دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰

نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد+ نتایج انتخابات

نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور‏، امروز دوشنبه ۱۱ مرداد ماه باحضور مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت در سالن اجتماعات این معاونت برگزار شد. در این نشست، انتخابات شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین انتخابات عضو دانشجویی هیات نظارت بر شوراهای صنفی به صورت مجازی برگزار شد و برگزیدگان این انتخابات، معرفی شدند.

به گزارش مفدا، نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور‏، امروز دوشنبه ۱۱ مرداد ماه باحضور مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت و همچنین دکتر افسانه صادقی معاون این اداره کل، در سالن اجتماعات این معاونت برگزار شد.

در این نشست، انتخابات شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین انتخابات عضو دانشجویی هیات نظارت بر شوراهای صنفی به صورت مجازی برگزار شد و برگزیدگان این انتخابات، معرفی شدند.

این نشست با هدف هم‌اندیشی و تبادل نظر در خصوص اهداف و برنامه‌های این مجمع در سال جاری و همچنین ارزیابی چالش‌ها و مسائل‌ مربوط به حوزه دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی برگزار شد و اعضای این مجمع با حضور مهندس خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، به بیان نظرات، پیشنهادات و راهکارهای خود برای حل مشکلات پرداختند.

در ابتدای این مراسم، مهندس خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در جمع حاضران، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری انتخابات اظهار کرد: خوشحالم که در جمع اعضای مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی هستم. این دومین مجمع پس از آغاز تشکیل این شورا در سال ۹۸ است.

وی خطاب به کاندیداهای و اعضای مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: به دلیل شرایط کرونایی، مجبور شدیم این جلسه را به صورت محدود با حضور ۵ نفر از کاندیداهای عضویت در شورای مرکزی و هیات نظارت برگزار کنیم و مابقی از طریق فضای مجازی، در این جلسه حضور دارند. خوشحال هستم که هر یک از شما عزیزان که کاندیدا شده‌اید، افرادی دغدغه‌مند هستید و می‌خواهید به پیشرفت امور صنفی، آموزشی و رفاهی دانشجویان و پیگیری مطالبات آنها، کمک کنید.

اقدامات خوبی طی دو سال گذشته در راستای مطالبات صنفی و رفاهی دستیاران انجام شده است

خدابنده‌لو گفت: این مجمع، در واقع دومین مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی است و سال ۹۹ به دلیل شرایط کرونایی، مجمعی تشکیل نشد. نخستین انتخابات این شورا سال ۹۸ برگزار شد و جای خوشحالی است که امروز، دومین انتخابات و در حقیقت دومین مجمع شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی برگزار می‌شود.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت اظهار کرد: اقدامات خوبی در راستای مطالبات صنفی و رفاهی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی طی دو سال گذشته انجام شده است که از جمله می‌توان به موضوع تعهدنامه‌ها، موضوع کشیک‌های دستیاران و رزیدنت‌ها و تعیین سقف ساعات کاری این افراد، موضوع بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی و همچنین افزایش ۵۰ درصدی حق‌الزحمه دستیاران اشاره کرد. خوشبختانه با پیگیری‌های اعضای دوره قبل مجمع، حداکثر سقف کشیک‌ها برای دستیاران و رزیدنت‌ها اعلام و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد تا فشار کاری روی این عزیزان کمتر شود. همچنین با پیگیری‌های صورت گرفته، در راستای ارائه تسهیلات از جمله تحقق بیمه درمانی و بیمه تامین اجتماعی جامعه هدف، گام‌های مضاعفی برداشته شد.

خدابنده لو افزود: مذاکراتی با بیمه تامین اجتماعی طی دو سال گذشته انجام دادیم و همچنین طی تفاهمنامه‌ای که با بیمه سلامت اواخر سال ۹۸، به وقوع پیوست، تلاش کردیم جامعه هدف خود را تحت پوشش درمانی قرار دهیم و خوشبختانه این تفاهمنامه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد تا همه دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی از این بیمه برخوردار شوند. در موضوع تامین اجتماعی، جلسات متعددی نیز با معاونت حقوقی و همچنین کمیسیون‌های مختلف مجلس تشکیل شد مبنی بر اینکه، دستیاری را از لحاظ حقوقی و قانونی، به عنوان شغل در نظر بگیریم که متاسفانه هنوز این امر محقق نشده است اما امیدوارم با پیگیری‌های انجام شده، بتوانیم همه دست‌اندرکاران امر را مجاب کنیم که دستیاری به عنوان شغل، قلمداد و این عزیزان از تسهیلاتی برخوردار شوند.

لزوم تحت پوشش قراردادن همه دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی به بیمه تکمیلی

این مقام مسؤول ادامه داد: در خصوص بیمه تکمیلی هم، اقدامات خوبی طی یک سال گذشته انجام داده‌ایم و با رایزنی‌هایی که شده، امیدوارم بتوانیم به ‌زودی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی را تحت پوشش این بیمه قرار دهیم که البته طی دو ماه آینده، این موضوع به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت ضمن ابراز پوزش به دلیل عدم حضور دکتر لاری در این جلسه اظهار کرد: قرار بود امروز در این جلسه، دکتر لاری در جمع شما عزیزان باشد و سخنان شما عزیزان عضو مجمع و کاندیداها را بشنود، اما به دلیل برگزاری جلسه‌ای، نتوانستند در جمع شما دوستان باشند که از این بابت از طرف ایشان عذرخواهی می‌کنم. امیدوارم در اولین جلسه بعد از پایان پیک پنجم و تحقق شرایط بهتر به لحاظ شرایط کرونایی، بتوانیم نخستین جلسه مجمع جدید را به صورت حضوری در کنار هم برگزار کنیم.

