جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲

به قلم مریم السادات سیدی؛

اندر احوالات دانشکده پرستاری الیگودرز

متن

متن زیر یادداشتی طنز گونه به قلم یکی از دانشجویان پرستاری در جهت معرفی دانشکده پرستاری الیگودرز است.

دانشکده پرستاری الیگودرز

به گفته‎ی مورخان و برخی شاهدان عینی این دانشکده در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد و درست از همان زمان بود که هر ساله سیل نخبگان به این مکان سرازیر و مشغول تحصیل علم و دانش شدند و از خوابگاه پسرانه شروع کنیم که گاهی هست و گاهی نیست، هست ولی ظرفیتش با امکاناتش جور نیست یا ضمن عرض تاسف کلا نیست دلیلش پر واضح است، تا سال ۷۹ رشته پرستاری فقط مختص خانم‎ها بوده و ورود آقایان عملا ممنوع بوده، پس طبیعی است که دانشکده از ابتدا فاقد خوابگاه پسرانه باشد یا بعدها بودجه ناکافی مانع تامین مخارج شده باشد.

 برویم سراغ خوابگاه دخترانه، به گفته برخی کارشناسان که در امر شایعه پراکنی تخصص و تبحر لازم را دارند خوابگاه دخترانه الیگودرز که در محل دانشکده سابق تاسیس شده، در گذشته از تغییر شمایل یک بیمارستان قدیمی به شکل خوابگاه کنونی در آمده و اتاق ناظمه‎ی خوابگاه (که هم اکنون دارای امکانات ویژه‎ای از جمله یک میکروفون برای برهم زدن نظم خواب دانشجویان است و در همان سال‎ها بخش پذیرش بیمارستان بوده، به علاوه از شواهد چنین برمی‎آید اتاق TV خوابگاه کنونی از تغییرات جزئی اتاق عمل بیمارستان مذکور حاصل شده، در نزدیکی خوابگاه دخترانه سلف، نماز خانه سابق، دو عدد ورزشگاه، یک محوطه مزین شده با گونی‎های آبی رنگ (محل کلاس‎های دانشکده قدیم) و کلاس‎های اضطراری سال ۹۶ قرار دارند.

این کلاس‎های پنج گانه شامل سه کلاس که از خوابگاه دخترانه جدا شده بود سال گذشته مجددا به خوابگاه اضافه شد، به‎علاوه در کلاس دیگر که از تعمیرات رختکن ورزشگاه پسرانه برای کسب دانش و پیمودن مسیر بانو نایتینگل برای ما فراهم آمده بود و از آنجا که انسان‎ها هرچه بیشتر سختی بکشند و سرد و گرم روزگار بچشند پخته‎تر می‎شوند و خصوصا اگر پرستار باشند، پرستاران ماهرتر و مهربان‎تری می‎شوند، در مقابل سیستم ناکارآمد گرمایشی و عدم وجود سیستم سرمایشی آن کلاس‎ها درس صبر آموختیم و به رشد و تکامل خود بالیدیم و حتی زمانی که در ساختمان دانشکده پرستاری جدید نه از آب خبری بود نه پرده همین روش صبر و استقامت را برای کسب مراتب انسانی بالاتر ادامه دادیم، و در بهار گذشته با سیلی که دانشکده پلدختر را تخریب کرد، و کل بودجه استان را راهی آنجا کرد، خودمان هم زیر آب رفتیم و سرویس‎های رفت و آمدمان قطع شد.

ما لب دوختیم و سکوت کردیم و در درجه‎ی سیر و سلوک مراحل هفتگانه را پشت سر گذاشتیم، ناگفته نماند از سال ۹۵ به رشته‎های دانشکده فرت و فرت افزوده شد و کارشناسان اتاق عمل وفوریت‎های پزشکی نیز به سیل دانش آموختگان پیوستند. طوری که در حال حاضر ورودی رشته فوریت‎های پزشکی بیشتر از پرستاری است.

از محسنات ساختمان دانشکده جدید هم که هر چه بگویم کم گفته‎ام، بسیار مناسب برای پرورش اندام و تناسب آن می باشد، چرا که کتابخانه در طبقه چهارم واقع است و خوشبختانه از آسانسور هم خبری نیست و به راحتی کالری حاصل از مصرف یک وعده قورمه سبزی سلف در این مسیر مورد سوخت و ساز قرار می گیرد.

 به نظر می‎رسد در آینده با حل شدن مشکلات مربوط به خوابگاه و سبز شدن علف زیر پای دانشجویان ورودی سال‎های آتی، دانشکده زیباتری داشته باشیم (یعنی داشته باشند).

(مطلب فوق صرفا جنبه طنز دارد و من خود به شخصه شاهد تلاش‎های مسئولین دانشگاه خصوصا ریاست دانشگاه برای گرفتن بودجه و حل سریع‎تر مشکلات دانشگاه بوده‎ام).

نویسنده: مریم السادات سیدی

نشریه آشنا

کد خبرنگار: ۵۸۰۱۰۲

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.