چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷

جلسه بررسی طرح پیشنهادی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها مبنی بر ایجاد مرکز مراقبتی سلامت معنوی در بیمارستان‌ها برگزار شد

سومین جلسه بررسی طرح پیشنهادی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ها

سومین جلسه بررسی طرح پیشنهادی دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها روز چهارشنبه ۱۹ خرداد ماه در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدا، در این جلسه طرح پیشنهادی "ایجاد مرکز مراقبتی سلامت معنی و مشاوره دینی در بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی درمانی" با حضور نمایندگان دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نمایندگان معاونت‌های فرهنگی دانشجویی، درمان و پرستاری و دفتر آموزش ارتقاء سلامت وزارت بهداشت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در این جلسه با اشاره به محتوای جلسات قبلی و بررسی‌های صورت گرفته بر روی طرح پیشنهادی، اظهار داشت: با اصلاحاتی که طبق نظر همکاران ما در وزارت بهداشت بر روی این طرح صورت می‌گیرد، می‌توانیم از ظرفیت آن استفاده کنیم. بحث‌هایی مانند شرح وظایف، منابع مالی نیروی انسانی، فضای فیزیکی و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مطرح شده در این طرح جای بحث و بررسی بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه در اجرای این طرح می‌توان از ظرفیت ائمه جماعات بیمارستان‌ها استفاده کرد، گفت: استفاده از ظرفیت ائمه جماعات بیمارستان‌ها برای اجرای این طرح باعث می‌شود نیروی انسانی جدید اضافه نشود و مساله منابع مالی و فضای فیزیکی تا حدودی مرتفع شود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به این نکته که از توسعه و ترویج فرهنگی دینی برای بیمار، همراهان بیمار و کادر درمان استقبال می‌کنیم، خاطر نشان کرد: مساله توسعه و ترویج دینی که در طرح آمده به لحاظ عملیاتی چالش‌هایی دارد که باید بررسی و پیش بینی شود؛ در طرح باید مشخص شود که دقیقا چه خدمتی ارائه خواهد شد.

وی با ذکر این نکته که وقتی سلامت جسمی کاهش می‌یابد معمولا سلامت معنوی افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: در بیمارستان‌ها شاهد هستیم که همراهان بیمار در پشت در اتاق‌های عمل یا بخش‌ مراقبت‌های ویژه مشغول قرائت قرآن هستند و یا مفاتیح می‌خوانند. از این رو در این طرح باید مشخص شود که برای ترویج فرهنگ دینی در بین بیماران و همراهان چه فعالیت‌هایی قرار است صورت گیرد.

زائری‌لطف همچنین ادامه داد: بحث افزایش امید به زندگی و بهره وری که در طرح به آن اشاره شده چیزی نیست که با مراجعه به مراکز درمانی اتفاق بیفتد. این واژه‌ها در فضای آکادمیک و در محیط دانشگاه بارمعنایی خاص خود را دارد و قطعا مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. از این رو در به کار بردن این قبیل واژه‌ها در متن تفاهم‌نامه باید دقت شود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درباره موضوع فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی که در طرح مذکور به آن اشاره شده است، توضیح داد: پژوهش‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ساماندهی می‌شود و پروسه خاص خود را دارد و باید بر اساس فرآیندهای تعریف شده پیش برود. از این رو طلبه‌ای که در مرکز درمانی طرح تحقیقاتی پیشنهاد می‌دهد باید همین فرآیندها را طی کند.

حجه‌الاسلام عباس تقوی مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های استان هرمزگان در این جلسه، با تشریح روند تدوین طرح و جلسات کارشناسی و تحقیقات انجام شده برای ارائه پیش نویس آن، اظهار داشت: شبهات اندکی در طرح وجود دارد که قابل حل و قابل پاسخ گویی هستند و با برطرف کردن این شبهات می‌توان طرح را به نتیجه رساند.

