چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰

مدیر مسئول نشریه ایده در گفت‌وگو با مفدا اردبیل:

مهم‌ترین نقطه قوت نشریه دانشجویی "ایده" توجه به سلیقه مخاطبان است/ جشنواره "تیتر ۱۲" سطح کیفی بالایی دارد

اردبیل/ کریمی

مدیر مسئول نشریه دانشجویی "ایده" دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: مهم‌ترین نقطه قوت ایده توجه به سلیقه و مخاطبان نشریه است؛ در نشریه ایده همیشه سعی بر این بوده است که از مسائل و مشکلات دانشجویی، مطالب علمی به روز، موضوعات به روزی که در جامعه با آن روبرو هستیم و ترغیب مخاطبان به نوشتن و مطالعه استفاده کنیم.

کیمیا کریمی، دانشجوی رشته پرستاری و مدیر مسئول نشریه دانشجویی ایده در مصاحبه اختصاصی با مفدا اردبیل، روند فعالیت نشریه ایده را به ویژه در جشنواره تیتر ۱۲ تشریح کرد؛ لازم به ذکر است که نشریه ایده به مرحله داوری نهایی جشنواره تیتر ۱۲ راه پیدا کرده است. این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم.

مفدا: خودتون رو معرفی کنید؟

کیمیا کریمی هستم، دانشجوی ترم ۶ پرستاری و به عنوان مدیر مسئول نشریه علمی فرهنگی ایده فعالیت می‌کنم.

مفدا: از چه زمانی وارد حوزه نشریات شدید و در این راه چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

اواخر ترم دو دانشگاه بود که وارد این حوزه شدم و نشریات دانشجویی را از طریق مفدا و گروه‌های دیگر دنبال میکردم و به عنوان هیئت تحریریه با برخی نشریات فعال همکاری داشتم؛ از ترم چهار مدیر مسئولی نشریه ایده را عهده دار شدم‌.

من به عنوان یه دانشجوی ترم پایینی که در دوران مدرسه هم آموزش زیادی در مورد طرز نوشتن صحیح و اصول مطبوعات ندیده بودم و علاقمند به نوشتن بودم، نشریات دانشجویی را به عنوان یک فرصت بسیار ناب دیدم که باعث رشد من در این زمینه شد.

ما در دنیای دیجیتال زندگی میکنیم و این روزها شاید کمتر کسی به دنبال خواندن مجلات یا کتاب باشد و به تعبیر بنده رشد فرهنگی و افزایش سرانه مطالعه کشور که متاسفانه بسیار پایین است از خود ما شروع می‌شود و باید شروع این فرهنگ سازی‌ها با همین گام‌های مثبت در دوران دانشجویی باشد.

مفدا: در رابطه با نشریه ایده که به مرحله نهایی داوری جشنواره تیتر ۱۲ راه پیدا کرده است، توضیح دهید؟

نشریه علمی فرهنگی ایده به صاحب امتیازی انجمن علمی دانشجویی پرستاری از سال ۹۴ شروع به کار کرده است و پیش از ما دوستان زیادی در حفظ جایگاه ایده در بین نشریات برتر دانشگاه و کشور تلاش کرده‌اند.

از کارنامه درخشان چند سال گذشته ایده می‌توان به سومین نشریه برتر جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، نشریه برتر جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه‌های استان اردبیل سال ۹۸ و رتبه دوم در حیطه نشریات علمی جشنواره نشریات دانشجویی شمالغرب (دیلماج) سال ۹۹ اشاره کرد.

مفدا: اثر شما در بخش خبر هم به مرحله نهایی داوری راه پیدا کرده در رابطه با آن توضیح دهید؟

بله خدا را شاکرم که این اثر بنده نیز مورد توجه داوران قرار گرفته و به مرحله نهایی راه یافته است؛ محتوای خبر بنده در مورد کتابخانه ی غیر درسی «یار مهربان» بود که در دانشکده‌مان با همکاری مسئولین و اساتید دانشکده دایر کرده بودیم و سعی کردم که اصول خبرنویسی را در این خبر رعایت کنم.

مفدا: سطح کیفی نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل را چطور ارزیابی می‌کنید؟

قطعاً هیچ نشریه و مجله‌ای خالی از نقص نیست اما در چند سال اخیر نشریات دانشجویی دانشگاه ما از نظر کیفیت رشد خوبی داشته است و برای رسیدن به نقطه آرمانی خود باید بسیار تلاش کرد؛ نشریات برای دستیابی به این نقطه نیازمند رویکردی جدید به مفاهیم و موضوعات دارند.

مفدا: به نظر شما نقاط ضعف و قوت نشریات دانشجویی دانشگاه چیست ؟

نقطه قوت نشریات ما زنده بودن روحیه تیمی در نگارش و ویرایش و طراحی نشریه بین دانشجویان می‌باشد و همچنین تالیفی بودن تعدادی از مطالب و تنوع موضوعاتی که منتشر می‌شوند.

