سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵

در جلسه افزایی سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و تحقیقات وزارت بهداشت مطرح شد؛

استعدادهای درخشان را حفظ کنیم و به فعلیت برسانیم/ افزایش تعامل علمی موجب ارتقای همگرایی بیشتر خواهد شد

نشست مشترک مدیران و مسؤولان معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و تحقیقات و فناوری در حوزه انجمن‌های علمی و دانشجویی، کمیته تحقیقات و استعدادهای درخشان

جلسه هم افزایی سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و تحقیقات و فناوری در حوزه‌های انجمن‌های علمی، کمیته تحقیقات دانشجویی و استعدادهای درخشان وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدا، جلسه مشترک مدیران و مسؤولان سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت در خصوص همگرایی هر چه بیشتر میان انجمن‌های علمی و دانشجویی، کمیته تحقیقات دانشجویی و مرکز استعدادهای درخشان سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه در سالن جلسات شهید احدی برگزار شد.

افزایش تعامل علمی موجب ارتقای همگرایی بیشتر خواهد شد

دکتر حسن زائری‌لطف  مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، که در این مراسم به صورت مجازی حضور داشت، گفت: همکاری و هم‌افزایی میان معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی، تحقیقات و فناوری و آموزشی بسیار اتفاق خجسته‌ای است و جای قدردانی دارد که این سه معاونت کنارهم قرار گرفته‌اند تا روحیه علم پژوهی را در بین دانشجویان ارتقاء دهند و و زمینه‌ساز مشارکت جمعی و داوطلبانه علمی شوند.
 

او اضافه کرد: این تعاملات علمی و ارزنده باعث می‌شود که استعدادهای درخشان، کمیته‌های علمی و انجمن‌های علمی در کنار همدیگر قرار گرفته و بدون آنکه فعالیت‌های همدیگر را نفی کنند با همکاری و تقویت یکدیگر در جهت مرتفع شدن چالش‌های علمی کوشش کنند تا دانشجویان با میل و رغبت بیشتری در حوزه‌های علمی پیش بروند. با تشکیل این کمیته شاهد حمایت هر چه بیشتر معاونت آموزشی و تحقیقات و فناوری از فعالیت‌ها و برنامه‌های انجمن‌های علمی و استفاده بهتر از ظرفیت‌های موجود خواهیم بود.

زائری‌لطف هم‌‍افزایی علمی را عامل اصلی رشد فعالیت‌های علمی در بین نخبگان دانشگاهی دانست و گفت: استفاده از اساتید برتر باعث می‌شود تا فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشجویان ارتقاء پیدا کرده و منسجم‌تر شود. افزایش تعامل علمی موجب ارتقای همگرایی بیشتر خواهد شد.

استعدادهای درخشان را حفظ کنیم و به فعلیت برسانیم

در ادامه دکتر پروین پاسالار مدیر امور نخبگان و استعدادهای درخشان وزارت بهداشت، بیان داشت: ما در ارتباط با استعدادهای درخشان نیازمند انجام سه کار هستیم اول این‌که  کسی که استعداد درخشان است را حفظ کنیم، دوم این‌که نگذاریم از این موقعیت نزول کنند و سوم کمک کنیم تا استعداد این فراد به فعلیت برسد.

وی اضافه کرد: دانشگاه‌های ما هر کدام باید دانشجویان برتر خود را در زمینه‌های پژوهشی، فرهنگی، انجمن‌های علمی و استعدادهای درخشان رصد کنند و از این دانشجویان در دانشگاه‌های خود استفاده و در ادامه تقدیر کنند.

این مقام مسؤول با اشاره به محدود بودن برنامه‌های خاص علمی در سطح کشور، گفت: آن چیزی که در سطح کشوری در این خصوص انجام می‌شود بسیار محدود است؛ در خصوص تعداد دانشجویان نمونه کشوری آن چیزی که به وزارت بهداشت می‌رسد ۱۲ نفر است، در حالی که ما ۷۰ دانشگاه علوم پزشکی داریم و مطمئنا دانشجویان نمونه دانشگاهی زیادی نیز داریم. من از تک تک دانشگاه‌های علوم پزشکی تقاضا دارم شرایط و سازوکاری را ایجاد کنند که دانشجویان نمونه خود را پیدا کرده، ارج گذاری و استفاده کنند.

