جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۹

به مناسبت روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی ؛

تاریخچه ، وظایف و مشروعیت شورای صنفی دانشجویی

گراش

شورای صنفی دانشکده علوم پزشکی گراش ، به مناسبت فرارسیدن 22 مردادماه روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی  ، در یادداشتی تاریخچه ، شرح وظایف و مشروعیت شورای صنفی را به عنوان یک تشکل دانشجومحور بیان کرد.

به گزارش مفداگراش ، شورای صنفی دانشکده علوم پزشکی گراش ، به مناسبت فرارسیدن 22 مردادماه روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی  ، در یادداشتی تاریخچه ، شرح وظایف و مشروعیت شورای صنفی را به عنوان یک تشکل دانشجومحور بیان کرد.

شورای دوموکراتیک صنفی

شورای صنفی دانشجویان نهادی دانشجویی است که به منظور مشارکت دانشجویان در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای امور صنفی، رفاهی و آموزشی دانشجویان در دههٔ هفتاد شکل گرفت. اهرم تحقق این هدف همواره، افزایش آگاهی دانشجویان نسبت به مسائل صنفی جهت احقاق حقوق‌شان بوده است.

خب به زبون خودمونی تر:

شورای صنفی یه تشکل دانشجویی هست که از بدنه خود دانشجو و برای تحقق اهداف خود دانشجو و توسط  خود دانشجو انتخاب و شکل گرفته شده.

مثال هم میزنم عزیزان:

سلف و غذا مشکل داره ؟ چشم رسیدگی میشه

برادران تاسیسات باید مشکلیو بررسی کنن ؟ چشم رسیدگی میشه

چهار گیگ اینترنت برای دیدن فیلم و سریال موقع امتحانا کافی نیست ؟ چشم رسیدگی میشه

باشگاه بدنسازی فقط قابل استفاده برا برادران هست ؟ چشم دمبل و هالتر قابل استفاده خواهران و یه سانس مخصوص خواهران اضافه میشه

محوطه دانشکده تبدیل به باغ وحش شده ؟ چشم به خدا ما هم نگرانیم

از دانشجو، کنار دانشجو ، برای دانشجو

دلیل به وجود اومدن شورای صنفی، انعکاس و پیگیری امور صنفی و رفاهی از طریق مسئولان ذی ربط دانشگاه و نظارت به امور محوله میباشد.

تو سایت شورای صنفی دانشگاه شفیلد -که طبق نظرسنجی آموزش عالی تایمز(THE) بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ بهترین شورای صنفی دانشگاه‌های انگلستان بوده- وظایفش رو به این صورت بیان کرده: نمایندگی، بهبود زندگی و حمایت از دانش‌جویان دانشگاه.

خب این سه تا کلمه چی ؟

نمایندگی: شورا صنفی پل بین دانشجو و مسئولان دانشگاه هست و هر کدوم از اعضای این شورا نماینده دانشجو هست که صدای شنیده نشده دانشجو رو به گوش مسئول ذی ربط برسونه.

بهبود زندگی: شورای صنفی همیشه در تلاش بوده که بهترین شرایط رو برای دانشجویان به ارمغان بیاره چون شرایط دانشجویی برای اعضای شورا هم مثل بقیه دانشجویان هست پس مطمئن باشید هیچوقت کم نمیذارن.

حمایت: شورای صنفی موظفه کنار دانش‌جو باشه، حتی اگه حق با دانشجو نباشه ( که تجربه ثابت میکنه همیشه حق با دانشجو هست ). شاید الان متوجه کلمه دوموکراتیک تو تیتر اول شده باشید.

بله ما همه جوره به نفع دانشجو صحبت میکنیم.

آبراهام لینکلن، رئیس ‌جمهور اسبق ایالات متحده، معتقد بود که اگه یه نظام سه تا شرط رو داشته‌باشه پایداره:

«از مردم، کنار مردم، برای مردم.»

شورای صنفی هم تا حدی مشابهه، وظیفهٔ نمایندگی همون «از مردم» هستش، وظیفهٔ بهبود همون «برای مردم» و وظیفهٔ حمایت همون «کنار مردم» هستش.

مشروعیت شورای صنفی از کجا می‌آد؟

اگه یه جواب ساده و دم دستی بدیم، شوراهای صنفی زیر نظر معاونت دانشجویی اداره می‌شن. با این حال احتمالا همه‌تون می‌دونید که نهایتا قراره به این برسیم که «مشروعیت شوراهای صنفی از دانشجویان می‌آید».

سیلوستر پترو(1917-2007) استاد فقید حقوق دانشگاه نتردام معتقد بود که دو تا منبع اصلی قدرت اتحادیه‌ها این‌ها هستن:

۱) انجام فعالیت داوطلبانه

۲) تفکرات و حمایت اعضای صنف

خب اجازه بدید این موارد رو در چارچوب شورای صنفی دانشجویی بیش‌تر بشکافیم. مورد اول یا داوطلبانه بودن، چیزیه که احتمالا خیلی‌هامون حس کردیمش. پنج نفر آدم حاضر شدن برای ما بدون انگیزهٔ شخصی وقت بذارن، مشکلات ما رو پیگیری کنن و به دغدغه‌هامون رسیدگی کنن. در نتیجه دیدی که بقیهٔ افراد از شورا دارن اینه که نهادیه که به دور از منفعت شخصی داره به جامعه خدمت می‌کنه. این دید به خودی خود تو احترامی که برای شورا قائلن و حمایتی که ازش می‌کنن موثره.

و اما مورد دوم که مهم‌تره: که هر چقدر دانشجوها بیش‌تر به این تفکر پای‌بند باشن که شورای صنفی به نفعشون عمل می‌کنه، حقوقشون رو پیگیری می‌کنه و کارهاشون رو انجام می‌ده، شورای صنفی موفق‌تره. در واقع ساختار شورای صنفی طوریه که باید کاملا دموکراتیک باشه، کاملا شفاف باشه و کاملا دانشجویی باشه؛ نه بخاطر این که "دموکراسی خوبه" بلکه بخاطر این که قدرت شورا کاملا از این‌جا نشأت می‌گیره.

وظیفهٔ دانشجویان در قبال شورا چیه؟

اولین و بدیهی‌ترین چیز اینه که اون‌جایی که شورا مستقیما ازمون کمک می‌خواد کمکش کنیم. کمک‌کردن هم معمولا خیلی سخت نیست: این که تداخل‌ها رو تو سایت شورا بگیم تا بتونه در تعداد بالا پیگیری کنه؛ توی جلسات هم‌اندیشی‌ای که می‌ذاره شرکت کنیم (نه این که جلسه خالی بمونه و بعد هم بگیم که چرا شورا فلان کار رو کرد) ؛ و همین چیزهای کوچیک که شورا بدونه هواش رو داریم.

دوم هم این که سعی کنیم از کارهای شورا باخبر باشیم. وظایفش، برنامه‌هاش و تعاملاتش با مسئولین چیزهای کم‌اهمیتی نیستن و در بعضی موارد حتی جذاب هستن. همین باعث می‌شه که دغدغهٔ شورا در ما ایجاد شه و ایجاد چنین دغدغه‌ای در ابعاد بزرگ می‌شه پشتوانه‌ای برای شورا.

و مورد سومی که به ذهنم می‌رسه، اینه که شورا رو از خودمون بدونیم و درک کنیم که اون‌ها هم دانشجو هستن. شورا موظفه به نیازهای ما توجه کنه، ولی خوبه ما هم در حد توان یه دانشجو ازشون انتظار داشته‌ باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.