چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳

برگزاری نشست هم‌اندیشی با موضوع مشارکت در انتخابات ضامن اقتدار و امنیت ملی

نشست هم‌اندیشی انتخابات

نشست هم‌اندیشی با موضوع مشارکت در انتخابات ضامن اقتدار و امنیت ملی در دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد.

به گزارش مفدا همدان، دکتر شکوهی دلیر هم‌اندیشی اس در این نشست اظهار داشت: انتخابات پیش رو مهمترین رخداد اجتماعی سال ۱۴۰۰ است و همه می‌دانیم که عملکرد رییس جمهور بر شئونات زندگی نسل امروز و آینده تاثیر بسزایی خواهد داشت از این رو انتخاب فرد اصلح در این منصب بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

وی بیان کرد: مردم همدان همواره در پذیرش و ادای وظایف و مسئولیتهایی که به آنها سپرده شده در جایگاه تمدن و فرهنگ اسلامی سربلند بوده اند و دارالعلم و دارالجهاد را سرفراز کرده‌اند و ما امروز میراث‌دار گرانبهاترین ارزشها در این نظام هستیم و باید از آن حراست کنیم.

وی تصریح کرد: مسئولیت جامعه علمی و دانشگاهی در مسیر حفظ و حراست از نظام و تمدن اسلامی بیشتر است از این رو در ماه اخیر چهار جلسه در حوزه انتخابات برگزار کردیم که با حضور مسئول شورای نگهبان در استان، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه، حجت الاسلام ثروتی استاد حوزه و دانشگاه و این نشست هم‌اندیشانه برگزار شده‌است.

دکتر شکوهی ادامه داد: در این جلسات هیچ کاندیدایی مطرح نخواهد شد و فقط پیامد مشارکت یا عدم مشارکت در این انتخابات مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد، تا زمینه‌ساز انتخاباتی پرشور در کشور شود.

**اقدامات زیرساختی و عمرانی کشور پس از انقلاب بسیار شاخص و برجسته بوده‌است 

دکتر محمد صادق صبا یکی از سخنرانان این جلسه با اشاره به شرایط تحمیلی جنگ ۸ ساله و پیامدهای آن اظهار داشت: مسائل اقتصادی و اجتماعی یکی از دغدغه هایی است که بعد از جنگ تحمیلی انتظار می‌رفت مورد توجه و طراحی برنامه قرار گیرد.

وی به لزوم اخلاق مداری در مسایل اجتماعی تاکید و تبیین کرد: انتظار می‌رفت در مناظرات اجتماعی نیز اخلاق مداری بیشتری بروز و ظهور یابد چرا که رییس جمهور منتخب رییس جمهور همه خواهد بود و به قشر خاصی تعلق ندارد بنابراین باید اخلاق‌مداری همه آحاد جامعه در روند انتخاب این رییس جمهور مشاهده شود.

رییس مجمع خیرین سلامت استان ادامه داد: اقتدار منطقه‌ای ما قابل چشم‌پوشی نیست و ما باید این اقتدار را در سطح جهان بالا ببریم، اگرچه ضعف‌ها و کمبودهایی در داخل کشور داریم اما باید با مشارکت در انتخابات، به حفظ این اقتدار و پیشرفت جامعه در مسیر تعالی کمک کنیم.

**کشور با راهبری مدیرانه منابع و ظرفیت‌ها جای رشد و پیشرفت بسیاری دارد

دکتر رضا صفی آریان نیز در این نشست با اشاره به اینکه مشارکت در انتخابات، ضامن حقیقی و واقعی امنیت و اقتدار کشور است عنوان کرد: انقلاب ما به لطف خدا و به برکت خون شهدا رو به جلو می‌رود و توفیقات بسیاری در مسیر پیشرفت خود به دست آورده است.

وی خاطرنشان کرد: حوادث اخیر غزه نشان داد انقلاب تاثیر بسزایی در جهان اسلام بر جای گذاشته است، اسراییلی که می‌خواست از نیل تا فرات را به تصرف خود درآورد امروز از ترس حماس به دور خود دیوار کشیده است. 

