چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶

گفت و گو با برگزیده سی و پنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های کشور:

هنوز راه طولانی تا قرآنی شدن دارم/خدمت در سایه قرآن موجب افزایش انگیزه فعالیت فرهنگی و علمی‌ام شد

مریم غلامی

برگزیده سی و پنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های کشور گفت: خودم را قرآنی نمی‌دانم و هنوز راه طولانی تا قرآنی شدن دارم، اما همین مختصر آشنایی که با قرآن دارم برایم موجب افتخار است. اعتقاد دارم گرچه همه موفقیت‌های قرآنی مثل حفظ قرآن و کسب افتخار در مسابقات قرآنی خوب است اما اگر در عمل قرآنی نباشیم نه در بعد فردی و نه در بعد اجتماعی توفیق و اثرگذاری واقعی محقق نخواهد شد. همیشه از اینکه توفیق داشته ام بتوانم خدمتی ناچیز در سایه قرآن داشته باشم موجب شده انگیزه ام برای سایر کارهای علمی و فرهنگی دوچندان شود و عزم راسخ تری برای پرداختن به این امور داشته باشم.

به گزارش مفدا یزد، به نقل از نشریه دانشجویی عرشیه، با توجه به اعلام نتایج نهایی سی و پنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های کشور و برگزیده شدن دو نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در این دوره از مسابقات، در این شماره از نشریه‌ به‌سراغ  مریم غلامی که در بخش پژوهشی (تلخیص کتاب) رتبه سوم را در این جشنواره کسب نموده اند رفته‌ایم تا گفت‌وگویی با ایشان داشته باشیم.

 
در ابتدا بفرمایید که دانشجوی چه رشته ای هستید و اینکه چطور به رشته‌ی تلخیص کتاب علاقه‌مند شدید؟

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده دانشجوی دکترای بهداشت محیط هستم. با توجه به علاقه و تجربه فعالیت های پژوهشی مختلفی که در این مقطع از تحصیل و نیز در دوران قبل در بحث تألیف و گردآوری کتاب و نیز ویرایش و تلخیص داشتم، در بررسی آیین نامه بیست و پنجمین جشنواره‌ قرآن و عترت وزارت بهداشت متوجه شدم که رشته‌ تلخیص کتاب در بخش پژوهشی این جشنواره وجود دارد و تلاش کردم تا علی رغم محدودیت وقتی که در این چند سال تحصیل داشتم و موفق نشده بودم در دوره های قبل شرکت کنم، در این دوره از مسابقات افتخار شرکت داشته باشم.

رتبه‌هایی که در جشنواره قرآنی امسال کسب کرده‌اید را لطفاً بیان کنید.

امسال به لطف خدا در بخش آیین سخنوری رتبه اول دانشگاهی، در بخش کتبی (نماز) رتبه سوم دانشگاهی و در بخش پژوهشی (تلخیص کتاب) در مرحله کشوری شایسته تقدیر شدم و خوشبختانه در سی و پنجمین جشنواره ملی که رقابت بالاتر و سخت تری بین دانشگاهیان سراسر کشور از جمله وزارت بهداشت، وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌های جامع علمی‌کاربردی، پیام‌نور، فنی‌وحرفه‌ای، فرهنگیان و علوم‌ و معارف قرآن کریم بود در بخش تلخیص کتاب، به لطف خدا رتبه سوم را کسب نمودم. امیدوارم که این اثر باقیات الصالحاتی برای بنده و همه کسانی باشد که در این امر به بنده کمک نمودند.

چطور با قرآن مأنوس و به آن علاقه‌مند شدید؟

بنده الحمدلله در همه مقاطع تحصیلی و کاری و حتی زندگی، رسالت فرهنگی را به عنوان یک اصل در زندگی ام پذیرفته ام و همیشه با اعتقاد و علاقه به بخش های مختلف فرهنگی پرداخته ام. در مورد قرآن که از دوران قبل از دانشگاه هم به مباحث قرآنی و سایر مباحث دینی علاقمند بودم. در دوران دانشگاه با توجه به علاقه و سابقه فعالیت در کانون قرآن و عترت بویژه در مقطع تحصیلی فعلی که افتخار داشتم دو سالی را هم در سایه قرآن کریم به عنوان دبیرکانون خدمتگذار باشم، دوست داشتم که در بخش های محتوایی قرآنی بتوانم اثرگذاری بیشتری داشته باشم که بحمدلله در جشنواره امسال این امر محقق شد. البته اولین تجربه ام مربوط به دوران کارشناسی است که اولین مقاله ام که یک موضوع میان رشته ای از قرآن و بهداشت محیط بود را نوشتم. این مقاله برکات معنوی خیلی خوبی برایم داشت و همین جا، جا دارد از استاد ارجمندم جناب آقای دکتر قانعیان که بنده را در دوران کارشناسی تشویق به این امر نمودند و همین طور در این سالها و در جشنواره امسال نیز ایشان در این امر و سایر امور فرهنگی مشوق بنده بوده اند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

