دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵

مسئول آزمایشگاه کرونا دانشکده علوم پزشکی گراش خبر داد؛

انجام بیش از ۲۰ هزار تست در آزمایشگاه کرونا دانشکده گراش

گراش

دکتر محمد جعفری دکترای تخصصی ایمنی شناسی پزشکی، عضو هیات علمی و مسئول آزمایشگاه دانشکده علوم پزشکی گراش گفت: دستگاه موجود در آزمایشگاه کرونا دانشکده علوم پزشکی گراش، از به روزترین دستگاه‌های موجود در آزمایشگاه‌ها و دارای تکنولوژی ۲۰۲۰ بوده و قادر است به طور همزمان ۵ ژن را شناسایی کند و از زمان افتتاح این آزمایشگاه  و در این مدت ۱۴ ماهه، بیش از ۲۰ هزار تست در این آزمایشگاه انجام شده است. 

دکتر محمد جعفری دکترای تخصصی ایمنی شناسی پزشکی، عضو هیات علمی و مسئول آزمایشگاه دانشکده علوم پزشکی گراش، در گفتگو با مفداگراش، به سوالات مطرح شده در خصوص نحوه فعالیت این آزمایشگاه پاسخ گفت. متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

- آزمایشگا کرونا در دانشکده علوم پزشکی گراش با چند نفر نیرو فعالیت می کند و از زمان شروع بکار ، چند تست انجام شده است؟

در طی فعالیت ۱۴ ماهه آزمایشگاه، با بهره گیری از سه نیروی فنی در قسمت استخراج RNA و انجام تست  PCR و با حضور یک کارشناس در بخش پذیرش خدمات، بیش از ۲۰ هزار تست انجام و ارائه خدمات صورت گرفته است.

- چه دستگاهی در آزمایشگاه کرونا دانشکده علوم پزشکی گراش استفاده می شود؟ 

دستگاه موجود در آزمایشگاه کرونا دانشکده علوم پزشکی گراش، از بروزترین دستگاه های موجود در آزمایشگاه ها و دارای تکنولوژی ۲۰۲۰ بوده و قادر است به طور همزمان ۵ ژن را شناسایی کند و از زمان افتتاح این آزمایشگاه  و در این مدت ۱۴ ماهه، بیش از ۲۰ هزار تست در این آزمایشگاه انجام شده است.

- آیا در این آزمایشگاه ، فقط نمونه‌های شهرستان گراش مورد آزمایش قرار می گیرد؟

 پرسنل شاغل در این بخش علاوه بر انجام نمونه شهرستان گراش، نمونه ارسالی از شهرستان مهر را به طور منظم در برنامه کاری هفتگی خود دارند و علاوه بر این، این بخش به عنوان یک واحد پشتیبان در خدمت دانشگاه های هرمزگان و جهرم و همچنین شهرستان لامرد بوده و در مواقع نیاز ( بخصوص در موج های سوم و چهارم بیماری کرونا) تست های ارسالی از این مراکز را نیز پذیرش و انجام داده است.

- تست های انجام شده به تفکیک چه تعدادی است؟

تعداد کل تست های PCR انجام شده در آزمایشگاه ۲۰۴۷۵ ،تست های انجام شده برای مراجعین پروازی ۲۹۶۲  ، نمونه ارسالی از شهرستان مهر ۳۱۲۱ و نمونه های ارسالی موردی از جهرم، بندرعباس و لامرد نیز ۵۹۳ تست است.

- بهترین زمان انجام تست کرونا ، چه زمانی است؟

 بهترین زمان برای انجام تست کرونا،  دو تا سه روز بعد از شروع علائم بیماری است و با توجه به مطالعات انجام شده، علائم بیماری می تواند بین ۲ تا ۱۱ روز بعد از تماس با ویروس بروز پیدا کند، لذا بعد از برخورد با بیمار مبتلا به کرونا و احتمال آلودگی به ویروس می بایستی پروتکل بهداشتی را به طور کامل رعایت کرد  و حتی الامکان از حضور در اماکن عمومی خودداری نموده و از در معرض قرار دادن دیگران پرهیز نمائید. با توجه به این بازه زمانی، مراجعه زود هنگام به آزمایشگاه و انجام تست کرونا، علاوه بر هدر رفت منابع این بخش، سبب گزارش منفی کاذب شده که خود می تواند سرمنشاء آلودگی های بعدی باشد.

- چند درصد احتمال کاذب بودن جواب تست وجود دارد؟ 

 در بهترین وضعیت، زمانی که بیمار به موقع به آزمایشگاه مراجعه کند، حساسیت تست کرونا با روش  PCR تنها۷۰ درصد است، آن هم به شرطی که نمونه گیری از حلق و بینی به صورت همزمان صورت پذیرد. بنابراین در حالت طبیعی ۳۰ درصد از افراد آلوده به ویروس با این روش شناسایی نمی شوند و توصیه می شود در صورت بروز علائم حتی در صورت منفی بودن تست کرونا حتماً دوران قرنطینه خانگی را به طور کامل رعایت گردد.

- آیا پس از طی دوران قرنطینه ، نیاز به انجام تست مجدد می باشد ؟

بر طبق دستورالعمل‌های ابلاغی وزارات بهداشت بعد از سپری شدن دوران ۱۴ روزه قرنطینه، نیازی به انجام تست مجدد کرونا نیست،  لذا با توجه به تعرفه و هزینه ی بالای تست کرونا (۳۱۲ هزار تومان) که بر عهده دانشگاهست،  از همکاران و مردم  میخواهیم  از درخواست انجام آزمایش بعد از ۱۴ روز جداً خودداری نمایند.

گزارش تصویری آزمایشگاه کرونا را از لنز دوربین روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش ببینید :

https://mefda.ir/photo/225475

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.