یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه؛

ارائه خدمات داوطلبانه در راستای تحقق جایگاه انسانی، زیباترین قاب فعالیت‌های کانون های هلال احمر است

دفاع از ارزش‌های انسانی، کلیدی‌ترین هدف جمعیت هلال احمر است

حسینی

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به مناسبت هفنه ی جهانی صلیب سرخ گفت: ارائه خدمات داوطلبانه در راستای تحقق جایگاه انسانی، زیباترین قاب فعالیت‌های کانون های هلال احمر است. دفاع از ارزش‌های انسانی، کلیدی‌ترین هدف جمعیت هلال احمر است.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به مناسبت هفنه ی جهانی صلیب سرخ به گفتگو با خبرنگار مفدا نشست. مصاحبه به شرح ذیل است.

به نظر شما رسالت کانون هلال احمر در دانشگاه ها چیست؟ فعالیت این کانون دانشجویی را چگونه ارزیابی می کنید؟

کانون دانشجویی هلال احمر نهادی است غیر سیاسی و غیر دولتی که برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان ها، کوشش برای برقراری صلح و دوستی و همچنین حمایت از سلامت و زندگی انسان ها و آمادگی و توانمندی برای امداد و نجات و کمکهای اولیه در حوادث به مردم آسیب دیده تشکیل می‌شود.

در مجموعه اداره تعالی فرهگی و فعالیت های فوق برنامه در مجموع ۹کانون فرهنگی مجوز فعالیت دارند که از جمله آنها کانون دانشجویی هلال احمر می باشد که طی ۳ سال گذشته با برگزاری ۳ مرحله انتخابات به عضو گیری دانشجویان فعال، علاقه مند به فعالیت در مسیر اهداف این کانون پرداخته است. آخرین مرحله انتخابات که در آذرماه سال گذشته برگزار شد دبیر و ۷ نفر عضو شورای مرکزی آن در جریان انتخابات مشخص شد.

در این کانون سعی بر این شده تا با برنامه ریزی صورت گرفته در جهت عضوپذیری و بهره مندی بهینه از توان و ظرفیت دانشجویان، بستر مناسبی برای انجام فعالیت های فرهنگی، امدادی، بشردوستانه و تحقیقات علمی همسو با اهداف جمعیت هلال احمر ایجاد شود. از جمله شاخص ترین کار های این کانون برگزاری دور های آموزشی مهارت های داوطلبی (دوره ۴۰ ساعته)، برگزاری نشست های هم اندیشی با ریاست محترم جمعیت هلال احمر شهرستان و کارشناسان امور جوانان، همکاری با جمعیت هلال احمر شهرستان در فعالیت های محوله از جمله مقابله با بیماری ویروسی کرونا، همکاری با پویش های برگزار شده از سوی معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت از جمله پویش زندگی دست یاریگر توست، پویش اهدای خون برگزار شده از سوی اداره تعالی فرهنگی دانشگاه، برگزاری مسابقات مجازی جهت پرکردن اوقات فراغت دانشجویان مانند مسابقه مجازی یلدایی شو اشاره کرد.

به نظر شما نقش هلال احمر در جامعه چه است؟

این جمعیت با توجه به ساختار سازمانی و گسترده خدمات متعدد، متنوع و عام المنفعه ای را ارائه می کند که بهره برداران این خدمات بیشتر اقشار کم برخوردار جامعه هستند.  دفاع از ارزش های انسانی را می توان کلیدی ترین هدف جمعیت هلال احمر برشمرد اما ایجاد حس تعاون به یکدیگر در جامعه، تلاش برای سلامت جامعه، دوستی و تفاهم میان ملت ها از دیگر مأموریت های جمعیت است که سبب می شود با برنامه ریزی علاوه بر ترویج فرهنگ نیکی به انسان ها بتوان در برابر حوادث آماده بود و ضمن پیشگیری، در صورت لزوم با آنها مقابله کرد.

با توجه به نقش حساس و امداد گری این کانون، چگونه علم و مهارت اعضا را افزایش می دهید؟

اولویت اصلی ما در این کانون ارائه آموزش‌ها به صورت هدفمند برای هدایت و تربیت جوانان توانمند در قالب تیم‌های ورزیده است که خود سبب کاهش هزینه های متأثر از حوادث و بلایا می باشد. دوره های آموزشی در حال حاضر بصورت مجازی و در صورت فراهم شدن شرایط حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه ان شالله دوره های مقدماتی و تخصصی آن نیز برنامه ریزی و برگزار خواهد شد.

تا به اکنون زیباترین صحنه ای که از فعالین این کانون دیدید چه بوده است؟

به نظر من ارائه خدمات داوطلبانه به اقشار محروم، نیازمند و آسیب دیده جامعه بدون هیچ گونه چشم داشتی زیباترین صحنه ظهورفعالیت های  این کانون و در کل فعالیت های داوطلبانه می باشد که کرامت انسانی و جایگاه حقیقی انسانیت را به نمایش می گذارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.