پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸

رئیس اداره بهزیستی گناباد مطرح کرد؛

بهزیستی، سازمانی برای همه افراد جامعه / تلاش برای افزایش استقلال و عدم وابستگی زنان سرپرست خانوار

علی آراسته بهزیستی گناباد

رئیس اداره بهزیستی گناباد گفت: در حقیقت بهزیستی، سازمانی برای همه افراد جامعه بوده و خدمات این سازمان نیز همه مردم را شامل می‌شود.

به گزارش مفدا – گناباد، سازمان بهزیستی کشور، به موجب لایحه قانونی ١٠ مرداد ١٣۵۹ در جهت تحقق مفاد اصول ۳، ٢١ و ٢۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در زمینه تحقق عدالت اجتماعی تشکیل شده است.

سازمانی که با هدف کمک به تأمین حداقل هزینه زندگی ایتام، معلولان و خانواده های نیازمند و بی سرپرست و ایجاد زمینه‌های مناسب برای ایجاد حداقل معاش آنان تشکیل شده و تاکنون کمک‌های فراوانی نیز به جامعه هدف نموده است.

۲۱ لغایت ۲۹ تیرماه به عنوان هفته بهزیستی و تأمین اجتماعی نامگذاری شده که این اقدام از میزان اهمیت آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خبر می‌دهد.

پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا به مناسبت گرامیداشت چهل‌ویکمین سال تأسیس سازمان بهزیستی کشور با علی آراسته، رئیس اداره بهزیستی شهرستان گناباد به گفت و گو نشسته که در ادامه می‌خوانید:

سازمان بهزیستی چه خدماتی ارائه کرده و چه کسانی را در بر می‌گیرد؟

خدمات این سازمان در ابتدا شامل ریشه یابی مشکلات و تشخیص علل به وجود آورنده، پرداخته و سپس به انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از به وجود آمدن آنها نظیر طرح‌های غربالگری تنبلی چشم، شنوایی سنجی، مشاوره‌های ژنتیکی، آموزش‌های پیش از ازدواج، طرح پیشگیری از طلاق و طرح اعتیاد و کلاس‌هایی برای مهارت‌های زندگی پرداخته است.

جامعه هدف بهزیستی شامل چه افرادی شده و این سازمان چه حمایت‌هایی از آنها دارد؟

در حقیقت بهزیستی، سازمانی برای همه افراد جامعه بوده و خدمات این سازمان نیز همه مردم را شامل می‌شود؛ اما به طور خاص‌تر، جامعه هدف سازمان بهزیستی شامل معلولین، زنان سرپرست خانوار، سالمندان، ایتام، افراد در معرض آسیب و... بوده که حمایت‌های مستمر و غیر مستمری از آنها می‌شود. در شهرستان گناباد حدود ۳۲۰۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد ۲۱۷۰ نفر معلولین بوده و مابقی زنان سرپرست خانوار و... هستند. حدود ۱۶۰۰ خانواده تحت پوشش بهزیستی هستند که ماهیانه حدود ۸۰۰ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کنند. خدمات غیر مستمر این سازمان نیز خدمات موردی نظیر اعتبارات و وسایل توانبخشی و کمکی مثل عصا، واکر و سمعک و همچنین ساخت و تجهیز مسکن، شهریه دانشگاه و ... را شامل شده که در سال گذشته مبلغی حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خدمات غیر مستمر و موردی به جامعه هدف پرداخت گردیده است.

سازمان بهزیستی برای ایجاد اشتغال و توانمندسازی جامعه هدف چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

سازمان بهزیستی برای بحث اشتغال جامعه هدف، کلاس‌های آموزشی را برگزار نموده و افراد در هر حرفه‌ای، مهارت لازم را کسب می‌کنند و سپس به بازار کار معرفی می‌شوند و ما برای حمایت بیشتر نیز وام‌های قرض‌الحسنه‌ای را در نظر گرفته‌ایم که هم برای خود این عزیزان و هم صاحبان مشاغلی که از این افراد تحت پوشش استفاده می‌کنند، می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

یکی از مشکلات کشور به ویژه شهرستان گناباد کاهش زاد و ولد و افزایش جمعیت سالمند بوده؛ سازمان بهزیستی برای حل این مشکل چه اقداماتی تاکنون انجام داده و تا چه میزان موفق بوده است؟

سالمندان از طرفی تهدید هستند و از طرفی فرصت؛ سالمندان با وجود ایجاد ناتوانی‌های ناشی از کهولت سن و ایجاد نیاز برای نگهداری مراقبت از آنها که به خوبی توسط زیر مجموعه‌های مراقبت از سالمندان ما انجام می‌شود، از طرفی اینکه آنها کوه تجربه هستند و می‌توان از تجربیات آنها استفاده کرد. بنابراین همین اتفاق در قالب اردوهایی برای عزیزان انجام شده که البته در حال حاضر به علت شیوع کرونا از انجام این امر عاجزیم.

