پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵

در نشست با خیرین و هیات رئیسه دانشکده علوم پزشکی لارستان تاکید شد؛

لزوم رفع کمبود فضای فیزیکی و تجهیزات در خوابگاه‌های دانشجویی لارستان/خیرین سرمایه‌های این مرز و بوم هستند

نشست هیات رئیسه علوم پزشکی لارستان با سرکار خانم دکتر لاری

معاون آموزشی، تحقیقات، فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: کمبود فضاهای فیزیکی و تجهیزات در خوابگاه‌های دانشجویی از جمله مشکلات این دانشکده به شمار می‌رود که امیدوارم سفر یک‌روزه دکتر لاری و هیات همراه ایشان به شهرستان لارستان‏‏، در رفع این نیازها‏ مؤثر باشد.

به گزارش مفدا‏، دکتر زهرا کشتکاران معاون آموزشی، تحقیقات، دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم پزشکی لارستان در جمع اعضای هیات رئیسه و خیرین سلامت با بیان این مطلب افزود: کمبود فضای فیزیکی و تجهیزات خوابگاهی به خصوص در خوابگاه پسرانه لار و همچنین خوابگاه‌های دانشجویی دخترانه و پسرانه دانشکده بهداشت « اوز» از جمله مسائلی است که با آن مواجه هستیم.

وی به تاریخچه‌ای از ایجاد این دانشکده اشاره کرد و گفت: دانشکده لارستان فعالیت خود را از سال ۱۳۶۶ با دانشکده پرستاری حضرت زینب(س) شروع کرد و زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود که در سال ۹۲ این دانشکده از دانشگاه علوم پزشکی شیراز جدا شد و به صورت مستقل با دو دانشکده زیر مجموعه شامل پرستاری لار و بهداشت اوز مشغول به فعالیت شد.

این مقام مسؤول اظهار کرد: در حال حاضر در دانشکده علوم پزشکی لارستان و همچنین اوز  در مجموع ۴۹۹ دانشجو در ۷ رشته مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. البته در سند توسعه متوازن رشته‌ها تا سال ۱۴۰۸، ۸ رشته مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تصویب کرده‌ایم که به یاری خداوند، توسعه قابل توجهی در پیش خواهیم داشت.

معاون آموزشی، تحقیقات، دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم پزشکی لارستان در خصوص خوابگاه‌های دانشجویی این دانشکده گفت: دانشجویان این دانشکده در ۸ خوابگاه اسکان داده می‌شوند که از این تعداد سه خوابگاه ملکی، سه خوابگاه استیجاری و دو خوابگاه مشارکتی هستند. خوابگاه پردیس یک و دو، شهید مطهری، حضرت فاطمه(س) اوز، خوابگاه دانشکده بهداشت اوز، خاتم‌الانبیاء اوز، کیمیا و مهرایران‏، اسکان دانشجویان را عهده‌دار هستند.

نظارت مستمر بر خوابگاه‌های دانشجویی دانشکده علوم پزشکی لارستان

وی با اشاره به اینکه نظارت‌های مستقیم بر خوابگاه‌های دانشجویی به واسطه بازدیدهای ماهانه توسط کارشناسان و مسؤولان حوزه دانشجویی دانشکده صورت می‌گیرد، افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی شغلی به منظور آگاه‌سازی کارشناسان دانشجویی، سرپرستان، ناظمه‌های خوابگاه‌های دانشجویی  و نحوه برخورد ناظمه‌ها با دانشجویان خوابگاهی در مواقع بحرانی از جمله اقدامات مؤثر در حوزه خوابگاهی بوده است. ضمن اینکه بررسی و ارزیابی مسائل و چالش‌های موجود در خصوص ایمنی خوابگاه‌های دانشجویی از دیگر برنامه‌های دانشکده بوده است.

معاون آموزشی، تحقیقات، دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به اینکه دانشکده علوم پزشکی لارستان دارای سه تشکل اسلامی بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی و جامعه اسلامی دانشجویان است، خاطرنشان کرد: این تشکل‌ها دارای فضای فیزیکی مستقل برای فعالیت‌های خود هستند.

۱۰ کانون فعال فرهنگی در دانشکده لارستان فعال هستند

کشتکاران تعداد کانون‌های فرهنگی دانشکده را ۱۰ کانون عنوان کرد و گفت: کانون جهادی، کانون عکس و فیلم، کانون مذهبی و انقلابی، کانون شعر و ادب، کانون سلامت، هلال احمر، کانون فرهنگ و هنر، کانون قرآن و عترت و... از جمله کانون‌های فعال این دانشکده به شمار می‌روند.