این استاد دانشگاه ابراز امیدواری کرد که بعد از این انتخابات، دولتی روی کار آید که ظلم‌ستیز و مقتدر و خداترس باشد تا مشکلات را رفع کند چرا که ما یک درصد جمعیت را در کنار هشت درصد منابع دنیا داریم که می‌تواند در افزایش ثروت و رفع فقر در جامعه بسیار راهگشا باشد اما تحقق این مهم، نیازمند مدیریتی مدبرانه است که ظرفیت‌های کشور را به نحو شایسته به کار گیرد.

**انتخابات، عرصه جهاد اکبر است 

دکتر محمدعلی امیر زرگر نیز به خاطرات خود از زندان‌های سیاسی قبل از انقلاب اشاره و عنوان کرد: زحمات و تلاش‌های مردم عزیز برای نجات از شرایط آن روز با رهبری امام خمینی (ره) جانفشانی به تمام معنا بود، مردم با شور و شوقی وصف ناپذیر وارد این انقلاب شدند و انتظار داشتند امیدهای آنها در طول این چهل سال برآورده شود.

وی به پیشرفت‌های عمرانی و زیرساختی کشور در طول انقلاب اشاره و اظهار کرد: این پیشرفت‌ها به موازات دیگر کشورها رقم خورده است و با ظرفیت‌های علمی و منابع که در کشور وجود دارد تحقق این نمودار متعالی دور از انتظار نبود.

این استاد دانشگاه افزود: این انتخابات، عرصه جهاد اکبر است زیرا با همه زحماتی که در این سالها کشیده شده متاسفانه در مقاطعی بی تدبیری‌هایی صورت گرفته که موجب کوچک شدن سفره های مردم شده است و باید با مشارکت در این انتخابات، این نقاط ضعف پوشش داده شود.

وی یادآور شد: امروز محل آزمون و خطا نیست و باید فرد با برنامه و مقتدری بر ریاست جمهوری حاکم شود، ما نیازی به برجام نداریم تا به رشد برسیم چرا که منابع و ظرفیت‌های داخلی برای افزایش تولید داخل پاسخگوی کشور خواهد بود. 

دکتر امیرزرگر ادامه داد: با انتخاب اصلح می‌توان این کاستی‌ها را جبران کرد، باید راه طمع نفوذ منافقین و مستکبرین را به کشور ببندیم، سیاسی بازی هیچ جایگاهی ندارد و این فرصتی است که کشور را از بحران‌ها نجات دهیم.

**نه فقط اسلام، بلکه جمهوریت نظام نیز مورد خشم جهان استکبار است

دکتر حسین صارمی نیز در این نشست با بیان اینکه انسان، موجودی ذاتا سیاسی است اظهار داشت: همه ما به عنوان افرد یک جامعه باید بدانیم از سیاست‌مدار و افراد سیاسی چه انتظاری داریم؟ همانطور که ما به عنوان پزشک انتظار داریم بیماران تا حدودی با مسائل پزشکی آشنا باشند اگرچه انتظار نمی‌رود همه جزییات این علم را بدانند و به جای پزشک تصمیم بگیرند اما برای همه حق سوال از مسائل پزشکی محفوظ است.

وی تبیین کرد: بر این اساس لازم نیست همه بدانند روند تایید صلاحیت افراد در چه قابی و چه شرایطی انجام می‌شود اما این حق برای مردم است که بدانند اگر کسی رد صلاحیت شد چه علتی داشته است؟

دکتر صارمی تأکید کرد: ایجاد فاصله مناسب بین زمان تایید صلاحیت کاندیدها و آغاز روند انتخاب مردم موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، امیدوارم این انتخابات تجربه‌ای برای بهبود عملکرد در برخی مجموعه ها باشد تا پاسخ‌ها و شبهات به درستی پاسخ داده شوند.

