یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۹

وبینار آشنایی با آیین ورزشهای پهلوانی وزورخانه ای در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

ضرب

وبینار آموزشی آشنایی با آداب ورسوم زورخانه ای به مناسبت ۱۷ شوال روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای با هدف آشنایی با این ورزش کهن در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد

به گزارش مفدا بیرجند، وبینارآشنایی با آیین ورزشهای باستانی امروز در سالن ورزشی ولیعصر(عج) با حضور ورزشکاران، پیشکسوتان،مقام آوران مسابقات دانشجویی و جمعی از مدیران وهمکاران دانشگاه برگزار شد.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه  در این همایش مجازی با اشاره به گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی وزورخانه ای گفت: ورزشکاران با سرلوحه قرار دادن اخلاق ومنش پهلوانی و صبر بردباری سختی ها را پشت سر می گذارند و این فرهنگ باید برای همه بوِیژه نسل جوان ودانشجویان نیزنهادینه گردد.

دکتر عباس جوادی همچنین در ادامه یکی دیگر از سنت های زیبای فرهنگ زورخانه ای را  نوع دوستی، اهمیت و همبستگی مردمی و  گلریزان برای کمک بی بضاعت دانست وگفت: این رفتارهای پهلوانانه ریشه در دین واعتقادات مردم کشورمان دارد و باید بخوبی حفظ شود.

وی همچنین در ادامه به افتخارآفرینی دانشجویان دانشگاه در ماههای گذشته اشاره کرد وگفت: در شرایط کرونا دانشجویان دانشگاه در رقابتهای مختلف عناوین وافتخاراتی را کسب کردند که جای تقدیر دارد و باید این افتخار آفرینی ها با قدرت بیشتری تداوم یابد

حبیب شاعر زاده پیشکسوت ورزشهای پهلوانی وزورخانه ای در این وبینار گفت: ورزش باستانی ایرانی ریشه در اساطیر کهن ایران از گذشته تا امروز دارد و به همین دلیل است که تمام حرکات ورزشکاران و وسایلی که از آن استفاده می کند هر کدام نماد و نشانه ای از فرهنگ کهن ایران درروزهای دور است.


 

وی همچنین در ادامه به معرفی و نحوه استفاده از ابزاری همچون کباده، تخته شنو و میل که مورد استفاده این ورزش کهن می باشد  پرداخت .

اجرای حرکات زنده ورزشهای باستانی توسط ورزشکاران این رشته یکی دیگر از برنامه های این مراسم  بود.

در پایان این همایش مجازی که به همت اداره تربیت بدنی معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه وبا مشارکت هیئت ورزشهای پهلوانی وزورخانه ای استان برگزار شد از افتخار آفرینان ورزشی دانشگاه نیز تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.