دکتر کشتکاران با اشاره به تعداد ۴ نشریه فعال این دانشکده گفت: نشریه شورای صنفی، برمودا، شور شیرین و نشریه درخشش متعلق به کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده، نشریاتی هستند که به صورت فعال کار خود را  در دانشکده انجام می‌دهند و مجوز انتشار دارند. اما فضای فیزیکی و دفتر مشخصی برای فعالیت این نشریات وجود ندارد.

وی همچنین از فعالیت ۵ انجمن عملی - دانشجویی در دانشکده لارستان خبر داد و گفت: انجمن علمی- پرستاری، اتاق عمل، بهداشت عمومی، بهداشت حرفه‌ای و نیز انجمن علمی دانشجویی علوم تغذیه از جمله انجمن‌های فعال این دانشکده محسوب می‌شوند.

 واکسیناسیون ۱۹۹ نفر از دانشجویان نوبت اول

معاون آموزشی، تحقیقات، فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی  لارستان همچنین آماری از واکسیناسیون دانشجویان این دانشکده ارائه کرد و گفت: در واکسیناسیون نوبت اول ۱۹۹ نفر از دانشجویان، ۲۷ نفر از اساتید و ۶۱ نفر از پرسنل دانشکده واکسینه شدند. این در حالی است که در نوبت دوم ۷۲ دانشجو، ۱۰  استاد و ۳۸ پرسنل‏ مورد واکسیناسیون قرار گرفتند.

کشتکاران همچنین در خصوص امکانات پردیس دانشکده و همچنین پروژه‌های آموزشی این دانشکده گفت: پردیس  علوم پزشکی لارستان دارای ساختمان آموزشی دانشکده پرستاری و هوشبری، ستاد مرکزی، خوابگاه پسران‏، استاد سرا، مسجد و آموزشگاه بهورزی است که همه این مراکز و ساختمان‌ها در قالب کمک خیرین و به صورت مشارکتی در حال تکمیل است.

وی افزود: این دانشکده دارای سه پروژه آموزشی است. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به کتابخانه حکیم ابوالقاسم فردوسی به مساحت هزار متر مربع در سه طبقه اشاره کرد. ساخت این کتابخانه  از سال ۹۸ آغاز شده که به صورت مشارکتی است. علاوه بر آن، استاد سرا و همچنین اتاق حیوانات دانشکده پرستاری از دیگر پروژه‌های آموزشی این دانشکده به شمار می‌رود.

این مقام مسؤول همچنین به پویش‌های مردمی و دانشجویی دانشکده در سال گذشته اشاره کرد و گفت: فراخوان کمیته دانشجویی مقابله با کرونا‏، فراخوان تشکیل کمیته‌های مربوط به ستاد دانشجویی مقابله با کرونا، دعوت به همکاری از دانشجویان و کارکنان جهت واریز کمک‌های نقدی و تولید اقلام حافظتی در پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس و همچنین همکاری در فراخوان جذب سفیران سلامت دانشجویی در قالب اجرای برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت و اجرای طرح شهید سلیمانی از دیگر برنامه‌ها در قالب پویش‌های دانشجویی بوده است.

وی افزود: همکاری در فراخوان ثبت نام داوطلبان در اجرای طرح شهید سلیمانی‏، اجرای طرح فشار خون بانوان به مناسبت هفته سلامت بانوان، اجرای طرح غربالگری سلامت و توزیع اقلام حفاظتی با همکاری کانون‌های دانشجویی‏،اجرای طرح آمران سلامت توسط کانون‌های هلال احمر با همکاری کانون سلامت دانشکده به مناسبت هفته وحدت ونیز  فراخوان ویژه برنامه کمک مؤمنانه همیاری علوی در راستای تهیه بسته‌های حمایتی ویژه نیازمندان به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیرخم از دیگر اقدامات این پویش مردمی و دانشجویی است.

برگزاری پویش نذر خون 

کشتکاران همچنین به برگزاری پویش نذر خون و اجرای مسابقات مختلف در دانشکده لارستان اشاره کرد و گفت: اجرای مسابقه پرواز دلها ویژه دانشجویان زائر حرم امام رضا (ع) دانشکده لارستان، برگزاری مسابقه مجازی « اندیشه اسلامی در قرآن» به مناسبت ماه رمضان، مسابقه کتابخوانی راه رشد به مناسبت هفته امر به معروف، مسابقه خطبه غدیر، برگزاری مسابقه کتابخوانی به مناسبت هفته عفاف وحجاب‏، برگزاری مسابقه کتابخوانی از وصیت نامه شهید سلیمانی، برگزاری مسابقه تحت عنوان بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت روز دانشجو و نیز اجرای مسابقه به مناسبت عید سعید غدیر از کتاب « ضرورت غدیر» نوشته علی اصغر رضوانی از دیگر برنامه‌های فرهنگی بوده است.