همچنین نشریات صوتی در چند سال اخیر در دانشگاه ما رشد قابل توجهی داشته است. نقطه ضعف برخی نشریات ما عدم نظارت صحیح بر مطالب نگارش شده است. گاهی اوقات پیش می‌آید که وقتی مطلب علمی را در یکی از نشریه‌ها می‌خوانم در پایان از منابع معتبری استفاده نمی‌شود و این باعث از بین رفتن اعتماد مخاطب و همچنین ریزش و پس زده شدن مخاطبان می‌شود.

یکی دیگر از ضعف‌های نشریات ما آشنا نبودن برخی از نویسندگان با زبان مطبوعات و علم روزنامه نگاری و ویراستاری می‌باشد که باید برای حل این مشکل دوره‌های جامع و مفیدی در این زمینه برای فعالان و علاقه‌مندان نشریات توسط خانه نشریات در نظر گرفته شود.

مفدا: فکر می کنید در جشنواره تیتر ۱۲ حائز رتبه شوید؟؟‌ سطح کیفی جشنواره تیتر ۱۲ چگونه بود؟

با توجه به رقابت بسیار بالا در جشنواره تیتر شاید پاسخ قطعی به این سوال امکان‌پذیر نباشد و ما هم نسبت به رقبای خود کاملاً آگاه هستیم؛ همین که از بین ۲۳۷۸۹ اثر و نشریه، نشریه ایده به مرحله نهایی را پیدا کرده است برای ما ارزشمند است ولی کافی نیست و قطعاً برای رسیدن به جایگاه واقعی، خود بنده و دوستانم از هیچ تلاشی برای تحقق این امر فروگذار نخواهیم کرد.

سطح کیفی جشنواره تیتر ۱۲ از نظر بنده بالا بود. رقابت بالا، زمانبندی صحیح، داوری درست و همچنین نمایش آثار برتر سال‌های پیش از نقاط مثبت جشنواره بود و هر ساله بر سطح کیفی جشنواره افزوده می‌شود.

مفدا: مهم ترین نقطه قوت نشریه ایده چیست؟ برنامه‌ای برای ارتقای سطح کیفی نشریه خود دارید؟

مهمترین نقطه قوت ایده توجه به سلیقه و مخاطبان نشریه است. از نظر من نشریه‌ای موفق است که شناخت درستی از مخاطب خود داشته باشد. از آنجا که عمده مخاطب نشریات دانشگاهی دانشجویان هستند، در نشریه ایده همیشه سعی بر این بوده است که از مسائل و مشکلات دانشجویی، مطالب علمی به روز، موضوعات به روزی که در جامعه با آن روبرو هستیم و ترغیب مخاطبان به نوشتن و مطالعه استفاده کنیم.

تعداد بالای دانلود در سایت خانه نشریات دانشجویی وزارت و امتیاز بالا در رتبه بندی نشریات سایت، نظم در انتشار، نظارت بر ویراستاری و ارائه در قالب و طراحی مناسب از دیگر نقاط مثبت مجله ایده می‌باشد؛ با این حال ایده با نقطه ایده‌آل خود فاصله دارد و سعی ما بر این است که برای رسیدن به آن نقطه تلاش کنیم.

مفدا: حمایت‌های معاونت فرهنگی دانشجویی از نشریات را چطور ارزیابی می‌کنید؟

معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه یکی از معاونت‌های دانشجو محور دانشگاه می‌باشد که همواره از ایده‌ها، برنامه‌ها و موفقیت‌های دانشجویان خود حمایت کرده است. امیدواریم که با برگزاری هرچه بیشتر دوره‌های توانمندسازی اعضای نشریات و تشویق‌های مناسب اعضای فعال، گامی مثبت در جهت بهبود نشریات دانشجویی برداشته شود.

مفدا: در پایان اگر سخنی دارید بفرمائید.

در پایان از مسئولان خانه نشریات دانشگاه از جمله دکتر دادخواه، دکتر دشتی و خانم کاظمی به جهت حمایت‌های همیشگی از نشریات و دانشجویان قدردانی می‌کنم.

از سردبیران محترم ایده از جمله میلاد الیاسی و کیوان لشکری که همواره پا به پای بنده و حتی بیشتر برای رشد ایده تلاش کرده‌اند سپاسگذاری می‌کنم و از همه مهم‌تر از اعضای هیئت تحریریه مجله ایده که بخش بزرگی از این موفقیت را مدیون آنها می دانیم نهایت تشکر را دارم و از همه مخاطبان عزیزی هم که همواره انتقادات، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما می‌فرستند و ما هم با کمال میل استقبال می‌کنیم، تشکر می‌کنم.

مصاحبه از: محمدرضا فرض‌اللهی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.