پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۲

به بهانه ی هجدهم تیر ، روز ادبیات کودک و نوجوان؛

از کودکی ، کتابخوانی را عادت کنیم

گراش

کتاب خوانی مسئله ای است که میتواند بنیان جامعه را به طور اساسی محکم و آینده را بیمه کند . بیایید ریشه ها را محکم کنیم تا شاخه ها با هیچ طوفانی نلرزند....

۱۸ تیرماه، روز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده کودک و نوجوان و بازنویس کتاب ها به زبان کودکانه ، به نام روز «ادبیات کودک و نوجوان» نامگذاری شده است .

 او اولین نویسنده‌ای است که در ایران به فکر نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان افتاد. به همین دلیل است که عنوان «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» را به او داده‌اند. معروف‌ترین اثر او مجموعهٔ «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نام دارد. او جایزهٔ یونسکو و نیز جایزهٔ سلطنتی کتاب سال را پیش از انقلاب ۱۳۵۷ دریافت کرده بود و سه کتاب او توسط شورای کتاب کودک به‌عنوان کتاب برگزیدهٔ سال انتخاب شد.

 از مشهور ترین نویسندگان غربی کتاب های کودک و نوجوان میتوان از  لوئیس کارول، استیون هاوکینگ و هانس کریستین آندرسن نام برد.

 این روز علی رغم اهمیت فراوانی که دارد، تقریبا به فراموشی سپرده شده است. کتاب خوانی مسئله ای است که میتواند بنیان جامعه را  به طور اساسی محکم و آینده را بیمه کند . بیایید ریشه ها را محکم کنیم تا شاخه ها با هیچ طوفانی نلرزند....

(تهیه شده در سرویس فرهنگی مفداگراش)

گردآوری : علیرضا نظری ، پرستاری ۹۸

طراح پوستر : امیرحسین سحابی ، پرستاری۹۸

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.