وی افزود: اینکه چه دولتی و چه شخصی روی کار بیاید موضوعی است که باید در بررسی عملکرد افراد به آن دست یافت و تحقق وعده‌ها را در عملکرد کاندیدها بررسی کرد نه شعارهای ارائه شده آنها.

دکتر صارمی بیان کرد: از زمان دولت مصدق دریافتیم که آمریکا و انگلیس نه فقط با اسلام بلکه با نفس جمهوریت مشکل دارند، ما باید ژنراتور خود را برای موتور محرک کشور تولید کنیم و هیچ راهی جز به دست آوردن علم آن نداریم در نتیجه باید این اتفاق به نحوی بیفتد که بهترین برداشت از علم ما صورت گیرد. 

**چشم امید جهان اسلام به اقتدار جمهوری اسلامی ایران است

دکتر حسین عماد ممتاز نیز با بیان اینکه انتخابات، یک امتحان الهی است اظهار داشت: باید در روند انتخابات بررسی کنیم که امروز اقتدار و انسجامی که کشور ما در جهان دارد از کجا به دست آمده؛ آن هم در شرایطی که قبل از انقلاب ما در جهان کشوری بودیم که جایگاه معتبری نداشتیم اما حامی اسراییل دیده می‌شدیم.

وی یادآور شد: اقتدار ما از انقلاب، از رهبری و حضور مردم محقق شده است، اقتدار ایران حالا از مرزهای ما فراتر رفته در حالی که در چند صد سال گذشته هیچ گاه اقتدار و قدرتی که امروز داریم نداشتیم بنابراین نباید مسایل سیاسی امروز موجب شود این دستاوردها نادیده گرفته شود.

دکتر عمادممتاز با تأکید بر اینکه چشم همه مسلمین دنیا امروز به ماست و اقتدار ما امیدواری و دلگرمی آنهاست یادآور شد: این نقطه قوت کشور ماست و این اقتدار هیچ‌گاه در کشور رقم نخورده بود مگر در انقلاب اسلامی که چهره دیگری از ما به دنیا نمایان کرد.

وی تصریح کرد: ما باید در این انتخابات از اقتدار کشور و امید مستضعفان جهان حمایت بکنیم، و امیدواریم دولت آینده در جهت مبارزه با اشرافی گری و رانت خواری و پیروی از خط امام و رهبری گام بردارد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سعید کاظمی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه نیز در پایان این نشست، به ارائه پاره‌ای توضیحات پرداخت و گفت: مخاطب این جلسه اساتید دانشگاه بودند تا فضایی برای هم اندیشی بیشتر در زمینه تقویت مشارکت افراد در انتخابات فراهم شود.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه اظهار داشت: مقام معظم رهبری تاکید دارند حضور و مشارکت حداکثری بر انتخاب اصلح اولویت دارد بنابراین باید تلاش کنیم قبل از هر چیز، این حضور و حماسه رقم بخورد.

وی با اشاره به هجمه‌هایی که به شورای نگهبان صورت گرفته است عنوان کرد: وظیفه شورای نگهبان، احراز صلاحیت است و از آنجا که عدم احراز صلاحیت به معنای نداشتن دلیل کافی جهت احراز صلاحیت فرد بوده است بیان آن هم موضوعیت ندارد و در موارد رد صلاحیت هم ممکن است بیان آن موجب هتک حیثیت فرد شود.

حجت الاسلام و المسلمین کاظمی ادامه داد: متاسفانه در این ایام هجمه‌های بالایی به شورای نگهبان صورت گرفت که عمدتا به دلیل ناآگاهی افراد است.

وی در ادامه بخشی از وصیت‌نامه امام خمینی(ره) را قرائت کرد و مسایل مختلف از ورود افراد به عرصه نامزدی انتخابات را از منظر رهبر فقید انقلاب تحلیل کرد.

در بخش پایانی این نشست روند پرسش و پاسخ شکل گرفت و سوالات حضار توسط اساتید هم‌اندیشی پاسخ داده شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.