دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۸

یک هزار و ۶۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین واکسینه شده‌اند

دکتر محمدی

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: تاکنون یک هزار و ۶۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین علیه بیماری کووید ۱۹ واکسینه شده‌اند.

به گزارش مفدا قزوین، همه گیری ویروس کرونا در دنیا سبب شد تا دانشمندان و محققان مختلف در سراسر دنیا تلاش خود را برای درمان ویروس کرونا به کار گیرند؛ از این رو ساخت واکسن در کشورهای مختلف انجام شده است؛ با توجه به اینکه سوالات مختلفی پیرامون نحوه واکسیناسیون دانشجویان علوم پزشکی قزوین از سوی دانشجویان مطرح شد، بر آن شدیم تا در همین راستا گفت وگویی را با دکتر نوید محمدی معاون آموزشی دانشگاه داشته باشیم.

در ابتدا به صورت  کلی در ارتباط با واکسن و واکسیناسیون توضیح دهید؟

همانطور که مستحضرید کووید ۱۹ بیماری نو پدیدی است که از آخرین روز سال ۲۰۱۹ رسما اعلام شده و به مرور گسترش پیدا کرد و در تمام دنیا پخش شد و امروز یکی از مشکلات جدی در سطح دنیا است.

اساسا زمانی که یک بیماری واگیر شناسایی می شود تلاش ها برای مهار بیماری و  درمان کسانی که بیمار شدند آغاز می شود و هم چنین  باید دنبال داروها و درمان موثر گشت و البته برای جلوگیری از ابتلای کسانی که مبتلا به کووید ۱۹ نشده اند نیز دنبال واکسن بود.

برای ساخت واکسن تکنولوژی‌های مختلفی به کار گرفته شده که از جمله آن یک تکنولوژی جدید با استفاده از mRNA است.

از سایر شیوه های به کار گرفته شده در ساخت واکسن، استفاده از شیوه های قدیمی تر است از جمله استفاده از ویروس های غیر فعال شده که واکسن "کوواکسین بهارات" در هند از جمله آن ها است.

یکی دیگر از شیوه های به کار گرفته شده برای ساخت واکسن آن است که یک دسته از واکسن ها یک ویروس دیگر را به عنوان حامل قرار می دهند و پروتئین کرونا ویروس جدید را روی آن سوار و وارد بدن میزبان می­کنند که سیستم ایمنی تحریک شود که از جمله این واکسن ها می توان به واکسن "اسپوتنیک" وی و "آسترازنکا" اشاره کرد.

اما در حال حاضر اینکه چه تکنولوژی ای برای ساخت واکسن استفاده شده برای مصرف کنندگان اولویت نیست؛ چرا که تمام واکسن هایی که مجوز مصرف گرفته اند کارایی خود را نشان دادند و ما نباید تردید این را داشته باشیم که کدام یک را مصرف کنیم بلکه تمامی واکسن ها اثر بخش هستند و طبق گفته  WHO  مردم می توانند از هریک از واکسن ها که در دسترس بود استفاده کنند.

چه تعداد از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دوز اول واکسیناسیون را دریافت کرده اند و از چه رشته هایی بودند؟

در دانشگاه علوم پزشکی حدود ۳ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیل می کنند و واکسیناسیون آن ها مطابق با سند ملی واکسیناسیون کشور انجام می گیرد.

مطابق با  آن سند در ابتدا گروه بهداشت و درمان و کسانی که در حداکثر ریسک  ابتلا به یک بیماری بودند در دستور کار قرار داشتند که گروهی از دانشجویان دانشگاه هم در آن دسته قرار می گرفتند.

این دانشجویان کسانی بودند که در مواجهه مستقیم با بیماری و در بیمارستان ها حضور داشتند مانند دستیاران، کارورزان چه در رشته پزشکی و چه در سایر رشته ها، دستیاران دندانپزشکی و دانشجویان سال بالای دندانپزشکی در اولویت بودند که در فاز اول توانستیم پوشش خوبی داشته باشیم.

دستیاران و دانشجویان دوره کارورزی پزشکی و دندان پزشکی سال آخر دانشجویان پرستاری، مامایی، اتاق عمل و هوشبری و کسانی که مستمر در بیمارستان حضور دارند نیز در اولویت دریافت واکسن هستند و طبیعتا دانشجویانی که کمتر در معرض خطر قرار داشتند در اولویت بعدی قرار می­گیرند.

از جمعیت حدود ۳ هزار نفر واکسیناسیون ۱۶۵۰ دانشجو انجام شده است.  برنامه واکسیناسیون ادامه دارد و به طور مستمر واکسن برای هر استان ارسال می گردد و در رابطه با هر پارت واکسنی که می رسد تصمیم گیری انجام شده و با توجه به سهم واکسن بخش آموزش، دانشگاه ها به ترتیب اولویت دانشجویان را معرفی کرده و به ترتیب هم واکسن دریافت می کنند.

کسانی که در ترم های پایین هستند و کارورزی بالینی ندارند به چه صورت واکسینه می شوند؟

مسلما آن ها هم در اولویت دریافت واکسن هستند اما باید واقع بین بود؛ در حال حاضر در تمام دنیا با کمبود واکسن مواجه هستیم درکشور ما نیز شرایط مشابه هست و ناگزیر به اولویت بندی می­باشیم

توجه به این نکته ضروری است که در کنار توجه به حفظ سلامت دانشجویان، آن ها برای ادامه تحصیل باید کارهای عملی و آزمایشگاهی انجام دهند بنابراین تمام تلاش خود را برای تسریع در واکسیناسیون آن ها و بازگشت به روال طبیعی آموزش به کار می­گیریم.

