دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶

به مناسبت هفته ازدواج ؛

کیفیت ازدواج و تأثیرات جسمانی و روانی آن

گراش

به طورکلی افراد متأهل در مقایسه با سایر گروهها، سلامت روانشناختی بهتر، سبک زندگی سالمتر و طول عمر بیشتری دارند؛ اما مهمتر از خود ازدواج، کیفیت آن است که سلامت افراد را تعیین میکند.

به گزارش مفداگراش ، اداره مشاوره دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش ، به مناسبت سالروز پیوند آسمانی امام علی (ع) و حضرت فاطمه(س) و هفته ملی ازدواج ، مقاله "کیفیت ازدواج و تأثیرات جسمانی و روانی آن" را منتشر کرد.

به نظر شما کدام گروه ، سلامت روانی و جسمانی بهتری دارد؟ (افراد مجرد، افراد متأهل، افرادی که بدون ازدواج در کنار یکدیگر زندگی میکنند، افراد مطلقه)

کیفیت ازدواج و تأثیرات جسمانی و روانی آن

 در پاسخ به این پرسش که کدام گروه سلامت روانی و جسمانی بهتری دارد، میتوان گفت براساس مطالعات، به طورکلی افراد متأهل در مقایسه با سایر گروهها، سلامت روانشناختی بهتر، سبک زندگی سالمتر و طول عمر بیشتری دارند؛ اما این تمام واقعیت نیست؛ چراکه پژوهشها نشان میدهند زوجهایی که نارضایتی زناشویی دارند در مقایسه با زوجهای موفق و حتی افراد مجرد، بیشتر به مشکلات روانشناختی همچون افسردگی، اضطراب یا سوءمصرف مواد و الکل و نیز مشکلات جسمانی مانند سرطان، بیماریهای قلبی - عروقی یا درد مزمن دچار میشوند. بنابراین چنانکه شواهد نشان میدهد. مهمتر از خود ازدواج، کیفیت آن است که سلامت افراد را تعیین میکند. یکی از ملاکهای اولیه و عینی برای بررسی کیفیت ازدواج در سطح کلان، آمار ازدواج و طلاق است.

آیا میدانید آمار ازدواج و طلاق در ایران چه وضعی دارد؟

در سال ۱۳۹۸ متوسط سن ازدواج در مردان 6/ 27 و در زنان 4/ 23 سال بوده است.

استان

میانگین سن مردان

میانگین سن زنان

تهران

(بالاترین سن ازدواج)

29/6

26

سیستان و بلوچستان

(پایینترین سن ازدواج)

25

20/8

تعداد 539871 ازدواج و 175700 طلاق در کشور ثبت شده است. یعنی میتوانیم بگوییم به ازای هر سه ازدواج یک طلاق ثبت میشود. با این حال  یک پرسش بی پاسخ میماند که از میان زوجهایی که کارشان به جدایی نکشیده است، چند درصد از زندگی مشترک راضی و چند درصد ناراضی اند؟

به نظر شما چرا زوجها دچار نارضایتمندی میشوند و طلاق میگیرند؟

طلاق، پدید های چندعاملی

بر اساس پژوهش های داخلی، چهار عامل تأثیرگذار در طلاق شناسایی شده اند که عبارت اند از عوامل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فردی. از میان عوامل فرهنگی تفاوتهای فرهنگی و میزان دینداری، از میان عوامل اقتصادی بیکاری و کم بودن میزان درآمد، از میان عوامل اجتماعی دخالت خانواده ها و برآورده نشدن انتظارات نابجای زوجها و از میان عوامل فردی وجود مشکلات ارتباطی و عدم مسئولیت پذیری از مهم ترین عوامل مرتبط با طلاق بوده اند .

فکر می کنید پرچالش ترین سالهای زندگی مشترک چه زمانی است؟

پنج سال اول ازدواج (  به خصوص یک تا سه سال اول ) معمولاً پرچالش ترین سا لهای زندگی مشترک است و بیشترین آمار طلاق به این بازه تعلق دارد. جای تعجب هم نیست زیرا دو نفری که پیش ازاین باهم غریبه و به لحاظ فردی، خانوادگی، فرهنگی، نگرشی و اقتصادی متفاوت بوده اند، به سبب ازدواج زیر یک سقف قرار می گیرند. آنها باید در مقام همسر مسئولیتهایی جدید بپذیرند، با تفاو تهای فردیشان کنار بیایند، در میان خانواده های یکدیگر جایی برای خود باز کنند و درمجموع باهم سازگار شوند. چنین فرایندی ممکن است کار زوجها را در سا لهای اولیه به طلاق بکشاند. درحالی که اگر زوجها مهارت های ارتباطی و حل مسئله را بیاموزند می توانند این دوران پرچالش را با موفقیت پشت سرگذارند و به پایداری و کیفیت هر چه بیشتر ازدوا جشان کمک کنند. در غیر این صورت، چنانچه پنج سال اول را بدون جدایی پشت سر گذارند، به احتمال زیاد با گذشت پانزده تا بیست سال از زندگی مشترک به دلیل کمرنگ شدن تعاملات بین فردی و بازگشت مسائل حل نشده، دوباره در مسیر جدایی قرار می گیرند.

آیا طلاق پایان فصل زندگی مشترک و بازگشت همیشگی به دوران مجردی است؟

حدود نیمی از افراد مطلقه، دوباره ازدواج می کنند.

با توجه به کم شدن چشمگیر میانگین سن طلاق در متولدین دهه های هفتاد و هشتاد، آمارهای اخیر ازدواج بیانگر آن است که سهم ازدواج مجدد به صورت مستمر و پایدار به ویژه در نسل های جوا نتر، روندی صعودی دارد. همین امر نشان می دهد افراد مطلقه تمایل دارند دوباره برای تجربه ازدواجی موفق تلاش کنند. بر اساس تحلیل های انجا مشده در سا لهای 92 تا 97 ، بیشترین آمار ازدواج مجدد ازنظر مکانی به استان های تهران و البرز و ازنظر جنسیتی به مردان تعلق دارد.

دهه 50

دهه 60

نیمه اول دهه 70

نیمه دوم دهه 70

نیمه اول دهه 80

میانگین سن طلاق

31

30

22

18

15

سخن آخر

آمار ازدواج و طلاق فقط عدد و رقم نیست، بلکه بیانگر مجموع زوجهایی است که یکدیگر را در تمامی ابعاد زندگیشان شریک کرده اند تا ازدواجی موفق را تجربه کنند، اما به دلایلی برخی از آنان در رسیدن به این هدف از هم ناامید و دلسرد شده و به طلاق روی آورده اند. ازدواج موفق، ازدواجی رضایت بخش و پایدار است که بیشتر از آنکه به شانس و قسمت مربوط باشد، نیازمند انتخاب درست و تلاش برای حفظ آن است. به این منظور افراد باید در جنبه های مختلف شخصیتی، خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی از خود و دیگری به شناخت و آگاهی برسند و مهار تهای لازم برای ازدواج را بیاموزند. آنچه در این مسیر می تواند بسیار کمک کننده باشد آموزش و مشاور ه قبل و بعد از ازدواج است.

منبع : ماهنامه خشت اول ، شماره چهارم. با صاحب امتیازی مرکز مشاوره دانشگاه تهران

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.