شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

جشنواره ملی «عصر کرونایی» محدودیت مشارکت ندارد/ نقش پررنگ دانشجویان در امور اطلاع‌رسانی و فعالیت‌های اجرایی جشنواره

مازندران / فراخوان جشنواره ملی عصر کرونایی

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان درباره برگزاری جشنواره ملی «عصر کرونایی» بیان کرد: از ویژگی‌های مثبت این جشنواره این است که بسیاری از فعالیت‌های ما توسط دانشجویان انجام می‌شود و نقش دانشجویان در امور اطلاع‌رسانی و فعالیت‌های اجرایی جشنواره ملی «عصر کرونایی» بسیار پررنگ بوده است. خوشبختانه جشنواره بدون محدودیت در سطح مدیران، اساتید، کارمندان، صنعتگران و دانشجویان سراسر کشور برگزار می‌شود تا دربرگیری و دامنه بیشتری را داشته باشد.

به گزارش مفدا، مجتبی سجادیان مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان درباره اقدامات و فعالیت‌های جشنواره ملی «عصر کرونایی» گفت: اندیشه برگزاری جشنواره از اواخر سال ۹۸ مطرح شد. در همین زمان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با همکاری انجمن‌های علمی و دانشجویی تصمیم گرفتند استارتاپی در حوزه علوم پزشکی و صنعت برگزار کنند. به همین منظور همکاری مشترکی بین دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و مجتمع مس سرچشمه شکل گرفت و جلسات مختلف و مشترکی را برگزار کردیم.

او اضافه کرد: در این جلسات مشترکی هماهنگی‌های اولیه انجام شد و پس وقفه‌ای کوتاه این روند از سر گرفته شد. ما به مرکز رشد پیشنهاد کردیم تا علاوه بر برگزاری استارتاپ جشنواره‌ فرهنگی را به آن اضافه کردیم. هدف ما این بود که از یک سو بتوانیم آثار فرهنگی دوران کرونا را جمع‌آوری و مستندسازی کنیم و از سوی دیگر بتوانیم ایده‌های تازه را در بخش حمایت جمع‌آوری و حمایت کنیم. در همین راستا نیز جلسه‌ای با مرکز نوآوری و شتابدهی شهید ستاری -که وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جهموری و مس سرچشمه است- برگزار کردیم تا شیوه‌نامه همکاری مشترک را تدوین کنیم.

سجادیان با اشاره به تجربه مدیریت کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد: بیش از یک سال گذشته مشکلات کرونا با توجه کمبود امکانات ما در شهرستان رفسنجان بسیار سخت بود. در این شرایط عمده فعالیت‌های درمانی و اطلاع‌رسانی برای مقابله با این ویروس به عهده دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گذاشته شد. گذشت زمان و فائق شدن بر مشکلات این ویروس موجب شد تا تجربیات خوبی در این حوزه به دست بیاوریم و ارتباطاتی را با دستگاه‌های مختلف از جمله انجمن کارآفرینی، اتاق بازرگانی و خیرین سلامت برقرار کرده تا مشکلات را بهتر مدیریت کنیم. به همین منظور در جشنواره ملی «عصر کرونایی» جایی برای ارائه تجربیات موفق در حوزه مدیریت کرونا در نظر گرفتیم. هدف ما این بود که تجارب مدیریتی در هر حوزه را در اختیار دیگران بگذاریم تا در آینده بتوانیم با شیوع انواع ویروس‌ها به نحو بهتر و موثرتری مقابله کنیم و از آزمون و خطا در این حوزه دور شویم.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان درباره محورهای این جشنواره بیان کرد: جشنواره ملی «عصر کرونایی» در سه محور اصلی فرهنگی، علمی و مدیریتی با موضوعات و رشته‌های مختلف طراحی شده است. بخش فرهنگی شامل مستندسازی و آرشیو کردن ایثارگران مدافعان سلامت، بخش علمی شامل محصولات و ایده‌های تازه در حوزه پیگیری، تشخیص و درمان است تا حمایت مادی و معنوی از این تولیدات صورت بگیرد. در بخش مدیریتی نیز توان دستگاه‌های مختلف را در جهت مدیریت این حوزه مورد توجه و تاکید قرار می‌دهیم.

