یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱

کاری از سرویس آموزشی پژوهشی مفداگراش ؛

چند درصد از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی گراش، واکسینه شده اند؟

گراش

از زمان آغاز واکسیناسیون تا 19 مردادماه 1400 ، 93% دانشجویان دانشکده علوم پزشکی گراش واکسینه شده اند که بیش از نیمی از آنها هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند و دانشجویانی که دوز دوم را دریافت نکرده اند به دلیل نوع واکسن دوز اول یعنی آسترازنیکا بوده که زمان دوز دوم واکسن فرا نرسیده است. 

پس از اعلام وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه ها / دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور با اولویت دانشجویان بالینی ، دانشکده علوم پزشکی گراش همزمان با سایر دانشگاه ها ، واکسیناسیون دانشجویان را از 30 فروردین 1400 آغاز کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعداد دانشجویان واکسینه شده ، روند انجام واکسیناسیون و نحوه برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی جدید ، با دکتر حکیمه اکبری ( معاون آموزش ، تحقیقات و فرهنگی دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش ) مصاحبه ای انجام داده ایم که شرح آن را در زیر می خوانید : 

چند درصد دانشجویان علوم پزشکی کل کشور واکسینه شده اند؟؟؟

بر اساس اعلام معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت ، تا 13 مردادماه 1400 ، 80% دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در گروه بالینی واکسینه شده اند که قطعا ً با تاکید بر افزایش سرعت واکسیناسیون دانشجویان به منظور هرچه زودتر برگشتن به حالت عادی آموزش ، این آمار تا امروز افزایش یافته است. همچنین  در برخی از  دانشگاه‌ها این آمار به ۹۰ درصد هم رسیده است.  البته تعدادی از دانشگاه‌ها تمام دانشجویان حتی غیر بالینی را هم واکسینه کرده اند

چند درصد از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی گراش، واکسینه شده اند؟

از زمان آغاز واکسیناسیون تا  19 مرداد 1400 ، 93% دانشجویان گراش یعنی 318 دانشجو واکسینه شده اند که بیش از نیمی از آنها هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند و دانشجویانی که دوز دوم را دریافت نکرده اند به دلیل نوع واکسن دوز اول یعنی آسترازنیکا بوده که زمان دوز دوم واکسن فرا نرسیده است. 

روند واکسیناسیون دانشجویان به چه صورت بوده است؟

پس از الزام وزارت بهداشت مبنی بر واکسیناسیون دانشجویان رشته های بالینی و هماهنگی های لازم بین معاونت های آموزش و بهداشت دانشکده گراش،  با توجه به ورود دانشجو در گروه های زمانبندی شده جهت آموزش های بالینی ، برنامه واکسیناسیون برای دانشجویان از 30 فروردین 1400 در گراش و 20 اردیبهشت در شیراز (جهت دانشجویان کارورز) شروع شد. با همکاری مدیرگروه ها و نمایندگان هر کلاس،  لیست افراد متقاضی واکسن با شماره ملی، شماره دانشجویی، تاریخ کامل تولد و شماره تماس تهیه و به مسئول بیماری های واگیر ِمعاونت بهداشت ارسال شد. گروه اول در بیمارستان واکسینه شدند و قبل از راه اندازی مرکز تجمیعی واکسیناسیون، تیم واکسیناسیون در سه نوبت به دانشکده آمده و واکسیناسیون بر اساس لیست تهیه شده انجام شد. ( البته با همکاری اورژانس پزشکی (فوریت های پزشکی ) در صورت بروز عوارض های آنی واکسیناسیون) و بعد از شروع به کار کردن مرکز تجمعی واکسیناسیون در شهرستان گراش،  با همان روند قبلی ، دانشجویان متقاضی واکسیناسیون با سرویس ایاب و ذهاب دانشکده به این مرکز رفته و تزریق انجام شده است.

