چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳

گفتگو با روحانی جوانی که تا کنون نزدیک به ۲۰۰ قربانی کرونا را غسل داده؛

در مورد مرگ به آگاهی و آرامش عجیبی رسیده‌ام

غسل میت

یک روحانی جوان که تا کنون بیش از ۲۰۰ مورد از جانباختگان بیماری کرونا را غسل داده،  اظهار داشت: احساس می ‌کنم در مورد مرگ به آگاهی و آرامش عجیبی رسیده ‌ام و دیدگاهم کامل‌تر شده است، شاید زندگی مُدرن و صنعتی موجب شده انسان ‌ها از مرگ دور شوند و کمتر به این موضوع توجه کنند.

امام جماعت بیمارستان شهید مطهری شهرستان مرودشت که جانباختگان ناشی از کرونا، از جوان ۱۴ ساله تا پیرمرد ۱۰۵ ساله را تیمم و غسل داده است، می گوید: در وظیفه ای که انجام داده ام به آرامش عجیبی رسیده‌ام.

به گزارش مفدا شیراز و به نقل از روابط عمومی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پای مرگ که به میان می ‌آید، فرقی نمی ‌کند پیر باشی یا جوان، تحصیلکرده یا بی ‌سواد، بالاخره هر فردی در دوران زندگی خود با فکر کردن به مرگ دچار تغییر و تحولی می ‌شود که زمان مشخص کند این تحول موقت است یا دائمی؛ این روحانی جوان معتقد است: سرباز امام زمان(عج) که باشی، در هر سنگری خدمت می کنید.

حجت الاسلام «ابراهیم معصومی» امام جماعت جوان بیمارستان شهید مطهری شهرستان مرودشت است که به مدت ۲۳ سال در دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه مشغول به خدمت است و با آمدن کرونا به انتخاب خودش، مشغول به انجام کار جهادی در بیمارستان و غسل جانباختگان کرونا است.

این روحانی جوان اظهار داشت: احساس می ‌کنم در مورد مرگ به آگاهی و آرامش عجیبی رسیده ‌ام و دیدگاهم کامل تر شده است، شاید زندگی مُدرن و صنعتی موجب شده انسان ‌ها از مرگ دور شوند و کمتر به این موضوع توجه کنند.

او در خصوص نخستین جرقه های حضورش در این حوزه می گوید: همه چیز از یک فراخوان در موسسه «نصیر» برای خدمت به بیماران کرونا در یک بیمارستان آغاز شد؛ حالا از این موضوع ۵۷۰ روز می گذرد و همچنان تلاش می کنم با دیگر داوطلبان به خدمت رسانی بیماران کرونایی کمک کرده و جانباختگان را غسل دهم.

حجت الاسلام معصومی می افزاید: از آغاز این فراخوان تا کنون توانسته ام نزدیک به ۲۰۰ جان باخته کرونا را تغسیل دهم؛ حتی از برخی از خانواده های متوفی ناسزا هم شنیده ام، اما احساس می کنم ثواب این کار برایم چند برابر شده است.

امام جماعت بیمارستان شهید مطهری شهرستان مرودشت می افزاید: عشق به خدمت به گونه ای بود که با اعلام فراخوان موسسه نصیر برای حضور داوطلبان در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان، کمتر از ۴۸ ساعت ۳۸ نفر اعلام آمادگی کردند؛ بعضی از این جهادگران از مناطق و روستاهای اطراف با فاصله زیاد، برای انجام این امر نیکو، مسیر طولانی را پشت سر می گذارند .

او با اعتقاد به اینکه این روزها گذراست و انسان ها باید در این آزمون و آزمون های مشابه موفق عمل کنند عنوان می کند: در آغاز بحران همه گیری کرونا که مردم اطلاع چندانی از این وضع نداشتند، ترس میان آنان موج می زد، اما نیروهای داوطلب نصیر با کنار گذاشتن همه این دلهره و نگرانی، در دو نوبت صبح و عصر، در بخش کووید۱۹ بیمارستان شهید مطهری مرودشت خدمت رسانی کنند.  در ابتدا، ترس از ابتلا به این بیماری بسیار بود و میت کرونایی نیز بیشتر ترس داشت، اما به فرمان مقام معظم رهبری که فرمودند: «اموات این بیماری را با حداقل های واجب دفن کنید» ابتدا اموات را در بیمارستان تیمم بدل از غسل و کفن و حنوط و دفن می کردیم و سپس با پیگیری های امام جمعه شهرستان مرودشت، اداره تبلیغات و حوزه علمیه این شهرستان و دیگر نهادهای مرتبط، غسالخانه ای ویژه این افراد آماده شد.

