پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۱

 به مناسبت عید سعید فطر صورت می گیرد؛

جمع آوری زکات فطره از سوی خیرین دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در قالب پویش #در_بهشت

جمع آوری زکات فطره از سوی خیرین دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در قالب پویش #در_بهشت

 به مناسبت عید سعید فطر جمع آوری زکات فطره جهت نیازمندان در قالب پویش #در_بهشت با همکاری خیریه کوثرالنبی(س) و دفتر نهاد مقام معظم رهبری و هیات مذهبی پیامبراعظم(ص) اساتید دانشگاه انجام می شود.

به گزارش مفدا هر ساله با پایان ماه مبارک رمضان و رویت هلال ماه شوال مومنین روزه دار با اقامه نماز سعید عید فطر و پرداخت زکات فطریه به نیازمندان فرارسیدن این روز خجسته را جشن می گیرند. در این راستا خیرین فرهیخته دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز همدل شده اند تا با جمع آوری زکات فطریه اساتید، کارکنان و دانشجویان و هدایت آن به صوی گروه های هدف شناسایی شده مرهمی بر آلام نیازمندان باشند. 

دکتر احمد زاده دبیر هیات مذهبی پیامبراعظم(ص) اساتید دانشگاه به خبرنگار مفدا گفت:به مناسبت عید سعید فطر جمع آوری زکات فطره جهت نیازمندان در قالب پویش #در_بهشت با همکاری خیریه کوثرالنبی(س) و دفتر نهاد مقام معظم رهبری و هیات مذهبی پیامبراعظم(ص) اساتید دانشگاه انجام می شود.

وی افزود: بدیهی است که علی‌رغم شرایط کرونایی ومشکلات اقتصادی خیرین دانشگاهی  همانند گذشته همنوعان نیازمند خود را فراموش نمی کنند و روزی خود را با تمام سخاوت با نیازمندان قسمت می کنند که بر این خیر جمعی ارزشی  وصف‌ناپذیر مترتب است.

لازم به ذکر است مسیرهای جمع آوری این کمک ها در تصویر درج شده است.

همچنین گفتنی است دفاتر مراجع معظم تقلید، مبلغ زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰ را به شرح زیر اعلام کردند:

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

دفتر آیت الله مکارم شیرازی بر اساس نظر این مرجع تقلید زکات فطره را اعلام کرد:

زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۲۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج مبلغ ۷۰ هزار تومان است. مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۵,۰۰۰ تومان است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۳۰۰ هزار تومان است.

لازم به ذکر است که بر اساس مسأله ۱۶۹۲ رساله توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان‌خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را بدهد کافی است.

بنا بر فتوای آیت الله مکارم شیرازی اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.

آیت الله سید علی سیستانی

دفتر آیت الله سید علی سیستانی مقدار زکات فطره اعلام کرد:

از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد ۲۱ هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی ۱۰۰ هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، ۷۵ هزار تومان تعیین شده است.

آیت الله حسین نوری همدانی

دفتر آیت الله نوری همدانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مؤمنین نظر این مرجع تقلید را در مورد زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰ اینگونه تعیین بیان کرد:

برای هر نفر، یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم گندم یا برنج و یا اجناسی که در رساله عملیه ذکر گردید می‌باشد، مکلف می‌تواند پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

با توجه به اینکه قیمت هر کیلو گندم در بعضی مناطق نزدیک به ۷,۰۰۰ تومان و قیمت هر کیلو برنج متعارف تقریباً ۲۵,۰۰۰ تومان می‌باشد فطریه هر نفر به حساب گندم تقریباً ۲۰ هزار تومان و به حساب برنج ۷۵ هزار تومان می‌باشد.

آیت الله حسین وحید خراسانی

دفتر حضرت آیت الله وحید خراسانی میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ١۴۴٢ را بدین شرح اطلاع رسانی کرد:

میزان زکات فطره برای هر نفر، یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم گندم یا برنج و مانند اینها – از طعام‌های متعارف در محل – است که مکلّف می‌تواند پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

از آنجا که قیمت هر کیلو گندم در بعضی مناطق نزدیک به ٧۰۰۰ تومان، و قیمت هر کیلو برنج متعارف تقریباً ۲۵ هزار تومان می‌باشد، فطریه هر نفر به حساب گندم تقریباً ۲۰ هزار تومان و به حساب برنج ۷۵ هزار تومان می‌باشد و دفتر معظم له به این مبلغ، زکات فطره را قبول می‌کند.

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی

دفتر آیت الله صافی گلپایگانی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی، نظر این مرجع تقلید پیرامون میزان زکات فطره و کفاره روزه را اینگونه بیان کرد:

مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (۳ کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم است.

کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.

آیت الله جعفر سبحانی

دفتر آیت الله سبحانی میزان زکات فطره رمضان ۱۴۰۰ را این چنین اعلام کرد:

برای هر نفر، یک صاع که (تقریباً سه کیلو) گندم یا برنج یا جو یا خرما یا کشمش یا ذرت و مانند اینها است، مکلّف می‌تواند پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

قیمت هر کیلو گندم (به نرخ آزاد) در برخی مناطق نزدیک به ۷,۰۰۰ تومان، و قیمت هر کیلو برنج متعارف، ۲۵,۰۰۰ تومان می‌باشد.

آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی

طبق اعلام دفتر آیت الله علوی گرگانی، مبلغ فطریه ماه مبارک ۱۴۰۰ بر اساس قوت غالب گندم هر نفر حداقل ۲۰ هزار تومان و بر اساس قوت غالب برنج، متوسط ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد.

همچنین، کفاره غیر عمد روزه برای هر روز مبلغ پنج هزار تومان پول نان برای فقرا می‌باشد و کفاره عمد حداقل برای هر روز مبلغ سیصد هزار تومان برای سیر کردن شصت فقیر است.

انتهای پیام / صادق امیری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.