البته قابل ذکر است که روند اجباری برای تزریق واکسن وجود نداشته است و نوع واکسن موجود به دانشجویان ارائه می شد و در صورت داشتن سوال به غیر از نمایندگان، سایر دانشجویان در هر وقت از شبانه روز مجاز بودند که در ارتباط با دغدغه های مربوط به واکسن بویژه انتخاب نوع واکسن، یا وضعیت افرادی که به کووید مبتلا شده بودند  و یا گرفتن معرفی نامه برای دوز اول و یا دوم در شهرستان محل زندگی دانشجو با مسئول برنامه واکسیناسیون دانشکده در تماس باشند که این امر به وفور انجام گرفته است.

 در ارتباط با معرفی نامه ، با توجه به اینکه در کل کشور، آموزش غیر حضوری بوده و ضرورت تزریق واکسیناسیون کلیه دانشجویان از طرف وزارت بهداشت وجود داشت، دانشکده ما هم تا کنون 254 معرفی نامه تزریق واکسن در دوز دوم و بعضا دوز اول برای معاونت های بهداشت محل زندگی دانشجویان تنظیم و از طریق ایمیل و واتساپ به نمایندگان هر کلاس و  یا خود دانشجویان ارسال کرده و با ارائه همین معرفی نامه اکثریت دانشجویان دوز دوم و یا دوز اول در شهرستان محل زندگی خود دریافت کرده اند که لازم است از همه نمایندگان ورودی های مختلف که همکاری بسیار نزدیک و صمیمانه و شبانه روزی (حتی در ایام امتحان پایان ترم ) داشتند تشکر و قدردانی کنم.

چه تعداد دانشجویان در گراش واکسینه شده اند  و چه تعداد در شهرهای خودشان؟

تا تاریخ  19 مرداد ، تعداد 203  دانشجو دوز اول و 44 دانشجو دوز دوم واکسن در گراش دریافت کرده اند.  و سایر دانشجویان در شیراز (برای دانشجویان کارورز) و شهرستان های محل زندگی خودشان واکسینه شده اند. البته تا این تاریخ، 26 نفر از دانشجویان هم در ورودی های مختلف هستند که هنوز واکسن دوز اول هم دریافت نکرده اند که اکثریت افراد معرفی نامه دریافت کرده اند ولی اقدامی انجام نشده است و تعداد اندکی هم فعلا متقاضی واکسن نیستند  و در صورتی که در سال جدید ان شالله کلاسها حضوری شد، تعهد نامه ای از این افراد گرفته خواهد شد که در صورت بروز بیماری کووید در این افراد، قصوری متوجه دانشکده و آموزش نیست چون همه تلاشها برای فراهم شدن شرایط واکسینه شدن این افراد صورت گرفته لیکن خود راضی به واکسیناسیون نشدند.

در حال حاضر چه تعداد دانشجو در گراش حضور دارند؟

37 دانشجو ( کارورز و دانشجویانی که کار دانشجویی انجام می دهند)

دانشجویانی که تحت عنوان کار دانشجویی یا در طرح ملی واکسیناسیون در گراش حضور دارند، واکسینه شده اند؟ بله

برنامه ای برای واکسیناسیون ورودی های جدید دارید یا نه؟

بله.. در صورت برگزاری حضوری کلاس ها ، دانشجویان بعد از ورود و انجام تست کووید ، در صورت منفی شدن تست و نداشتن علائم خاص، طبق روال قبل به معاونت بهداشت معرفی و واکسینه خواهند شد. در صورتی که کلاسها غیر حضوری باشد هم البته با توجه به تصمیمات و دستورالعمل وزارت بهداشت عمل خواهد شد و در صورت ادامه روند پیشین، به هر دانشجو معرفی نامه داده خواهد شد که در شهر خود واکسن دریافت و آماده کلاس های حضوری شود.

برای ورودی های جدید کلاس ها حضوری می شود یا همچنان به صورت مجازی ادامه دارد؟

بر اساس تصمیمات و دستورالعمل وزارت بهداشت عمل خواهد شد.

سخن آخر :

امیدوارم که با ادامه روند واکسیناسیون در سراسر کشور ، به زودی بیماری کرونا کنترل شده و شرایط برای حضور تمامی دانشجویان در دانشکده و برگزاری کلاس ها به صورت حضوری فراهم شود. از عده معدودی از دانشجویان گراش که تا کنون برای واکسیناسیون اقدام نکرده اند ، خواهشمندم هر چه سریعتر برای هماهنگی های لازم اقدام کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.