گذشته افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه suicide بر اساس یافته های علمی، علل و عوامل زمینه ای، ژنتیکی و خانوادگی می‌تواند داشته باشد، در واقع نمی توان گفت علل آن محدود به مشکلات دوره خاص رزیدنتی است.

دکتر دهقان افزود: سال اول رزیدنتی، یکی از سخت ترین دوره های تحصیلی است که برای تاب آوری دستیاران و حل مسائلشان، به دنبال یافتن و اجرای بهترین راه حل ها هستیم.

در این نشست بسیار مهم حاضرین در جلسه مسائلی را مورد تأکید قرار دادند، از جمله این مباحث می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- کار آموزشی نباید فدای کار درمانی گردد و می بایست برای کاهش حجم کاری و افزایش زمان مطالعه دستیاران، برنامه ریزی و تلاش کرد

-اهمیت برخورداری رزیدنت ها از حمایت های psychosocial جهت پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان
- برگزاری جلسات منظم و مداوم در راستای حل مشکلات رزیدنت ها و بویژه با حضور نمایندگان دستیاران در کلیه رشته های تحصیلی

-اهمیت غربالگری سلامت روان و همچنین مهارت افزایی تخصصی و روانی دستیاران

- برگزاری دوره های مهارت افزایی و تاب آوری برای دانشجویان  و حمایت از دانشجویان در جهت برقراری تعادل بین زندگی حرفه ای و شخصی

-برگزاری دوره های اخلاق حرفه ای برای اساتید که الگوی رفتاری دانشجویان هستند

در این جلسه دکتر میرامیر آغداشی مدیر گروه تخصصی داخلی، دکتر رحیم محمدلو مدیر گروه تخصصی جراحی عمومی، دکتر کمال خادم وطن مدیر گروه تخصصی قلب، دکتر مهران نوروزی مدیر گروه تخصصی اطفال ، دکتر طاهره بهروزی لک مدیر گروه زنان، کتر نازآفرین قاسم زاده رئیس کارگروه اعتلای اخلاق حرفه ای، دکتر نسیم طالبی آذر روانپزشک دانشگاه، غفار آدرنوش مدیر امور دانشجویی حضور داشتند.

شایان ذکر است در این نشست اهداف و وظایف اصلی شورای تأمین بهداشت روانی مشخص و بر برگزاری متناوب جلسات این شورا در جهت تأمین سلامت روان دانشجویی تأکید شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.