دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵

مسئول فرهنگی بسیج اساتید دانشگاه علوم پزشکی گناباد مطرح کرد؛

هدف از تشکیل بسیج اساتید در دانشگاه‌ها، رسیدن به قله‌های معرفت و انسانیت است

گزارش تصویری / آئین تکریم و معارفه مدیر امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی گناباد

مسئول فرهنگی بسیج اساتید دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: هدف از تشکیل بسیج اساتید در کشور و در دانشگاه‌ها، تحقّق آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی و اشاعه تفکر بسیجی و ایثارگری و رسیدن به قله‌های معرفت و انسانیت در دانشگاه‌ها بوده است.

 به گزارش مفدا – گناباد، سی و یکم خرداد ماه، سالروز شهادت اسطوره‌ی علم و عمل، شخصیت دیندار و انقلابی، شهید دکتر مصطفی چمران است.

ضمن تبریک روز بسیج اساتید اساتید به تمامی اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد، پایگاه خبری مفدا با دکتر علیرضا عطاردی، عضو هیأت علمی و مسئول فرهنگی بسیج اساتید دانشگاه علوم پزشکی گناباد به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

هدف از تشکیل بسیج اساتید چیست؟

در ابتدا روز بسیج اساتید را به همه بسیجیان عزیز و بخصوص اساتید بسیجی تبریک عرض نموده و برای شادی روح مرحوم شهید دکتر مصطفی چمران از خداوند بزرگ و منان حاجت می‌طلبم. خداوند روح همه شهدا را شاد نموده و به ما توفیق ادامه راه آنان را عطا فرماید. آمین

همانطور که اعلام شده روز ۳۱ خرداد ماه مصادف با سالروز شهادت شهید دکتر مصطفی چمران روز ملی بسیج اساتید در کشور هست و هر سال به این مناسبت برنامه‌های مختلفی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار می‌گردد که در این دو سال اخیر به دلایل خاص بیماری و ویروس کرونا به اشکال دیگری که مطابق با برنامه‌های پیشگیری و کنترل بیماری باشد، انجام شده و می‌شود.

دکتر چمران، فیزیک‌دان، سیاستمدارو از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و نیز بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان دفاع مقدس بود. وی در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه به سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش در ۴۹ سالگی به درجه رفیع شهادت نایل آمد، که بعد شورای عالی انقلاب فرهنگی بنا به پیشنهاد نیروی مقاومت بسیج در جلسه ۴۹۰ مورخ ۲۷ آذرماه ۱۳۸۰ آیین نامه تشکیل بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور را تصویب کرد و به پاسداشت زحمات، فداکاری‌ها و رشادت‌های بی‌شمار ایشان این روز را با عنوان روز ملی بسیج اساتید نامگذاری نمود. هدف از تشکیل بسیج اساتید در کشور و در دانشگاه ها، تحقّق آرمان های حضرت امام خمینی (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی و اشاعه تفکر بسیجی و ایثارگری و رسیدن به قله‌های معرفت و انسانیت در دانشگاه‌ها بوده است.

مهمترین نقش و رسالت بسیج اساتید چیست؟

تحقق رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، بسط فرهنگ و تفکر بسیجی در هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها، دفاع از ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی، کمک به ایجاد زمینه مناسب برای تلاش‌های علمی و پژوهشی، ارتقای اندیشه و توسعه خدمت به کشور در دانشگاه‌ها، کمک به ارتقای معرفت و آگاهی دینی و تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، مشارکت در انجام تحقیقات مورد نیاز کشور از طریق برقراری ارتباط و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی، خصوصی و دانشگاهی و هر موردی یا مسئله‌ای که بتواند به کشور خدمت نموده و مشکلی را از پیش رو بردارد از جمله اهداف بسیج اساتید است. ضمنا بسیج اساتید تلاش دارد تا زمینه جذب حداکثری همکاران دانشگاهی و اساتید حاضر در دانشگاه‌ها را فراهم سازد.

چند نفر از اساتید شهرستان، عضو بسیج اساتید هستند؟

ما الان در گناباد در تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان عضو داریم و حدود ۱۷۰ نفر برادر و خواهر از اساتید بسیجی عضو رسمی هستند و همچنین اساتید بسیجی غیر رسمی زیادی هم هستند که در جلسات عمومی شرکت می‌کنند و همکاری لازم را دارند؛ چون هدف توسعه همه جانبه بسیج اساتید بوده و این مبتنی بر فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد توسعه سازمان بسیج اساتید است.

بسیج اساتید در ترویج فرهنگ کار روحیه جهادی در بین اعضای هیأت علمی، چه اقدامی انجام داده است؟

هدف اصلی اساتید بسیجی، خیرخواهی و گسترش فرهنگ دینی اسلامی در سراسر دانشگاه‌ها و کشور است و کمک به اینکه کار برای ملت را یک نوع عبادت بدانند و توشه آخرت خود سازند و تلاش نمایند تا مدیون شهدا و سربازان وطن که در راه اعتلا این باورها و اعتقادات به شهادت رسیده‌اند، نشوند.

الان افرادی زیادی از اساتید هستند که با تشکیل گروه‌های جهادی به روستاها می‌روند و کار بازسازی منازل محرومان و نیازمندان، تعمیر و ساخت مساجد، مدارس، و هر نوع فعالیت عمرانی و آبادانی که لازم باشد را به همراه دانشجویان و همکاران در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند،اساتید ما هر وقت آستان مقدس امام هشتم امام رضا(ع) نیاز به خادم به هر نوعی دارد که اعلام می‌شود؛ ما در این مورد مشکلی نداریم با هماهنگی سایر دفاتر مثل دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه و نمایندگی آستان مقدس در گناباد همکاران و اساتید و دانشجویان و همکاران را اعزام می کنیم و خدمات لازم را به انجام می‌رسانیم؛ یعنی درحقیقت همه آماده تلاش، همکاری جانفشانی و مشارکت علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هستند.

شما به عنوان یک استاد بسیجی، عوامل تهدید کننده بسیج را در حال حاضر چه می‌بینید؟

بسیج اساتید باید از هر نظر آماده باشد و خود را بروز نماید و برای هر گونه خلل و عقب ماندگی، مشکلات و تهدیدات راهبرد داشته باشد. استاد بسیجی باید متفکر باشد، عالم باشد، سیاسی باشد، اجتماعی باشد و درد جامعه خود را حس کند و در جهت رفع و حل آن بکوشد و منتظر هیچ بهانه ای نباشد.

یک استاد بسیجی باید آگاه به زمان، مکان و موقعیت خویش و کشورش باشد، مسائل جهانی را دنبال کند و مشکلات، تهدیدات، دشمنی‌ها و خطرات را حس کرده و برای رفع و برداشت آنها چاره اندیشی نماید.

تنبلی، سیاست زدگی، بی فکری، کج اندیشی، عدم مشارکت و عدم تبلور سرمایه اجتماعی که می تواند از دانشگاه به جامعه تزریق شود، و کندی د راین موارد می تواند ضربه مهلکی بر پیکره بسیج اساتید باشد. دانشگاه باید منبع نور و نوربخشی، هدایت عالمانه و آگاهانه و رساندن انسان ها به خردمندی و تبلور خرد و اندیشه در راستای نیل به آرمان‌های بلند و متعهدانه انقلاب و تمدن بزرگ ایرانی اسلامی باشد و کوتاهی و قصور در این موارد خود تهدیدی جدی خواهد بود.

خبرنگار: فاطمه جهانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.