برنامه‌های بهزیستی برای پشتیبانی و حمایت از زنان سرپرست خانوار چیست؟

تلاش برای افزایش استقلال و عدم وابستگی جهت ورود بازار کار از جمله اقدامات اساسی است که تاکنون برای زنان سرپرست خانواده تحت پوشش بهزیستی انجام شده؛ آنها باید امور زندگی‌شان را در اختیار بگیرند و فرزندان خود را به خوبی و بدون محدودیت تربیت کنند. تلاش برای افزایش استقلال و عدم وابستگی جهت ورود بازار کار از جمله اقدامات اساسی است که تاکنون برای زنان سرپرست خانواده تحت پوشش بهزیستی انجام شده؛ آنها باید امور زندگی‌شان را در اختیار بگیرند و فرزندان خود را به خوبی و بدون محدودیت تربیت کنند. تاکنون برای این مهم، پس از ارائه آموزش‌های لازم، تسهیلاتی به آنها پرداخت شده و تا رسیدن به کسب درآمد نیز همراه آنها هستیم و کلاس‌های آموزشی نیز برای آنها ورود به بازار، فروش محصولات و ... برگزار می‌نمائیم.

همان طور که می‌دانید افزایش طلاق و نیز کاهش ازدواج کشورمان را با چالش‌های فراوانی روبرو ساخته و بسیاری از کارشناسان نسبت به این امر هشدار دادند؛ مهمترین دلایل طلاق در شهرستان گناباد چه مواردی بوده و اقدامات اداره بهزیستی برای حل مشکل چه بوده است؟

در خصوص موضوع طلاق این آمار به دلایلی درست نیست، از جمله آنکه درصد قابل توجهی از افرادی که در گناباد طلاقشان را ثبت می‌کنند، گنابادی نیستند و از شهرهای اطراف مراجعه می‌کنند؛ با این وجود ما آنها را به یک دوره ۴۵ روزه دعوت می‌کنیم که در این فاصله با کارشناسان خانواده، کارشناسان مذهبی و بزرگترهایشان بنشینند و صحبت کنند و این مسئله را حل نمایند که حدود ۲۵ درصد هم مفید فایده بوده و آمار را کاهش داده است.

یکی از مهمترین گروه‌ها در جامعه هدف سازمان بهزیستی «معلولان» هستند، این سازمان چه اقداماتی برای این قشر انجام داده است؟

در شهرستان ما مرکز نگهداری از معلولان شهید کامیاب را داریم که تعداد ۱۰۸ نفر از معلولان ذهنی در این مرکز به خوبی پرستاری و نگهداری می‌شود. برای جلوگیری از بحث معلولیت نیز ما آموزش‌های قبل ازدواج و آزمایش‌های قبل بارداری برای بررسی شرایط ژنتیکی را داریم و آموزش‌های بعد تولد نیز تا شش سالگی که سال‌های خطر پذیری بوده برای مراقبت بهتر آنها به خانواده‌هایشان داریم تا از معلولیت و صدمه‌های فیزیکی و ذهنی به دور باشند. همچنین به دنبال این هستیم که این عزیزان را به بازار کار دعوت کنیم و همچنین از واحدهایی که این افراد را به خدمت می‌گیرند حمایت نموده و این عزیزان را تنها نگذاریم.

در پایان اگر صحبت دیگری دارید بفرمایید.

ما در شهرستان حدود ۴۱ مرکز تحت نظر و زیرمجموعه داریم که حدود باعث اشتغال ۲۵۰ نفر نیز شده است که جا دارد که کمال تشکر و قدردانی را از این عزیزان داشته باشم که به نظر من این عزیزان در کنار کادر درمان، به حق از مدافعین گمنام سلامت بوده و با حقوقی کم واقعا جهادی پای کار آمده و نادرگونه از عزیزان ما پرستاری و مراقبت می‌نمایند. همچنین از خیرین محترم که به ما واقعا اعتماد دارند و در سال گذشته مبلغی بالغ بر چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کمک کرده اند نیز ممنون و سپاسگذارم و اعلام ‌می‌دارم که با وجود حمایت‌های خیرین عزیز تاکنون توانسته‌ایم گره از مشکلات بسیاری از جامعه هدف باز نموده و لذا امیدواریم این حمایت‌ها ادامه داشته باشد.

خبرنگار: فرزاد ذاکری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.