او همچنین اشاره کرد: از بهمن‌ماه سال گذشته با همکاری دانشجویان سایتی را برای این جشنواره به نشانی اینترنتی  ww.nfocera.ir  طراحی کردیم. در اسفندماه با دوستان مس سرچشمه در تمام محورهای فراخوان به به نتیجه رسیدیم. سپس این توافقات را برای همکاران اداره‌ کل فرهنگی وزارت بهداشت ارسال کردیم تا مجوز برگزاری این جشنواره را برای ما صادر کنند. این جشنواره هیچ گونه محدودیتی برای شرکت کنندگان ندارد و از تمامی اساتید، دانشجویان، پرسنل سراسر کشور و نخبگان غیردانشگاهی دعوت به مشارکت شده تا از تجارب و افکار مختلف آن‌ها بهره ببریم.

سجادیان افزود: از ویژگی‌های مثبت این جشنواره این است که بسیاری از فعالیت‌های ما توسط دانشجویان انجام می‌شود و نقش دانشجویان در امور اطلاع‌رسانی و فعالیت‌های اجرایی جشنواره ملی «عصر کرونایی» بسیار پررنگ بوده است.

در فراخوان  جشنواره ملی «عصر کرونایی» آمده است: بیش از یکسال از ورود مهمان ناخوانده‌ای که کل دنیا را درگیر خود کرده است می‌گذرد. مهمانی که نه تنها سلامت افراد جامعه را به خطر انداخت بلکه تاثیرات فراوانی بر مسائل فرهنگی، اقتصادی، علمی، آموزشی، مدیریتی و … ایجاد کرده است. در حال حاضر کووید ۱۹ با شکل‌های مختلفی که از خود به نمایش گذاشته بشر را با چالش‌ها و مشکلات اساسی مواجهه کرده است و این امر نیازمند یک مدیریت بحران قوی، ترویج فرهنگ سلامت با بهره‎‌مندی از ابزار هنر، جهت استفاده از تجربیات و ایده‌های خلاقانه در جهت پیشگیری، کنترل و ریشه‌کن کردن آن است.

فرهنگ‌سازی و نمایش ایثار و مجاهدت‌های مدافعین سلامت، پرورش و توانمندسازی ایده‌ها و نوآوری‌های خلاقانه در جهت پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا،  حفظ و ارتقاء سرمایه‌های نظام سلامت، تبادل تجربه و دانش مدیریتی و ایجاد هم‌افزایی، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های سازمان، کمک به اجتماعی‌سازی دانش و تجربه، ارتباط سازمان با سازمان‌های دیگر و تقویت مدیریت مشارکتی هشت هدف اصلی این جشنواره را تشکیل می‌دهند.

جشنواره ملی «عصر کرونایی» در محورهای مختلف فرهنگی، علمی و مدیریتی در سطح مدیران، اساتید، کارمندان، صنعتگران و دانشجویان سراسر کشور برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند جهت ثبت‌نام در جشنواره یا  کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جشنواره به آدرس www.nfocera.ir  مراجعه و یا با دبیرخانه به شماره تماس‌های ۰۹۱۳۶۲۴۶۰۶۵- ۰۹۱۳۳۹۳۴۳۴۹ و ۰۳۴۳۴۲۵۹۱۷۳ تماس برقرار کنند. همچنین کانال جشنواره با آیدی @nfocera و صفحه اینستاگرامی آن به نشانی  https://instagram.com/nfocera.ir  برای انتشار اخبار  و رویدادهای جشنواره در دسترس علاقمندان قرار دارد.