جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

در گفت و گو با کارشناس مسئول اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه مطرح شد؛

مدیریت روابط عاطفی یکی از نیازهای اساسی و طبیعی زندگی انسان هاست

اسحاق زاده

کارشناس مسئول اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: نه تنها دانشجویان، بلکه همه افراد جامعه باید راجع به مدیریت روابط عاطفی شان آگاهی داشته باشند. زیرا این نیاز یک نیاز اساسی و طبیعی هر انسانی است

به گزارش مفدا تربت حیدریه،  دوره های "فرایند درست شکل گیری روابط عاطفی" از ۲۵ فروردین ماه با کوشش اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه بصورت مجازی و پلتفرم اسکای روم در حال برگزاری است. در همین راستا خبرنگار سرویس فرهنگی مفدا  با سمانه اسحاق زاده، کارشناس مسئول اداره مشاوره و سلامت روان به گفت و گو نشست.

مفدا : گذراندن دوره های توانمندسازی و مدیریت روابط عاطفی چه لزومی دارد؟

ما در طول مسیر زندگی از نظر روانشناختی مراحل مختلفی را طی می کنیم که هر کدام از این مراحل نیاز مشخص و مهمی را دارند. مثلاً نیازهایی مثل استقلال، احساس کفایت، نیاز به پیدا کردن هویت در اوایل نوجوانی و... از جمله این نیازها هستند که باید به آن‌ها پاسخ داد. در مرحله جوانی و بزرگسالی با نیاز برقراری ارتباط صمیمی و عاطفی با دیگران مواجه می شویم و در این مرحله بحث ازدواج نیز مطرح می‌شود؛ پس پاسخ به نیازهای این مرحله برای یک زندگی موفق بسیار اهمیت دارد و داشتن آگاهی و سواد لازم در این خصوص می‌تواند به امنیت و سلامت روان ما کمک کند و از آسیب‌های جدی شکست‌های عاطفی و طلاق جلوگیری به عمل آورد.

مفدا:  اهمیت برگزاری این دوره‌ها برای دانشجویان چیست؟

دانشجویان که از اواخر نوجوانی وارد دانشگاه می‌شوند، با نیازهای درون خود بیشتر آشنا شده و این نیازها از مقوله های طبیعی زندگی انسان است. پس بایستی شیوه‌های درست پاسخ دادن را بشناسند و آموزش‌های لازم را ببینند.

مفدا: در برگزاری دوره های مدیریت روابط عاطفی، بیشتر چه گروهی و چه ترم‌هایی از دانشجویان، مورد هدف هستند؟

گروه هدف ما تمام دانشجویان هستند. چه آنهایی که تازه وارد دانشگاه شدند و محیط اجتماعی جدیدی را تجربه می کنند و چه دانشجویان ترم بالایی که کم کم به مرحله تشکیل زندگی جدید و ازدواج می‌رسند.

مفدا: چند درصد از دانشجویان نیازمند مدیریت روابط عاطفی هستند؟

صد در صد؛ نه تنها دانشجویان، بلکه همه افراد جامعه باید راجع به مدیریت روابط عاطفی شان آگاهی داشته باشند. زیرا این نیاز یک نیاز اساسی و طبیعی هر انسانی است و در رابطه با بیان اهمیت برگزاری این کارگاه، این را بگویم که طیف بسیار وسیعی از مراجعین به مراکز مشاوره و حتی مراکز خصوصی افرادی هستند که در روابط عاطفی آسیب دیدند یا به دنبال تشکیل و مدیریت یک رابطه عاطفی درست هستند؛ بنابراین برگزاری این کارگاه‌ها و کسب آگاهی در این حیطه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

مفدا: نحوه برگزاری و تعداد جلسات این دوره چگونه برنامه ریزی شده است؟

با توجه به شرایط کرونا، این دوره در شش کارگاه ۹۰ دقیقه ای، در بستر اسکای روم برنامه ریزی شده است. تا کنون ، پنج کارگاه برگزار شده و آخرین جلسه آن نیز در هفته آتی برگزار می شود. در این کارگاه‌ها سعی شده تا حد امکان مسائلی که در اولویت هستند بیان شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.