سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹

در گفتگو با دکتر قاسم زاده متخصص قلب و عروق

عوامل موثر در ایجاد بیماری قلبی وعروقی ،فشار خون ونکات پیشگیرانه

دکتر قاسم زاده

به مناسبت17مه روز فشار خون ، 4الی 10خردادهفته ملی مبارزه با دخانیات و31ماه مه به عنوان روز جهانی بدون دخانیات بر آن شدیم تا در گفتگویی صمیمانه با یکی از متخصصین بیماریهای قلبی ،عروقی در مجتمع تخصصی (کلینیک)مرحوم حسینی سیرجان از عوامل اصلی ایجاد بیماری های قلبی عروقی پاسخ هایی را در این زمینه بشنویم .

به گزارش مفدا سیرجان در گفتگو با دکتر محمد قاسم زاده از متخصصین مجرب بیماری های قلبی، عروقی در کلینیک مرحوم حسینی سیرجان خواهش کردیم نکاتی هر چند کوتاه در باب عوامل موثر در بیماری های قلبی ، عروقی را برای ما بیان کنند.

در این گفتگو دکتر قاسم زاده با بیان این مطلب که فشار خون یکی از شایع ترین بیماری های مزمن غیر واگیر دار است که سالانه موجب مرگ و میر زیادی از افراد در کل جهان میشود .وبرخلاف دهه های گذشته شیوع فشار خون در کشور های با سطح اقتصادی متوسط و پایین در حال افزایش است .ایشان در پاسخ به سوال ما که از عوامل اصلی ایجاد این بیماری چند عامل را ذکر کنید گفت:از عوامل ایجاد فشار خون می توان به مواردی چون مصرف زیاد نمک ، بی تحرکی ،استرس های روحی وروانی ،مصرف دخانیات ،مصرف الکل ،رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا را نام برد .

در ادامه این گفتگو دکتر قاسم زاده راهکارهای درمانی برای این بیماری را بیان کرد که از جمله :اولین قدم برای درمان بیماری فشار خون ،تغییر سبک زندگی میباشد که شامل انجام ورزشهای هوازی به مدت 30دقیقه در مدت زمان 5تا 7روز در هفته ،استفاده کمتر از فستفود ها وغذاههای فراوری شده وهمچنینن استفاده بیشتر از سبزی جات ورژیم های غذایی گیاهی وعلی الخصوص عدم استفاده از الکل،دخانیات وکاهش مصرف نمک در رژیم غذایی روزانه است .

دکتر قاسم زاده خاطر نشان کرد که گاهی اوقات تنها تغییر شیوه زندگی برای کنترل فشار خون کافی نیست و فرد مبتلا به فشار خون در کنار تغییر سبک زندگی باید از داروههای تجویز شده تحت نظر پزشک متخصص در این زمینه استفاده کند ودرمان دارویی خود را در فواصل منظم وتحت درمان پزشک به سمت کنترل بیماری پیش ببرد .

در پایان این گفتگو ایشان گفت: اگر بیماری با سهل وآسان انگار داشتن این بیماری توجهی برای درمان خود نداشته باشد این بیماری میتواند باعث بروز افزایش سکته های قلبی ،مغزی ،خون ریزی چشم ها وآسیب به کلیه ها را به دنبال داشته باشد .