دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲

دانشجوی کوهنورد دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و فاتح دماوند:

برای فتح قله‌های زندگی و رسیدن به اهداف خود باید تلاش کرد

شاهرود

دانشجوی ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در رشته کوهنوردی معتقد است با فعالیت حرفه‌ای در این‌ رشته علاوه بر کسب افتخارات، در حل مسائل زندگی و رسیدن به اهدافش توانمندتر شده است.

به گزارش مفدا شاهرود، هفته گذشته "حسین بهرام‌زاد" دانشجوی ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود موفق شد به بلندترین قله ایران، دماوند، صعود کند. وی پس از این فتح با در دست داشتن پرچمی این افتخار را به اساتید و دانشجویان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تقدیم کرد. به همین مناسبت با این دانشجوی کوهنورد به گفت‌وگو نشستیم.

لطفا ابتدا خودتان را معرفی کنید.

حسین بهرام‌زاد هستم از سوادکوه مازندران و ورودی۹۹ رشته مهندسی بهداشت محیط.

از سابقه فعالیت‌های ورزشی خود بگویید .

من از هشت سالگی ژیمناستیک و کشتی را شروع کردم و ژیمناستیک را ادامه دادم و مسلط به انجام حرکات اکروباتیک هستم. بعد از آن وارد ورزش رزمی کیک‌ بوکسینگ شدم و در ژیمناستیک مقام استانی و در ورزش رزمی مقام کشوری به دست آوردم. کوهنوردی را هم از ۱۸ سالگی به صورت غیرحرفه‌ای آغاز کردم و سپس به صورت نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای ادامه دادم.

در این مدت موفق به فتح چه قله‌هایی شدید؟

قله‌هایی که موفق به فتح آن‌ها شدم بسیار زیاد است اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانم به ارفعه کوه ، خرونرو ، پرچنان، تیز کوه، آزاد کوه ، قله سبحان الله ، پاشوره ، علم کوه، دماوند و در تهران هم توچال ، خلنو بزرگ و کوچک اشاره کنم. 

از برنامه‌های خود در سال جاری و آینده بگویید.

در سال ۱۴۰۰ برنامه داشتم از ارتفاع یکهزار و ۸۰۰ متر ( قله الوات استان مازندران) کار را آغاز کنم. پس از انجام این کار هربار ۱۰۰ یا ۲۰۰ متر به ارتفاع صعودها اضافه کردم و به این ترتیب پرونده صعودهای ۱۴۰۰ را با دماوند به‌پایان رساندم.

برای سال آینده تصمیم دارم قله‌های به نام استان مازندران و علاوه بر آن قله‌های بام‌ استان‌ها را هم فتح کنم.

نحوه تمرینات شما در دوران کرونا و قبل از آن به چه شکل بود؟

قبل از شیوع کرونا هر هفته چهار جلسه تمرین ورزش رزمی داشتم و کوهنوردی بیشتر در قالب طبیعت گردی و پیمایش‌های نیمه سنگین بود اما بعد از کرونا به دلیل تعطیلی باشگاه‌ها تمرینات رزمی تعطیل شد و فقط برای حفظ آمادگی جسمانی به ورزش‌های هوازی رو آوردم که البته در این زمینه خیلی موفق نبودم اما برنامه‌های طبیعت‌گردی را ادامه دادم.

"فتح قله ، فتح خویشتن" شعاری است که در بطنش این موضوع نهفته است که برای فتح قله‌های زندگی‌ و اهدافت باید تلاش کنی و همانطور که وقتی موفق به صعود یک قله نمی‌شوی برمی‌گردی و خودت را اصلاح می‌کنی در زندگی هم نیاز به ارزیابی و اصلاح مجدد در کارها است.

از اثرات کوهنوردی در زندگی خود بگویید.

اثرات کوهنوری به دو بخش روحی و جسمی تقسیم می‌شوند که اثرات جسمی آن شامل ورزیدگی بدن و تنفس صحیح و شادابی جسم است ولی از آن مهم‌تر اثرات روحی است . "فتح قله ، فتح خویشتن" شعاری است که در بطنش این موضوع نهفته است که برای فتح قله‌های زندگی‌ و اهدافت باید تلاش کنی و همانطور که وقتی موفق به صعود یک قله نمی‌شوی برمی‌گردی و خودت را اصلاح می‌کنی در زندگی هم نیاز به ارزیابی و اصلاح مجدد در کارها است.

درست است که هدف کوهنوردی صعود است ولی این یه این معنی نیست که از مسیر لذت نبریم و مسیر را بیهوده و تباه طی کنیم . همچنین ورود به طبیعت و دیدن زیبایی‌های طبیعت باعث می‌شود به شکوه خداوند پی‌ببریم و شکرگزار باشیم.

آیا کوهنوردی ورزش پرخطری است؟

مشکلات همواره وجود دارند و غالبا ناشی از خطاها و بی احتیاطی‌های خود افراد است و کمتر شامل بلایای طبیعی می‌شود. اما این اتفاقات نباید باعث ترس از کوهنوری شود چرا که هر کاری مخاطرات خاص خودش را دارد و باید ضمن رعایت نکات ایمنی به علایق خودمان هم برسیم.

به عنوان کلام پایانی چه توصیه‌ای به کسانی که تازه می‌خواهند کوهنوردی را آغاز کنند دارید؟  

کوهنوری ورزشی است که به علاقه زیادی نیاز دارد تا بتوانی پله پله مسیرها را طی کنی. عده ای فکر می‌کنند کوهنوردی ورزش پرهزینه‌ای است ولی به کسانی که  تازه می‌خواهند قدم به این راه بگذراند پیشنهاد می‌کنم از تجهیزات و کلاس های مبتدی استفاده کنند و بعد آرام آرام در این مسیر رشد کنند.

*گفت‌وگو از مریم سلامت منش، دبیر سرویس ورزشی مفدا شاهرود

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.