او درباره نخستین فردی که غسل داده توضیح داد: نخستین بار، مردی ۶۸ ساله را تیمم دادم و چهره او آنقدر نورانی بود که هیچ گاه آن لحظه را فراموش نخواهم کرد.

حجت الاسلام معصومی بیان داشت: در این جمع، چهار داوطلب طلبه مرد و تعدادی نیز طلبه از حوزه علمیه خواهران هستند که بیشتر این تیم را جوانان گروهای سنی ۲۰ تا ۴۵ ساله تشکیل داده اند.

این روحانی جوان که معتقد است عشق او به خدمت موجب شده تا ترس از کرونا تا کنون را در وجود خود احساس نکند، ادامه داد: وقتی‌ که از نزدیک با فضای کفن‌ و دفن این‌ گونه فوت‌شدگان آشنا شدم، به این نتیجه رسیدم که دفن این افراد بدون تشریفات شرعی، شایعه ‌ای بیش نبود که در روزهای نخست مطرح شده بود، زیرا برای غسل دادن این افراد روحانیون و دیگر داوطلبان آموزش دیده با رعایت تمام موارد شرعی، اجساد را غسل می دهند و چون آگاه از تمام مبانی و احکام شرعی هستند، غسل و کفن کاملتری هم برای اموات انجام می شود.

کار جهادی سن و سال و شغل نمی ‌شناسد

به عقیده حجت الاسلام معصومی، کار جهادی سن و سال و شغل نمی ‌شناسد؛ زیرا امروزه گروه جهادی مختلفی مانند نصیر که اغلب آنان طلبه هستند، در مراکز درمانی، پرستاری از بیماران را به عهده دارند و جانباختگان کرونایی را نیز غسل می‌ دهند و این اقدام نیکوکارانه را یک افتخار می ‌دانند.

او در مورد زمان لازم برای غسل هر میت گفت: زمانی که انسان جان در بدن ندارد، وزنش سنگین‌ تر می شود و برای جابجا کردن میت قدری کار دشوارتر و زمان بیشتری صرف می ‌شود، چه ‌بسا اینکه فردی که به دلیل بیماری عفونی فوت‌ شده باشد، باید با دقت بیشتری کفن‌ و دفن شود که نزدیک به یک ساعت زمان لازم است.

این روحانی جوان درباره سختی کفن و دفن جانباختگان اضافه کرد: در شستشوی اموات کرونایی از لباس و ماسک عادی استفاده می شد و هیچگونه تجهیزات مدرنی در کار نبود، به ویژه در ماه های گرم تابستان و ایام ماه مبارک رمضان، اقامه نماز و دفن اموات، سختی و دشواری های بیشتری دارد.

حجت الاسلام معصومی غسل دادن در ماه مبارک رمضان را سخت ‌ترین دوران عنوان کرد و در پاسخ به اینکه آیا در این مدت به کرونا مبتلا شده اید، می گوید: در تیر سال گذشته، خود، فرزند و همسرم برای مدت پانزده روز، حس بویایی و چشایی را از دست دادیم و بدون هیچ نشانه ای در منزل قرنطینه خانگی شدیم و پس از پانزده روز، دوباره تمام این نشانه ها بر طرف شد.

او که تلاش داشت در هنگام مصاحبه نام دیگر داوطلبان از قلم نیافتد، نام تک تک داوطلبان روحانی این گروه جهادی را اینگونه اعلام می کند: «سید حاتم دهقان»، «حسین رحیمی بزمیانی»، امام جماعت شبکه بهداشت و درمان مرودشت و «علی کریمی» در امر تغسیل فوتی های ناشی از کرونا در بیمارستان، بسیار همکاری داشتند.

این روحانی جوان، مرگ را در آیه «کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ وَ إِنَّما تُوَفَّوْنَ أُجُورَکُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ؛  هر کس مرگ را می‌ چشد و شما پاداش خود را به طور کامل در روز قیامت خواهید گرفت» بیان می کند و یادآور می شود: این بیماری و این گونه مرگ ها هم به پایان می رسد، اما عملکردها، ایثارها و از خودگذشتگی ها، همیشه نزد خداوند متعال ثبت و ضبط است و امیدوارم خداوند به همه جهادگران و ایثارگران، بهترین ها را عنایت بفرماید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.