انس با قرآن چه اثری در زندگی شخصی شما داشته است؟

بنده خودم را قرآنی نمیدانم و هنوز راه طولانی تا قرآنی شدن دارم، اما همین مختصر آشنایی که با قرآن دارم برایم موجب افتخار است. اعتقاد دارم گرچه همه موفقیت های قرآنی مثل حفظ قرآن و کسب افتخار در مسابقات قرآنی خوب است اما اگر در عمل قرآنی نباشیم نه در بعد فردی و نه در بعد اجتماعی توفیق و اثرگذاری واقعی محقق نخواهد شد. همیشه از اینکه توفیق داشته ام بتوانم خدمتی ناچیز در سایه قرآن داشته باشم موجب شده انگیزه ام برای سایر کارهای علمی و فرهنگی دوچندان شود و عزم راسخ تری برای پرداختن به این امور داشته باشم.

برای ترویج فعالیت‌های قرآنی چه پیشنهادی ارائه می‌دهید؟

خیلی از دانشجویان و افراد دیگر اینطور تصور می کنند که فعالیت قرآنی یعنی حفظ یا تفسیر قرآن. در صورتی که برای ترویج قرآن می توان از شیوه های مختلفی که حتی بیشتر مورد پسند برخی جوانان نسل امروز هست استفاده نمود. مثلاً همین جشنواره قرآنی بخش های متعددی دارد از قبیل آیین سخنوری، بخش پژوهشی مثل تلخیص، نقد و یا تألیف کتاب، بخش های ادبی مثل شعر و داستان نویسی و ...، بخش های هنری مثل عکاسی، معرق و ...یعنی برای معرفی و ترویج قرآن شیوه های متفاوت و جذابی وجود دارد که حتی ممکن است در برخی موارد اثرگذاری بهتری داشته باشند و دوستان علاقمند حسب تجربه، استعداد و علاقه می توانند در بخش های مختلف فعالیت کنند. منتها این موارد باید از سوی مسئولین مربوطه در دانشگاه برای دانشجویان بیشتر تشریح شوند تا در جریان این امر قرار بگیرند و مشارکت بیشتری اتفاق بیفتد.

به‌عنوان آخرین سؤال برای بالا بردن سطح کیفی جشنواره چه پیشنهاداتی دارید؟

همانطوری که اشاره کردم نیاز هست بخش های مختلف جشنواره خیلی بهتر تبلیغ و اطلاع رسانی و توضیح داده شود و دانشجویان، کارمندان و حتی اساتید علاقمند بیشتر در جریان بخش های مختلف جشنواره قرار گیرند. از طرف دیگر برای دوستان علاقمند حتماً کلاس های آموزشی مرتبط با رشته برگزار گردد تا با مهارت بیشتری در این بخش ها شرکت کنند. مثلاً خود بنده حسب تجربه و علاقه در بخش آیین سخنوری شرکت کردم اما اصول لازم برای اجرای این بخش را نمیدانستم. اگر برای بخش های مختلف در جلسات هرچندکوتاه از اساتید باتجربه استفاده شود قطعاً نتایج بهتری را شاهد خواهیم بود.

در پایان برای شما و همه‌ی اهالی معاونت محترم فرهنگی و دانشجویی بویژه  دکتر دهقانی و حجت الاسلام خراسانی و همچنین واحد قرآن و عترت دانشگاه به‌ویژه خانم طباطبایی که واقعاً پیگیرند و دلسوزانه و عاشقانه وقت میگذارند آرزوی سلامتی و سربلندی دارم.

بر خود لازم می دانم از حمایت های معنوی اساتید بسیار خوبم در گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت و بویژه دکتر احرامپوش که واقعاً برای درخشش دانشجویان در بخش های مختلف فرهنگی تمام و کمال وقت می گذارند و همیشه پیگیر بوده و دلسوزانه نهایت همکاری را با دانشجویان داشته اند و همین طور دکتر عسکری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده بهداشت و دوست بسیار خوبم خانم پروین زمانی کارشناس  فرهنگی و دانشجویی دانشکده بهداشت، به پاس همه زحمات و دلسوزی ها و پیگیری ها، صمیمانه و بدون اغراق تشکر و قدردانی نمایم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.