وی با تاکید بر اینکه در موضوع آموزش که در طرح ذکر شده، محوریت با وزارت بهداشت است، خاطر نشان کرد: مبلغان بالینی که مطابق این طرح در بیمارستان‌ها حضور می‌یابند قرار است کار فرهنگی و دینی کنند و اصلا بنا بر دخالت در بخش‌های دیگر حوزه درمان نیست. در واقع مطابق این طرح مبلغان دینی در کنار کادر درمان و کمک کننده به آنها هستند. هر چقدر باور ایمانی و مذهبی عمیق‌تر باشد امید به زندگی، آرامش و بهره‌وری بیشتر می‌شود. این طرح یک اقدام غیر علمی نیست و قرار نیست مداخله‌ای در امر درمان صورت گیرد و تعهدات وزارت بهداشت به خود و به نهاد رهبری و تعهدات نهاد رهبری نسبت به خود و به وزارت بهداشت مبنای عمل خواهد بود.

دکتر ذهبی نماینده معاونت درمان وزارت بهداشت در این جلسه با اشاره به اینکه طرح مذکور قرار است در یک ساختار آموزشی و پژوهشی مثل وزارت بهداشت اجرا شود، خاطر نشان کرد: برای نوشته شدن این طرح زحماتی کشیده شده و آسیب شناسی صورت گرفته است، ما تقاضا داریم تحقیقاتی که در نهاد صورت گرفته که منجر به ارائه این طرح شده در اختیار ما قرار دهند تا به ضعف‌های موجود در سیستم آموزشی خود پی ببریم و در صورت نیاز کریکولوم‌های آموزشی را تغییر دهیم.

وی در ادامه درباره منابع مورد نیاز اجرای طرح گفت: در حال حاضر ما در بحث دارو و پرداخت حقوق پرسونل با چالش روبرو هستیم و درآمد بیمارستان‌ها برای چرخش خود بیمارستان هم کافی نیست. از این رو باید برای منابع مالی طرح فکری شود.

مریم میرزایی که به نمایندگی از معاونت پرستاری در این جلسه حضور داشت، با اشاره به  ابعاد حقوقی طرح، گفت: لازم است بر روی کلمات و جملاتی که بار حقوقی دارند تامل بیشتری صورت گیرد، چون این تفاهم نامه‌ها بار حقوقی دارند و اگر به همین شکل موجود به معاونت حقوقی ارسال شود، ایراداتی بر آن مترتب خواهد بود. به علاوه اینکه نیاز است یک دستورالعمل اجرایی هم پیوست تفاهم نامه شود تا جزئیات و بسته خدمتی آن نیز مشخص شود.

سلیمانیان نماینده دفتر ارتقاء سلامت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برخی واژه‌های ذکر شده در طرح بارمعنایی دارند، اظهار داشت: امید به زندگی که در این طرح به آن اشاره شده ابعاد مختلفی دارد و عوامل بسیاری در آن دخیل است. برخی از این واژه‌ها بار معنایی دارند و به راحتی نمی‌توان از کنار آن رد شد از این رو لازم است تامل بیشتری صورت گیرد.

حجه الاسلام خوشنویس‌زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز که در این جلسه حضور داشت با اشاره به اینکه با گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی و استقرار نظام اسلامی هنوز در برخی حوزه‌ها ضعف داریم، اظهار داشت: ما در اسلام آداب عیادت از بیمار داریم که بسیاری از آن مطلع نیستند، بیماران ما در یک نظام اسلامی چقدر آداب بیماری را می‌دانند و تا چه با ادعیه ویژه بیماری آشنا هستند. آموزش و انتقال اینها به افراد کار طلبگی است و در حال حاضر نیز انجام می‌شود؛ ما در این طرح به دنبال سازماندهی و قابل نظارت و ارزیابی کردن این فعالیت‌ها هستیم.

این جلسه با مرور بندهای طرح پیشنهادی و ارائه نظرات و پیشنهادات حاضران در جلسه پایان یافت و مقرر شد کارشناسان وزارت بهداشت نظرات خود را به صورت مکتوب به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ارائه دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.