شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸

دبیر انجمن علمی هیپوکامپ در گفت‌وگو با مفدا اردبیل:

مدرسه چند رشته‌ای مجازی با هدف آموزش مباحث علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار می‌شود/ ثبت ایده و حمایت از ایده‌های قابل پژوهش

این طرح فضا را برای ایده‌پردازی‌های میان‌رشته‌ای هموارتر می‌کند

اردبیل/ پاکباز

دبیر انجمن علمی دانشجویی هیپوکامپ دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: این طرح یک مدرسه چندرشته‌ای مجازی است که هدف آن آموزش ابعاد وسیعی از مباحث مربوط به علوم اعصاب به شکل تخصصی بوده که فضا را برای حرکت به سمت ایده‌پردازی‌های میان‌رشته‌ای هموارتر کند.

نیما پاکباز اسکندر، دانشجوی رشته پزشکی و دبیر انجمن علمی دانشجویی هیپوکامپ دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در مصاحبه اختصاصی با مفدا، روند فعالیت انجمن علمی هیپوکامپ و همچنین برگزاری طرح مدرسه آموزشی مجازی چندرشته‌ای علوم اعصاب را تشریح کرد؛ این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم.

مفدا: خودتون رو معرفی کنید؟

نیما پاکباز اسکندر هستم، دانشجوی پزشکی ورودی سال ٩٨، نماینده شورای مؤسس انجمن هیپوکامپ و به عنوان دبیر انجمن علمی دانشجویی هیپوکامپ فعالیت می‌کنم.

مفدا: انجمن علمی هیپوکامپ از چه زمانی شروع به فعالیت کرده و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

انجمن هیپوکامپ در اسفند ماه ١٣٩٩ با اقدام جمعی از دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت و پژوهش در حوزه‌های مختلف علوم اعصاب از جمله نیما پاکباز اسکندر، عرفان زارع، میلاد بازیار، امیررضا یوسفی و سعید پورصادق  تأسیس شد.

شعار حین تأسیس این انجمن "هر ورودی باید یک خروجی داشته باشد" بود و از ابتدای تأسیس خود، بر نتیجه محور بودن فعالیت‌های خود تاکید دارد؛ اهداف چهارگانه این انجمن، ترویج، آموزش، پژوهش و توسعه علوم اعصاب است که با حمایت‌های فراوان معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و همچنین ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی آن‌ها را دنبال می‌کند.

مفدا: به مهم‌ترین برنامه‌هایی که توسط انجمن هیپوکامپ اجرا شده است، اشاره کنید؟

در میان چندین برنامه برگزار شده توسط انجمن هیپوکامپ در این مدت، مهم‌ترین برنامه این انجمن مسابقه کشوری نوروبیس در فروردین و اردیبهشت ماه بود که با بیش از ٢۴٠ نفر ثبت‌نامی در عرض ٧ هفته و در سطح مطلوبی برگزار شد.

این مسابقه شامل ١۴ جلسه و بیش از ٢۴ ساعت تدریس بود و در انتهای هر هفته از مباحث تدریس شده آزمون گرفته شد؛ در انتها نیز به ۶ نفر از نفرات برتر جایزه نقدی تقدیم شد.

مفدا: در رابطه با مدرسه تابستانه و دوره‌های تخصصی آن بیشتر توضیح دهید؟

این طرح یک مدرسه چندرشته‌ای مجازی است که هدف آن آموزش ابعاد وسیعی از مباحث مربوط به علوم اعصاب به شکل تخصصی بوده که فضا را برای حرکت به سمت ایده‌پردازی‌های میان‌رشته‌ای هموارتر کند.

١٢ دوره تخصصی داخل این مدرسه قرار دارند که قرار هست به همراه ژورنال کلاب ها و بوک کلاب ها، طیف وسیعی از مباحث علوم اعصاب را پوشش دهند.

این مدرسه در هم‌خوانی با تفکر بنیادی علوم اعصاب یعنی بین‌رشته‌ای بودن و با خط فکری متفاوتی برگزار می‌شود. هدف این دوره حرکت از چند رشتگی به سمت بین‌رشتگی است. به عبارتی، شرکت کنندگان این دوره‌ها با فراگیری مطالب مختلف و تخصصی و با ایجاد ارتباط بین آنها، می‌توانند ایده‌های پژوهشی و نوآورانه جدیدی را به دست آورند.

بنابراین در دوره‌ها هم با تاکید بر پژوهش محور بودن، اساتید تدریس خود را نیز بر این اساس انجام داده و به این ترتیب می‌توانیم هر چه بهتر به سمت پژوهش حرکت کنیم.

همچنین با توافقی که با کمیته مرکزی تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل انجام شده است، ایده‌های قابل پژوهش، در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل توسط صاحبان ایده ثبت شده و حمایت خواهند شد؛ جزئیات این طرح نیز متعاقبا و به صورت مفصل اعلام می‌شود.

مفدا: به نظر شما مهم ترین رسالت انجمن‌های علمی دانشجویی چیست؟

 به نظر بنده انجمن‌های علمی بسته به تفکرات شورای مرکزی‌شان می‌توانند رسالت‌های متفاوتی داشته باشند ولی جواب در همه انجمن‌ها باید تعالی بخشیدن به سطح علمی دانشجویان و وارد کردن آنها به فضای آکادمیک واقعی باشد؛ با این طرز تفکر و با توجه به تعداد قابل توجه انجمن‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور، می‌توان ارتقا علمی کشور را در آینده نه چندان دور متصور شد.

مفدا: حمایت‌های معاونت فرهنگی دانشجویی از فعالیت انجمن‌ها رو چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

نکته اساسی و قوت قلب اصلی انجمن ما حمایت واقعا بی‌نظیر معاونت از انجمن هیپوکامپ است. گرچه تا جایی که اطلاع دارم از سایر انجمن‌ها و کانون‌های علمی دانشگاه نیز حمایت‌های خوبی انجام می‌شود ولی در مورد انجمن خودمان چیزی که وجود دارد یک معاونت با هدف والا است که از هر ایده خلاقی که می‌تواند موجب ارتقا علمی دانشگاه و کشور شود نهایت حمایت را می‌کند، حتی اگر صد در صد از نتیجه حمایت مطمئن نباشد و ما هم بسیار مسروریم که در این شرایط می‌توانیم به فعالیت های بلند پروازانه خودمان بپردازیم.

مفدا: در پایان اگر سخنی دارید بفرمائید.

بسیار ممنونم که این فرصت را در اختیار بنده قرار دادید؛ از طرف خودم و اعضا شورای موسس و مرکزی انجمن از معاونت فرهنگی و دانشجویی و تمام زحمت کشان این مجموعه کمال تشکر را دارم.

همچنین از ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی که با قول مساعدت‌های مختلف ما را در ادامه دادن مسیرمان مصمم‌تر می‌کند نیز، بسیار سپاسگزارم.

امیدوارم فعالیت‌های اعضای انجمن هیپوکامپ نتیجه بدهد و بتوانیم در راه سیر به سمت اهدافمان موفق باشیم. از تمام عزیزانی که با ما هم فکر هستند و دوست دارند در مسیرمان با ما همراه باشند دعوت می‌کنم که به انجمن هیپوکامپ پیوسته و ما را یاری کنند.

مصاحبه از: محمدرضا فرض‌اللهی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.