وی گفت: کارگاه آموشی فشار خون، کارگاه آموزشی فتوشاپ، کارگاه آموزشی عکاسی با موبایل، کلاس آموزشی کاربرد مطالعات جی پی اس بهداشتی و... از دیگر کارگاه‌های آموزشی انجام شده در دین دانشکده طی سال‌های گذشته بوده است.

خیرین نقش به سزایی در احداث پروژه‌های دانشجویی در دانشکده علوم پزشکی لارستان دارند

همچنین رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان دقایقی در خصوص نقش خیرین در احداث پروژه‌های دانشجویی تاکید کرد و گفت: خیرین همواره در حوزه‌های پژوهشی، ورزشی، فرهنگی، درمانی و خوابگاهی نقش به سزایی ایفا کرده‌اند و مرزی برای این عزیزان در انجام کار نیک نیست. خوشبختانه خیرین زیادی در این دانشکده در حوزه‌های مختلف با ما در احداث طرح‌های مختلف همکاری کرده‌اند که باید دست تک تک آنها را بوسید. خیرین سرمایه‌های کشور هستند و اگر لطف و کمک آنها نبود، شاید ما نمی‌توانستیم به تنهایی در مسیر اجرای فعالیت‌های عمرانی خود گام برداریم.

دکتر بهزاد رضایی افزود: در حوزه فعالیت‌های دانشکده علوم پزشکی لارستان‏، خوشبختانه خیرین در حوزه‌های مختلف آموزشی، تحقیقاتی، فرهنگی و پژوهشی اقدامات و تلاش‌های چشمگیری انجام داده‌اند و به موازات کمک‌های خیرانه خود در راستای خدمات بهداشتی و درمانی، در دیگر بخش‌های نیز فعالیت‌های مضاعفی از خود نشان داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: جای خوشحالی است که امروز در حضور دکتر لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت‏‏، شاهد بازدید کتابخانه دانشکده بودیم. توسعه فضاهای فرهنگی و وجود کتابخانه و سراهای مطالعه در محیط‌های دانشگاهی امری ضروری است و خدا را شاکر هستیم که خیرین ما در شهرستان لارستان در این راستا تلاش‌های بی‌منتی عرضه می‌کنند. موضوع خوابگاه دانشجویی نیز از ملزمات دانشجویان به شمار می‌رود و باید همواره در راستای اسکان مناسب این عزیزان و رفع مشکلات صنفی و معیشتی آنها تلاش کرد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان همچنین در خصوص کلنگ زنی مجموعه ورزشی چندمنظوره در پردیس دانشکده گفت: توسعه طرح‌های ورزشی برای جوانان در محیط‌ها و فضاهای دانشجویی از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که آسیب‌های اجتماعی به خصوص قشر دانشجو را تهدید می‌کند و باید تلاش کنیم با احداث سالن‌های ورزشی‏ سلامت جسم و روح این عزیزان را که آینده سازان نظام سلامت هستند،‌ تضمین کنیم.

رضایی ضمن تشکر و قدردانی از خیرین شهرستان لار که نهایت همکاری را در احداث طرح‌های مختلف در دانشکده علوم پزشکی لارستان داشته‌اند، اظهار کرد: امید است به برکت حضور دکتر لاری در شهرستان لار  و تلاش‌های بی‌وقفه خیرین بتوانیم در راستای توسعه بخش‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی و آموزشی و پژوهشی گام‌های سازنده‌ای برداریم و در اسرع وقت بتوانیم این پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.

در ادامه این نشست‏ کلیپی از مجموعه فعالیت‌های دانشکده علوم پزشکی لارستان در حوزه‌های مختلف فرهنگی‏، دانشجویی و آموزشی در حضور دکتر لاری معاون وزیر بهداشت به نمایش در آمد.

در ادامه دکتر رامین اقتداری معاون توسعه دانشکده علوم پزشکی لارستان در خصوص طرح‌های نیمه کاره دانشکده  و همچنین کمبود بودجه و لزوم تزریق  بودجه در تکمیل و احداث پروژه‌های دانشجویی و فرهنگی دقایقی به ایراد سخن پرداخت. همچنین دکتر وحید یگانه معاون بهداشت دانشکده در جمع حاضر در خصوص اجرای واکسیناسیون و  تلاش حوزه‌های مختلف در راستای مبارزه با ویروس کرونا سخنانی ارائه کرد.

انتهای پیام.