وی با اشاره به برگزاری سه انتخابات مهم از جمله انتخابات شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی و نیز انتخابات عضو دانشجویی هیات نظارت بر شوراهای صنفی و نیز برگزاری انتخابات دبیر کل شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: نیاز بود که این انتخابات حتی در این شرایط کرونایی به صورت مجازی برگزار شود، چرا که یکسری از اعضای شورا فارغ‌التحصیل شده‌اند و یکسری نیز طی دو سال گذشته، زحمات زیادی در راستای پیگیری مطالبات دانشجویان انجام داده‌اند و لازم بود افراد جدید در قالب دومین مجمع، پا به عرصه شوراهای صنفی بگذارند و بعد از معرفی و انتخاب شورای مرکزی و همچنین هیات نظارت بر شوراها، در راستای پیگیری مطالبات جامعه هدف، اقدامات لازم انجام شود.

خدابنده لو با اشاره به استقبال و مشارکت خوب دانشجویان در این انتخابات، گفت: جای امیدواری است که مشارکت دوستان در برگزاری این انتخابات بالاست و اکنون ۱۸ نفر از عزیزان برای انتخابات شورای مرکزی، کاندید شدند و این نشانگر آن است که دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی نسبت به احقاق حقوق و مطالبات دوستان خود دغدغه‌مند هستند.

وی ضمن تشکر از دکتر هومان پارسایی دبیر سابق شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D وزارت بهداشت و دیگر اعضای این شورا در دوره گذشته خاطرنشان کرد: امیدوارم، اعضای جدید شورا بتوانند در راستای پیگیری احقاق حقوق صنفی و رفاهی دانشجویان دکتری تخصصی و همچنین دستیاران، گام‌های سازنده‌ای بردارند.

پس از سخنان مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، ۱۸ تن از کاندیداهای عضویت در شورای مرکزی و هیات نظارت هر کدام به مدت سه دقیقه، در خصوص برنامه‌های خود در این شورا و همچنین پیشنهادات و راهکارهای حل مشکلات صنفی و رفاهی جامعه هدف، سخنرانی کردند.

لزوم کاهش سخت‌گیری‌ها در برگزاری آزمون‌های متعدد دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی در ایام کرونا، ارتقای حقوق و مزایا برای دانشجویان دکتری تخصصی به اندازه دستیاران، ساماندهی و ارتقای سطح کیفی اسکان و خوابگاه‌های دانشجویی و لزوم ارائه خوابگاه به دانشجویان دارای تحصیلات تکمیلی، ارتقای حقوق و حق‌الزحمه‌ رزیدنت‌ها و همچنین ارائه تسهیلات بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی برای جامعه هدف، لزوم افزایش وام‌های ضروری و نیز وام ودیعه مسکن برای دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی از جمله مباحث و مواردی بود که از سوی کاندیداها در این جلسه مطرح شد.

همچنین لزوم ارائه تسهیلات فرهنگی از جمله بن کتاب به دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارائه وام‌های ازدواج برای دانشجویان متاهل، ساماندهی تعداد و نوبت‌های کشیک ماهانه رزیدنت‌ها، لزوم تمهیدات لازم برای دفاع راحت‌تر پایان نامه دانشجویان Phd، افزایش کمک هزینه تحصیلی و همچنین لزوم پرداخت کارانه و اضافه‌کاری برای رزیدنت‌ها، تاکید بر حل مشکلات معیشتی، رفاهی و آموزشی دستیاران، لزوم اصلاح اساسنامه‌ها و آیین‌نامه‌های موجود و ابلاع به دانشگاه‌های علوم پزشکی و ... از  دیگر موارد مطرح شده از سوی کاندیداها بود.

در این نشست، به دلیل محدودیت‌های کرونایی، تنها ۵ نفر از کاندیداها به صورت حضوری حضور داشتند و مابقی افراد از طریق فضای مجازی، به بیان نظرات، مشکلات و پیشنهادات در خصوص مسائل مربوط به وضعیت رفاهی، معیشتی و آموزشی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی پرداختند.

انتخابات شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت برگزار شد

در ادامه نشست انتخابات شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت در قالب فضای مجازی و از طریق نرم‌افزار در حضور مهندس خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر افسانه صادقی معاون این اداره کل، اعضای کاندیدای حاضر در جلسه و همچنین محمد عارفی‌تبار از کارشناسان اداره کل دانشجویی برگزار شد که در نهایت ۷ نفر به عنوان اعضای اصلی شورای مرکزی و یک نفر به عنوان عضو دانشجویی هیات نظارت بر شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی انتخاب شدند.

اسامی برگزیدگان این انتخابات  که با حضور ۱۸ کاندیدا برگزار شد، به شرح زیر است:

اعضای اصلی شورای مرکزی

دکتر علی سلحشور:‌ دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دکتر هومان پارسایی: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دکتر امیررضا اسفندیاری: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر احسان آدینه‌وند: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر فاطمه رحمانیان: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی جهرم

دکتر هادی صادق زاده: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دکتر احسان دادگستر: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

عضو دانشجویی هیات نظارت بر شوراهای صنفی

دکتر امیر سلطانی اسمعیلی : دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

ناظر انتخابات:

دکتر سمیرا جلالی نژاد: دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

دکتر هومان پارسایی، دبیرکل شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی شد

همچنین در ادامه انتخابات دبیرکل شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی با حضور منتخبان دور جدید برگزار شد که در نهایت دکتر هومان پارسایی دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی ایران با رای کامل منتخبان ( ۷ رای) و با اقتدار و اعتماد کامل از سوی اعضای شورا به عنوان دبیر کل این شورا معرفی شد.

انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.