سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵

با محوریت پیشگیری ازخودکشی؛

نشست پایانی پنجمین گروه همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد

نشست همتایاران

نشست پایانی پنجمین گروه همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با محوریت پیشگیری از خودکشی برگزار شد.

به گزارش مفدا قزوین، نشست نشست پایانی پنجمین گروه همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با محوریت پیشگیری ازخود کشی در قالب برنامه بتا  (بپرس، ترغیب کن، ارجاع بده)، یکشنبه ۲۳خرداد در دفتر معاونت فرهنگی دانشجویی برگزار شد.

در این نشست پایان دوره، از تعدادی از دانشجویان همتایار سلامت به نمایندگی ازسایر فعالین این عرصه ،توسط معاون  فرهنگی دانشجویی و رئیس اداره مشاوره  و سلامت روان تقدیر به عمل آمد و گواهی اتمام دوره اهدا شد.

گفتنی است؛ همتایاران دانشجویانی هستند که پس از گذراندن دوره های آموزشی مربوطه تحت نظر اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه، می­توانند به ارائه خدمات نیمه حرفه ای و پیشگیرانه سطح اولیه به دانشجویان بپردازند.

شایان ذکر است؛ اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال ۱۳۹۹ پنجمین گروه همتایاران را پیرامون موضوع پیشگیری از خودکشی با رویکرد برنامه بتا تشکیل داد؛ برنامه بتا متشکل از سرواژه سه کلمه "بپرس  ترغیب کن و ارجاع بده "است و تاکنون در کشورهای زیادی با موفقیت به مرحله اجرا درآمده است. اساس برنامه بتا این است که دانشجویان در فضای دانشگاه نسبت به مسایل و مصایب سایر دانشجویان حساس باشند و در صورت لزوم از آنان درباره مشکلات زندگی به ویژه خودکشی بپرسند و پس از پی بردن به مشکلات دوستانشان آنان را « ترغیب » کنند تا درصدد حل مشکلات خود برآیند و در صورت امکان خودشان به دوستان خود کمک کنند و اگر نتوانستند آنان را به منابع حمایتی مورد وثوق از جمله مرکز مشاوره دانشگاه « ارجاع » دهند. در این دوره طی جلسات مختلف، برنامه بتا و به کارگیری آن توسط کارشناسان اداره مشاوره به دانشجویان داوطلب آموزش داده شد.

 اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه همه ساله اقدام به تربیت گروه نیمه حرفه ای از دانشجویان مستعد تحت عنوان گروه همتایاران سلامت روان می‌­نماید؛ این امربه منظور کاهش بروز آسیب های روانی و اجتماعی در دانشگاه همراه با توسعه مشارکت و فعالیت های ارتباطی و اجتماعی دانشجویان، تقویت روحیه مددرسانی و احساس مسئولیت اجتماعی و ترویج سالم زیستی در جمعیت دانشجویی صورت می­‌گیرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.