سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد؛

بررسی راهکارهای مشارکت حداکثری در انتخابات/روسای دانشگاه‌ها موانع مشارکت را اعلام کنند

لاری

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از ابلاغ نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به منظور بررسی راهکارهای افزایش مشارکت حداکثری در انتخابات پیش‌رو خبر داد و گفت: اگر کاندیدها فقط در یک جناح خاصی در دانشگاه‌ها دعوت شوند شور و نشاط لازم در انتخابات شکل نمی‌گیرد، چرا که شور و نشاط انتخاباتی نیازمند وجود رقابت بین کاندیداها است.

به گزارش مفدا، دکتر سیماسادات لاری بااشاره به برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای افزایش مشارکت دانشجویان و مردم در انتخابات پیش رو به ایسنا گفت:با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی کشور محسوب می‌شود، دانشجویان به عنوان نیروی فعال و قشر روشنفکر جامعه می توانند با اجرای برنامه های مختلف و دعوت از شخصیت ها و برنامه ریزی سخنرانی ها، سهم عمده ای در توسعه مشارکت سیاسی مردم داشته باشند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: با توجه به اینکه مشارکت حداکثری مردم به هر انتخاباتی مشروعیت می‌بخشید، در همین راستا نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال کردم و در این نامه از روسای دانشگاه‌ها و هیات‌های نظارت بر فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی درخواست کردم موانع افزایش مشارکت در انتخابات را به وزارت بهداشت اعلام کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: موانع مشارکت در انتخابات پیش رو، از سوی دانشگاه های علوم پزشکی را جمع آوری کردیم. قطعا ما نماینده‌های وزیر در هیات‌های نظارت بر فعالیت های تشکل‌های دانشجویی را گرد هم خواهیم آورد تا مشورت‌های لازم برای ایجاد فضای پر شور و نشاط انتخاباتی در دانشگاه‌ها انجام شود.

موانع مشارکت در انتخابات پیش رو، از سوی دانشگاه های علوم پزشکی را جمع آوری کردیم. قطعا ما نماینده‌های وزیر در هیات‌های نظارت بر فعالیت های تشکل‌های دانشجویی را گرد هم خواهیم آورد تا مشورت‌های لازم برای ایجاد فضای پر شور و نشاط انتخاباتی در دانشگاه‌ها انجام شود

لاری همچنین خاطر نشان کرد: به‌طور کلی تلاش می کنیم بستر را در فضای مجازی برای اظهار نظر تشکل های دانشجویی و دانشجویان فعال در دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد کنیم. امیدواریم این شور و نشاط در بیرون از فضای دانشگاهی هم شکل بگیرد.

وی در ادامه مشارکت سیاسی جامعه را یکی از شاخص‌های توسعه سیاسی ملت‌ها عنوان و اظهار کرد:با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری امسال در شرایط شیوع کرونا برگزار می شود و حضور دانشجویان نیز در دانشگاه ها امکان پذیر نیست و صرفا ۳۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه ها حضور فعال دارند به همین جهت  تلاش کردیم از بسترهای مجازی برای برگزاری برنامه‌های انتخاباتی کمک بگیریم.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه تاکید کرد: انتخابات و مشارکت در آن یک تصمیم فردی است که اگر افراد آگاهی داشته باشند می‌توانند به طور عاقلانه در انتخابات شرکت کنند. اینگونه نیست که فضای فرهنگی دانشگاه ها را به دلیل عدم حضور  فیزیکی دانشجویان تعطیل کنیم. بر این اساس برنامه های فرهنگی و انتخاباتی ما در بستر فضای مجازی برگزار خواهند شد و  تشکل های سیاسی از طریق این محیط برنامه‌های خود را دنبال می‌کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات باید همه مسئولان و نهادهای دخیل زمینه های لازم حضور مردم را فراهم کنند اگر کاندیدها فقط در یک جناح خاصی در دانشگاه ها دعوت شوند شور و نشاط لازم در انتخابات شکل نمی‌گیرد. چرا که شور نشاط انتخاباتی نیازمند وجود رقابت بین کاندیدها است.

وی افزود: حرکت های سیاسی دانشجویان در قالب برنامه‌های نظیر "مناظره"، "گفت و گو"،" تبادل نظر"،" نقد " و غیره بین دانشجویان، کاندیداها و یا نمایندگان آنها برگزار خواهد شد.

 لاری با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی تریبون یک جریان سیاسی خاص نخواهند شد، گفت: تمامی جریانات انتخاباتی زیر سایه قوانین و خط و مشی‌های مشخص می‌توانند در فضای دانشگاهی برنامه‌های خود را ارائه دهند. به معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها نیز اعلام کردیم تا بسترهای فعالیت‌های دانشجویی در این زمینه فراهم شود و صدور مجوز های برگزاری برنامه‌های انتخاباتی تشکل های دانشجویی باید تسریع شود. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.