فعالیت‌های کشوری اگر چه بسیار با ارزش‌اند اما فعالیت‌های محیطی بسیار با ارزش‌تر هستند

مدیر امور نخبگان و استعدادهای درخشان وزارت بهداشت، با بیان این‌که تعداد محققان برتر در کل دانشگاه‌های کشور که به عنوان پژوهشگر برتر در معاونت پژوهشی انتخاب می‌شوند زیاد نیست، یادآور شد: این در حالی است که تعداد دانشجوی پژوهشگر در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی که به این عنوان نرسیدند اما قابل ارج و استفاده هستند، بسیار است.

پاسالار اضافه کرد: فعالیت‌های کشوری اگر چه بسیار با ارزش‌اند اما فعالیت‌های محیطی بسیار با ارزش‌تر هستند زیرا شما وسعت بیشتری را می‌بینید و این شما هستید که پژوهشگر، استعدادهای درخشان و متخصصانی را می‌سازید که در امر فعالیت‌های کشوری در زمینه‌های اجتماعی و ... هستند.

در ادامه مهناز خانوی دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، گفت: یکی از آرزوهای من ارتباط هر چه بیشتر مراکز مختلف دانشجویی در دانشگاه‌ها بوده به شکلی که در انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی مانع دوباره کاری، موازی کاری و صرف انرژی بی حاصل دانشجویی شویم و بسیار امیدوارم با شکل گیری کمیته‌های همگرایی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و طرح فعالیت‌های علمی دانشجویان این فرایند به شکل موثرتری انجام شود. من باور دارم کمیته‌های تحقیقات دانشجویی تمام توان و تجربه خود را در این زمینه در اختیار همه عزیزان خواهند گذاشت.

یکی از کارهای مهم کمیته همگرایی این خواهد بود که انرژی و توان و تخصص سه معاونت را در هم ادغام کند

وی افزود: یکی از اهم وظایف کمیته مشترک بین سه معاونت، استفاده از انرژی، تجربه، توان و تخصص هر سه معاونت در فرایندهای همسو خواهد بود که طبعا از فوائد آن صرف هوشمند منابع مالی است. در زمینه برگزاری کارگاه‌ها و وبینارهای علمی نیز معتقدم وجود کمیته مشترک سه معاونت، می‌تواند باعث هدایت طیف گسترده‌تری از دانشجویان شود.

خانوی تصریح کرد: به واقع داوطلبان کنکوری که این روزها از سد این غول بزرگ می‌گذرند و وارد دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌شوند جزء ۱۰ درصد از استعدادهای ناب در کشور هستند و خیلی زودتر از آن چیزی که ما بتوانیم این عزیزان را ارزیابی کنیم آن‌ها ما را ارزیابی خواهند کرد.

دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: مهم است که بتوانیم باتوانمندی‌ها و امکانات همه معاونت‌های دانشگاهی که با دانشجویان ارتباط مستقیم دارند، بیشتر ارتباط برقرار کنیم و بر اساس برنامه‌های دانشگاهی و ملی تعریف شده از بضاعت همه دفاتر بیشترین بهره را برده و در بالاترین سطح توانمندی خدمات ارائه دهیم. بنابراین یکی از کارهای مهم کمیته همگرایی این خواهد بود که انرژی و توان و تخصص سه معاونت فرهنگی و دانشجویی، آموزشی و تحقیقات و فناوری در هم ادغام شود و به بهترین شکل نیاز دانشجویان تامین شود. یادآور می‌شوم که این مهم تحقق پیدا نمی‌کند مگر با باور قلبی همه عزیزان و مسوولان شرکت کننده در این جلسه که بازوهای اجرایی اصلی این حرکت خواهند بود./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۵۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.