شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

۲۹ خرداد سال‌روز درگذشت دکتر علی شریعتی؛

او از بزرگ‌ترین اندیشه‌ورزان تجدید حیات اسلام در جهان معاصر بوده است

سال‌روز درگذشت دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی نویسنده، جامعه‌شناس و پژوهشگر دینی، نقشی اساسی در بیدارگری اسلامی و طرح اسلام در جایگاه یک ایدئولوژی پویا و کارساز داشته است.

به گزارش مفدابهشتی- علی شریعتی‌، فرزند محمدتقی‌ شریعتی‌ مزینانی استاد دانشگاه‌ مشهد بود. وی دوم آذر 1312 در سبزوار به دنیا آمد و 29 خرداد ۱۳۵۶ در انگلیس از دنیا رفت.

 پس‌ از گذراندن‌ دوران‌ کودکی‌ وارد دبستان‌ و پس‌ از شش‌ سال‌ وارد دانشسرای‌ مقدماتی‌ در مشهد شد. او که علاوه‌ بر خواندن‌ دروس‌ دانشسرا از کلاس‌های‌ پدرش‌ نیز بهره می‌گرفت، پس از پایان‌ تحصیلات‌ دانشسرا، به‌ آموزگاری‌ پرداخت‌.

شریعتی‌ سال‌ ۱۳۳۴ به ‌دانشکده‌ی ادبیات‌ و علوم‌ انسانی‌ دانشگاه‌ مشهد وارد شد و رشته‌ ی ادبیات‌ فارسی‌ را برگزید و در همین‌ سال‌ با یکی‌ از هم‌کلاسان‌ خود به نام‌ پوران‌ شریعت‌رضوی‌ ازدواج‌ کرد.

او سال ۱۳۳۷ پس‌ از دریافت‌ لیسانس‌ در رشته‌ ی ادبیات‌ فارسی‌ به‌علت‌ شاگرد اول‌ شدنش‌ برای‌ ادامه‌ی‌ تحصیل‌ به ‌فرانسه‌ فرستاده‌ شد و در آن جا به ‌تحصیل‌ علومی‌ چون‌ جامعه‌شناسی‌، مبانی‌ علم‌ تاریخ‌ و تاریخ‌ و فرهنگ‌ اسلامی‌ پرداخت‌ و با استادان بزرگی‌ چون‌: ماسینیون، گورویچ‌ و ‌سارتر آشنا شد و از آنان‌ بهره‌های‌ بسیار برد.

دوران‌ تحصیل‌ شریعتی‌ هم‌زمان‌ با جریان‌ نهضت‌ ملی‌ ایران‌ به ‌رهبری‌ دکتر محمد مصدق‌ بود. او نیز با قلم‌ و بیان‌ خود و نوشته‌های‌ محکم‌ و مستدل‌ از این‌ حرکت‌ دفاع‌ می‌کرد. وی‌ پس‌ از سال‌ها تحصیل‌ با مدرک‌ دکترا در رشته‌های‌ جامعه‌شناسی‌ و تاریخ‌ ادیان‌ به‌ ایران‌ بازگشت؛ اما به‌زندان‌ فرستاده شد و بعد از چند ماه‌ وی را آزاد کردند و به‌خراسان‌ رفت.

سال‌ ۱۳۴۴ اداره‌ی فرهنگ‌ مشهد او را برای‌ دبیری انشا استخدام‌ کرد و چندی بعد در دبیرستان‌ به ‌تدریس‌ پرداخت. سپس در دانشگاه‌ مشهد استادیار تاریخ‌ شد.

دکتر علی شریعتی سال‌ ۱۳۴۸ به‌حسینیه‌ ی ارشاد دعوت‌ شد و مسؤولیت‌ امور فرهنگی‌ حسینیه‌ را پذیرفت. کلاس‌های مشهور او در حسینیه در رشته‌های جامعه‌ شناسی‌ مذهبی‌،‌ تاریخ‌ شیعه‌ و معارف‌ اسلامی‌ شاگردان بسیاری را پای سخن‌رانی‌های وی کشاند. اما سال‌۱۳۵۲ پس از تعطیلیِ حسینیه‌ی ارشاد تعطیل، دکتر علی شریعتی روانه‌ی‌ زندان‌ شد. از سوی دیگر، بر خانواده‌ی وی، به‌ویژه پدرش فشار بسیاری وارد می‌آمد. ساواک قصد داشت پدر را وادارد، تا پسرش‌ را محکوم‌ کند؛ اما او  سر باز می‌زد. دکتر شریعتی‌ به‌ناچار خود را در اختیار آن‌ها گذاشت تا پدرش را رها کنند.

مهر ماه‌ ۱۳۵۳ ساواک‌ می‌خواست او را برای ‌همکاری‌ در نمایش تلویزیونی وادارد؛ اما موفق نشد، و سرانجام در ۲۵ اردیبهشت‌ ماه ۱۳۵۶ تهران‌ را به‌سوی‌ اروپا ترک‌ کرد. دکتر شریعتی یک ماه چند روز بعد در ۴۴ سالگی درگذشت.

انتهای پیام

کدخبرنگار ۱۱۰۲۱۴

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.