چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۱

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

خبرنگاران در معرض خطر، در لیست فاز سوم واکسیناسیون کرونا قرار دارند / احتمال جهش ویروس ایرانی در کشور وجود دارد

رییسی: به این زودی‌ها از وضعیت قرمز کرونا خارج نمی‌شویم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خبرنگاران میدانی و خبرنگارانی که در نشست‌ها و برنامه‌های خبری حضور پیدا می‌کنند و مصاحبه نزدیک با افراد انجام می‌دهند در فاز سوم اولویت واکسیناسیون کرونا قرار دارند.

به گزارش مفدا، دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شناسایی موارد ابتلا به کرونای جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی در کشور اظهار کرد: یک سری کارگر و مسافر هندی در جنوب کشور شناسایی شده‌اند و نیروهای بهداشت در گشت شهری یک سری اتباع هندی را مشاهده و بررسی کردند که ۱۸ نفر در یک هتل اسکان دارند که ۴ نفر از آنها علامت داشتند و بعد از تست گرفتن از این گروه مشخص شد که این اتباع به کرونا مبتلا هستند که بعد قرنطینه شدند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در پارسیان و عسلویه در هرمزگان و آذربایجان غربی موارد ابتلا به کروناهای جهش یافته همین گونه رصد شد و همه مبتلایان به سرعت قرنطینه شدند و خوشبختانه این دوره در رصد و پایش اتباع خارجی مشکوک دانشگاه‌های علوم پزشکی به سرعت عمل کردند و افراد مبتلا و مشکوک شناسایی شدند و از آنها تست گرفته شد.

رئیسی با تاکید بر قرنطینه سریع مبتلایان به کرونای جهش‌یافته و اطرافیان این افراد گفت: خیلی سریع مبتلایان و تمام اطرافیان آنها در این دوره سفت و سخت قرنطینه شدند و نکته جالب این بود که ۴۰ تا ۵۰ نفری که به کرونای هندی و آفریقای جنوبی مبتلا بودند، تاکنون بستری نشده‌اند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: واکسیناسیون خبرنگاران علیه کرونا در فاز ۳ صورت می‌گیرد و خبرنگاران میدانی و خبرنگارانی که در نشست‌ها و برنامه‌های خبری حضور پیدا می‌کنند و مصاحبه نزدیک با افراد انجام می‌دهند در فاز سوم اولویت واکسیناسیون کرونا قرار دارند و انجمن و نهادهای متولی باید فهرست اسامی خبرنگاران در معرض خطر را به ما اعلام کنند تا این خبرنگاران در فهرست واکسیناسیون فاز سه قرار گیرند.

رئیسی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که مدیران تخلف کنند و فهرست افرادی خارج از فهرست و خبرنگاران دورکار را که در معرض خطر نیستند، قرار دهند اما نباید اسم این خبرنگاران هم‌ردیف افراد پرخطر اعلام شود.

وی با اشاره به احتمال جهش کرونا در ایران گفت: ما نباید فکر کنیم قرار است ویروس از هند، آفریقای جنوبی و برزیل به ایران بیاید. این احتمال وجود دارد که در ایران ویروس جهش پیدا کند. البته باید توجه داشت زمانی می‌گوییم کرونای ایرانی که ویروس‌جهش یافته‌ای در کشور شناسایی کنیم که سوش غالب باشد. ویروس انگلیسی و هندی و آفریقای جنوبی چون سوش غالب این کشورها بودند، به کرونای انگلیسی و هندی مشهور شدند و باید دانست که ما هنوز چیزی به نام کرونای ایرانی نداریم و سوش غالب کشور الان کرونای انگلیسی است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: ما نگران کرونای آفریقای جنوبی هستیم. چون واکسن‌گریز است و این می‌تواند خطرناک باشد. و ویروس هندی قدرت سرایت بالاتری دارد و باید توجه داشت که جهش قدرت چسبندگی و نفوذپذیری به سلول را بالا می‌برد و می تواند میزان کشندگی را هم بالا ببرد. سایت دیده‌بان ایران /انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.