چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹

کاری از اداره مشاوره دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر؛

عکس نوشت / آیا مصرف ماری جوانا اعتیادآور است ؟

گراش

کسانی که به‌طور روزانه از ماری جوانا استفاده می‌کنند با احتمال یک در دو در معرض بیشترین خطر برای وابستگی به این ماده قرار دارند.

به گزارش مفداگراش ، اداره مشاوره دانشجویی، سومین عکس نوشت را به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با موضوع " آیا مصرف ماری جوانا ، اعتیاد آور است ؟" منتشر کرد .

حدود یک نفر از هر ده نفری که ماری‌جوانا را امتحان می‌کند تا اندازه‌ای به این ماده وابستگی پیدا می‌کند. برای کسانی که به‌طور مکرر از ماری‌جوانا استفاده می‌کنند این احتمال به یک در سه می‌رسد و برای کسانی که به‌طور روزانه از این ماده استفاده می‌کنند با احتمال یک در دو در معرض بیشترین خطر برای وابستگی به این ماده قرار دارند.

طبق پژوهش کوپلند، گربر و سوئیفت، اصلی‌ترین عواملی که خطر وابستگی به ماری‌جوانا را افزایش می‌دهند عبارتند از مصرف مکرر در سنین نوجوانی، ناسازگاری شخصیتی، آشفتگی عاطفی، مراقبت والدینی ضعیف، بیرون افتادن از مدرسه، ارتباط با همسالانی که ماده مصرف می‌کنند، ترک خانه در سنین پایین، مصرف روزانه‌ی سیگار، دسترسی آسان به ماری‌جوانا.

محققان نتیجه گرفته‌اند که تجربه‌ی مثبت در اولین دفعات مصرف ، یک معیار خوب برای پیش‌بینی وابستگی متعاقب به این ماده است، و اینکه پیش‌زمینه‌ی ژنتیکی نیز در ایجاد مشکل در رابطه با مصرف این ماده نقش ایفا می‌کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.