شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲

کارشناس فوتبال و مدیرتربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی ایران:

تیم ملی فوتبال ایران، مشکلی برای صعود به مرحله بعدی ندارد/ نباید هیچ تیمی را دست‌کم گرفت

اصغر مازیار

مربی و کارشناس فوتبال کشورمان در خصوص گروه‌بندی مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی و هم‌گروهی تیم ملی فوتبال ایران با تیم‌های کره جنوبی، امارات، لبنان، سوریه و عراق گفت: تصور نمی‌کنم ایران مشکلی برای صعود به مرحله بعدی داشته باشد هرچند نباید هیچ تیمی را دست‌کم بگیریم.

قرعه کشی دور سوم و نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره آسیا انجام شد و ۱۲ تیم حاضر در این مرحله در دو گروه قرار گرفتند که در گروه اول تیم‌های فوتبال ایران، کره جنوبی، امارات، عراق، سوریه و لبنان به مصاف یکدیگر می‌روند و در گروه دوم، تیم‌های استرالیا، ژاپن،‏ عربستان‏، چین، عمان و ویتنام با یکدیگر پیکار خواهند کرد.

دکتر اصغر مازیار کارشناس فوتبال کشورمان و مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره قرعه‌کشی مرحله نهایی مقدماتی جام‌جهانی و هم گروهی ایران با کره جنوبی، امارات، لبنان، سوریه و عراق، اظهار کرد: به نظر من ما در بهترین گروه قرار گرفتیم چون گروه دیگر، گروه دشوارتری است. تیم‌هایی مثل ژاپن، عربستان و استرالیا در آن گروه قرار دارند اما با حضور ما در گروه A، کارمان برای صعود هموارتر است.امیدواریم مجوز صعود به جام‌جهانی را بگیریم.

وی اظهار کرد: باتوجه به شرایط و قوانینی که برای صعود تیم‌ها در گروه‌ها حاکم است و از هر گروه، دو تیم به صورت مستقیم به مرحله بعدی صعود می‌کنند، فکر نمی‌کنم ایران مشکلی برای صعود داشته باشد. از طرفی با توجه به سیدبندی صورت گرفته، می‌توان گفت در هر گروه، دو تیم قدرتمند وجود دارد که می‌تواند برای هم گروه‌های خود، مشکلاتی به وجود بیاورد. در گروه ما کره جنوبی، حریف اصلی به شمار می‌رود اما باتوجه به شناختی که از این تیم داریم، فکر نمی‌کنم این تیم حریف سرسختی برای ما باشد. 

مازیار در خصوص گروه‌بندی گروه B اظهار کرد: ژاپن‏، عربستان و استرالیا حریفان قدرتمندی در گروه B  هستند و به نظرم صعود تیم‌ها از این گروه به مراتب دشوارتر از گروه A باشد. اما به هرحال باتوجه به گروه‌بندی انجام شده، باید گفت تیم‌ها تقریبا عادلانه در گروه‌ها تقسیم شده‌اند.

مربی و کارشناس فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: در گروه ما، تیم امارات جزو تیم‌های خوب و جدی به شمار می‌رود ونباید این تیم را دست‌کم گرفت چرا که همه تیم‌ها برای جنگیدن به میدان می‌آیند. باتوجه به اینکه در هر گروه، شش تیم قرار دارند و تیم‌ها باید طی دو مرحله، ده بازی را انجام دهند، از هم‌اکنون باید برنامه‌ریزی مناسب و استراتژیکی برای هر بازی داشته باشیم و متناسب با سبک فوتبال هر تیم، از یک استراتژی خاصی پیروی کنیم. عراق نیز در گروه ما تیم دست و پا بسته‌ای نیست و یقینا بعد از کره جنوبی، از تیم‌های جدی گروه ما به شمار می‌رود. هرچند با تیم عراق در دور مقدماتی بازی کرده‌ایم و شناخت نسبتی نسبت به این تیم داریم، اما نباید این تیم و حتی دو تیم لبنان و سوریه را دست کم بگیریم چرا که این تیم‌ها حتی برای کسب حداقل نتیجه، به میدان می‌آیند اما نباید از این نکته نیز غافل شویم که ما در بیشتر مواقع در مصاف با تیم‌های سوریه و لبنان، برنده بوده‌ایم.

مازیار گفت: کره جنوبی، همیشه حریف سرسختی برای تیم ملی فوتبال کشورمان بوده است چرا که این تیم دارای لیگ پویا و منسجمی است و دارای بازیکنان خارجی و لژیونرهای متعددی است و همواره تیم ما در برابر تیم‌های مطرح و قدرتمند آسیا، توانسته است قابلیت‌های خود را به منصه ظهور برساند. به هرحال تصور نمی‌کنم کره جنوبی حریفی باشد که ما جلوی آن، دست و پا بسته حرکت کنیم. اما باید اذعان داشت دو تیم ملی فوتبال ایران و کره جنوبی از گذشته تا به حال همواره به عنوان دو قدرت بزرگ در فوتبال آسیا، حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌اند و من فکر می‌کنم بقیه تیم‌ها باید در گروه A تلاش کنند تا جایگاه ایران و کره جنوبی را در این گروه تصاحب کنند.

مدیرتربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص برنامه‌ریزی برای صعود به مرحله بعدی و لزوم برگزاری دیدارهای تداکراتی و دوستانه گفت: خوشبختانه کادر فنی همواره درخواست خود را برای برگزاری دیدارهای دوستانه ارایه می‌کند اما مهم آن است که فدراسیون فوتبال بتواند این درخواست‌ها را به خوبی اجابت کند و با تمهیدات لازم، به دنبال برپایی این مسابقات تدارکاتی باشد.

این کارشناس فوتبال درباره عملکرد ایران با اسکوچیچ در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی گفت: این موضوع به امکانات و روند آماده‌سازی تیم باز می‌گردد. باید بازی‌های تدارکاتی و اردوهای خوبی را پیش‌بینی کنیم. زمان خیلی کوتاه است و باید از همین امروز شروع کرد. اگر این اتفاق بیفتد، فکر می‌کنم انتظار عجیبی نیست که تیم ملی کیفیت بهتری را به نمایش بگذارد. باید از زمان به صورت بهینه استفاده کنیم. 

انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۱۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.