شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۵

به بهانه 17شوال روزفرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای:

معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند فردا میزبان وبینارآشنایی با آداب ورسوم زورخانه ای همراه با اجرای حرکات باستانی و پهلوانی خواهد بود

پهلوانی

اداره تربیت بدنی معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه با همکاری هیئت ورزشهای زورخانه ای وکشتی پهلوانی استان وبینار آموزشی آشنایی با آداب ورسوم زورخانه ای وفرهنگ پهلوانی را ویژه دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار می کند.

به گزارش مفدا بیرجند، در تقویم رسمی کشور روز 17 شوال برابر با سالروز جنگ خندق و نبرد دلیرانه حضرت علی علیه السلام با عمرو عبدود به عنوان روز ترویج فرهنگ پهلوانی نامگذاری شده است چرا که حضرت علی علیه السلام در آن روز خاص نمایشی از پهلوانی ارائه داد و با پا گذاشتن روی نفس اماره نشان داد حتی در میدان جنگ هم بایستی مرام و منش و خصلت جوانمردی و پهلوانی را رعایت کرد.

از بین بردن  نفس اماره و تلاش برای رضای خدا در راه دین، سبب شد مولای متقیان امام علی(ع) نماد بزرگی و جوانمردی دنیا باشد و 17شوال هر سال به روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شود.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه در گفتگو با مفدا دانشگاه  ضمن گرامیداشت این روز گفت: ضرورت احیای ورزش زورخانه ای و تقویت این ورزش به عنوان یک ورزش آیینی و ملی و فرهنگی سبب شد تا اداره تربیت بدنی معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه با همکاری هیئت ورزشهای زورخانه ای وکشتی پهلوانی استان وبینار آموزشی آشنایی با آداب ورسوم زورخانه ای وفرهنگ پهلوانی را ویژه دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار کند.

دکترعباس جوادی همچنین ضمن دعوت ازکلیه دانشگاهیان جهت شرکت در این وبینار گفت: این مراسم ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۹ خرداد ماه در سالن ورزشی خوابگاه ولیعصر(عج) برگزار می شود.

به گفته وی این وبینار آموزشی توسط آقای حبیب شاعر زاده پیشکسوت رشته باستانی وپهلوانی استان و همراه با اجرای زنده حرکات زورخانه ای برگزار می شود.

این وبینار که دارای امتیاز آموزشی است در بستر ادوب کانکت به آدرس :  webc.bums.ac.ir\stdبرگزار خواهد شد و علاقه مندان جهت شرکت در این وبینار آموزشی باید کد ملی و محل خدمتشان را قید نمایند.

 جهت ثبت نام در وبینار اینجا کلیک نمایید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.