پیش بینی می کنید واکسیناسیون تمام دانشجویان  دانشگاه علوم پزشکی قزوین تا چه زمانی انجام خواهد شد؟

برخی دانشجویان اساسا حضوری در دانشگاه ندارند و شاید از این جهت تفاوتی با جمعیت عمومی کشور نکنند؛ هرچند ما به دنبال واکسیناسیون همه دانشجویان برای بازگشت به روال سابق آموزش هستیم اما با توجه به کمبود واکسن طبیعتا اولویت این دانشجویان بعد از دانشجویانی خواهد بود که در مواجه مستقیم هستند بنابراین نمی توان تاریخ دقیقی تعیین کرد؛ اما پیگیر این مهم هستیم که برای دانشجویان سهمیه کافی گرفته شود.

وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دیگر دانشگاه های کشور که ساکن استان  قزوین هستند به چه صورت خواهد بود؟

این موضوع نکته ای است که محل بحث می باشد؛ ولی واقعیت این است که سهمیه به دانشگاه ها داده می شود و اگر بنا باشد تعداد دانشجویی که در جای دیگر شاغل هستند ولی اهل قزوین هستند؛ در این استان واکسن دریافت کنند طبیعتا عدم تعادل به وجود می آید؛ به این معنی که ما باید از سهمیه واکسنی که برای استان تخصیص داده شده تعدادی برای دیگر دانشجویان استفاده کنیم؛ اما چون سهمیه واکسن دانشگاه ها متفاوت است این امر میسر نیست و برای این مسائل باید یک تصمیم کلان در سطح کشور انجام شود.

لطفا پیرامون واکسیناسیون عمومی نیز توضیحاتی بفرمایید؟

با توجه به اولویت ها، کادر سلامت و بیماری های خاص در فاز اول قرار داشتند که این فاز الحمدالله  به اتمام رسید و  فاز دوم مربوط به افراد بالای ۸۰ سال بوده و از این فاز بعد به ترتیب سنی واکسیناسیون انجام شده است.

 این که چه زمانی واکسیناسیون عمومی به حد کامل می رسد را نمی توان پیش بینی کرد چرا که این موضوع به تعداد واکسن دریافتی بستگی دارد 

اما این که متقاضیان دریافت واکسن چه اقدامی را باید انجام دهند این است که باید افراد پرونده الکترونیکی سلامت داشته باشند؛ که البته  بالای ۹۰ درصد مردم این پرونده را دارند؛ ولی چنانچه هنوز برای آن ها تشکیل نشده می توانند به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و هموطنانی که دارای پرونده می باشند ولی هنوز فراخوان نشده اند نیاز به مراجعه نیست و براساس اولویت فراخوان خواهند شد.

برخی افراد با داشتن  اولویت نیز از تزریق واکسن امتناع می کنند توصیه شما  به آن ها چیست؟

بسیاری از این افراد اطلاعات درستی دریافت نکرده اند و نگرانی هایی در مورد آثار سوء و یا عوارض واکسن ها دارند. واقعیت این است که هیچ کاری در دنیا بدون عارضه نیست؛ ولی باید توجه کرد میزان این عارضه چه قدر است و آیا با عدم تزریق واکسن در خطر بیشتری قرار نمی­‌گیرند؟

در مورد خطر ایجاد لخته خون، از بین واکسن هایی که در دنیا تزریق شده شانس ایجاد لخته خون، ۴ در میلیون بوده. حالا اگر همین تعداد کووید بگیرند شانس لخته ۱۶۵ هزار در میلیون است؛ یعنی تزریق واکسن خطرش بسیار ناچیز و قابل درمان است؛ البته یک سری روایت ها در مورد واکسن های کرونا نیز به دلیل رقابت های تجاری بین شرکت ههای تولید کننده واکسن می باشد.

طبیعتا نمی­شود افراد را مجبور به دریافت واکسن کرد و اگر کسی نخواهد، می­تواند سهمیه واکسن خود را نگیرد اما هرچه تعداد افراد واکسینه شده بیشتر شود؛ جامعه سریعتر به ایمنی عمومی خواهد رسید و البته ویروس هرچه بیشتر گردش کند، شانس جهش بالاتری خواهد شد.

مسئولیت اجتماعی افراد حکم می کند که واکسن را دریافت کنند و بنده با توجه به این که عضو کادر سلامت هستم، واکسن را دریافت کرده و به همه اعضای خانواده نیز توصیه کرده ام هر نوع واکسن که مورد تایید  WHO و سازمان غذا و دارو است، مورد اعتماد می باشد.

سخن آخر؟

ما و دانشجویان منافع مشابه داریم؛ دانشجویان با آمدن در دانشگاه توانمند می­شوند و اگر این حضور بدون یادگیری باشد هیچ فایده ای نخواهد داشت و این خلاء هنگام ورود به عرصه کار خود را نشان می­‌دهد. اگر شرایط طبیعی باشد آموزش هم حضوری خواهد بود؛  البته آموزش مجازی هم فرصت است ولی برای یک دانشجوی حوزه سلامت آموزش‌ ۱۰۰ درصد مجازی، نشدنی است و امید داریم با تسریع روند واکسیناسیون به روند طبیعی آموزش بازگردیم.


ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.