سه‌شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳

دبیر اجرایی نشریه علوم انسانی سلامت «زی»:

حضور فعالانۀ دانشجویان علوم پزشکی در حوزۀ نشریات عامل گسترش تفکر نقادانه و همه‌جانبه می‌شود

معرفی نشریه زی

دبیر اجرایی نشریه علوم انسانی سلامت «زی» با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی عنوان کرد: آنچه عموماً از دانشجویان حِرف علوم پزشکی -و اختصاصاً رشتۀ پزشکی- تصور می‌رود، پرداختن به مسائل تحصیلی و صرف تمام اوقات روزانۀ خود به مطالعه و کسب علم در حوزۀ دانش تخصصی، به دلیل حجم مطالب و البته حساسیت این رشته است. اما از آنجاکه حوزۀ پزشکی و سلامت، ارتباط تنگاتنگی با سایر حوزه‌های زندگی مدرن از جمله اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و... دارد، حضور فعالانۀ دانشجویان علوم پزشکی در حوزۀ نشریات، در ایجاد و گسترش تفکری نقادانه و همه‌جانبه نسبت به آنچه در محیط پیرامون به وقوع می‌پیوندد، تأثیری فراموش‌نشدنی بر جای خواهد گذاشت.

به گزارش مفدا، محمدصادق میرجلیلی دانشجوی سال سوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر اجرایی نشریه علوم انسانی سلامت «زی» است که به صاحب امتیازی انجمن اخلاق پزشکی منتشر می‌شود. این نشریه به عنوان برترین نشریۀ علمی علوم پزشکی کشور در دوازدهمین دوره از جشنوارۀ سراسری رسانه و نشریات دانشجویی «تیتر» شناخته شد.

هیئت نویسندگان این نشریه را دانشجویانی از چندین دانشگاه‌ در سراسر کشور تشکیل می‌دهند که تعدادی از آن‌ها سابقه‌ی کسب مدال‌های طلا و نقره در المپیاد میان‌رشته‌ای علوم انسانی سلامت را نیز در کارنامه دارند.

نشریه علوم انسانی سلامت «زی» اخیرا و در دوازدهمین دوره از جشنواره تیتر (بزرگترین جشنواره نشریات دانشجویی کشور) در دو رسته‌ی مختلف مقام نخست را کسب کرده‌ است: «برترین نشریه علمی علوم پزشکی کشور» و همچنین یکی از نوشتارها، به‌عنوان «برترین مقاله علوم پزشکی» معرفی شد. با محمدصادق میرجلیلی درباره این نشریه و فعالیت در حوزه نشریات دانشجویی و جشنواره «تیتر۱۲» به گفتگو پرداختیم که در ادامه ‌می‌خوانیم.

درباره نشریه« زی» توضیح دهید تا با فعالیت‌های این نشریه بیشتر آشنا شویم.

«زی» نشریه‌ای کاغذی-مجازی است که در سال ۱۳۹۹ به صاحب امتیازی انجمن علمی دانشجویی اخلاق پزشکی دانشکدۀ پزشکی دانشگاه ایران (به شمارۀ ثبت ۳۷۸/۱۲۰/د/۹۹) تأسیس شده است و در حوزۀ علوم انسانی سلامت فعالیت می‌کند. زی در تلاش است تا با انتشار مطالبی از دانشجویان، اساتید بالین و غیربالین و حرفه‌مندان مراقبت سلامت، گفت‌وگویی انتقادی از دریچۀ علوم انسانی حول موضوعات علوم پزشکی برقرار سازد. گروه نویسندگان این نشریه را دانشجویانی از چندین دانشگاه‌ علوم پزشکی در سراسر کشور تشکیل می‌دهند که تعدادی از آن‌ها سابقۀ کسب مدال‌های طلا، نقره و برنز در المپیاد میان‌رشته‌ای علوم انسانی سلامت را نیز در کارنامه دارند.

هدف «زی» ترویج و بررسی مفاهیم علوم انسانی سلامت با نگاهی ویژه به مسائل ایران است و مخاطبان آن را هر یک از حرفه‌مندان سلامت یا فراگیران رشته‌های مربوطه تشکیل می‌دهند. «زی» تلاش می‌کند تا ارائه‌دهندۀ مطالبی با سطح‌های مختلف و موضوعات مختلف باشد تا هر کسی با هر سطحی از دانش، بتواند مطلبی درخور بیابد.

«زی»در نخستین سال از فعالیت خود، در قالب یک نشریۀ کاغذی منتشر می‌شد؛ اما هم‌اکنون، مطالب زی در دو بستر مجازی (به‌صورت پیوسته) و کاغذی (به‌صورت فصلنامه شامل گلچینی از نوشتارهای هر فصل که در وبسایت منتشر شده‌اند) منتشر می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت زی به نشانی TheZiJournal.com خوانندۀ نوشتارهایی با نگاه انتقادی به مسائل مراقبت سلامت در کشور ایران باشید. همچنین برای آگاهی از جدیدترین نوشتارهای منتشرشده در وبسایت، به کانال تلگرامی این نشریه به نشانی t.me/TheZiJournal بپیوندید.

نشریۀ علوم انسانی سلامت «زی» چه رویکرد و موضوعاتی را  برای انتشار انتخاب می‌کند؟

زی بر یک طبل خاص نمی‌کوبد، تک‌صدا نیست و تلاش می‌کند فضای موجود در ذهن‌های غالباً تک‌سویۀ دانشجویان و حرفه‌مندان سلامت را به چالش بکشد؛ چرا که شفابخشی و سلامت در ذات، مفهومی چندبعدی است. از این‌ رو، نوشتارهای زی غالباً رویکردی میان‌رشته‌ای به حوزۀ درمان و سلامت دارند و هم‌ اکنون به‌صورت متمرکز در چهار گِردآورد «اخلاق پزشکی»، «فلسفۀ پزشکی»، «پزشکی روایی و روایت پزشکی» و «تاریخ پزشکی» منتشر می‌شوند.

اخیرا این نشریه در جشنوارۀ تیتر، دو موفقیت کسب کرد. دلایل این موفقیت‌ها چه بود؟

در آیین اختتامیۀ دوازدهمین دوره از جشنوارۀ سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر که در روزهای ۱۷ و ۱۸ مردادماه ۱۴۰۰ و به میزبانی سالن همایش‌های بین‌المللی رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، دو اثر از نشریۀ علوم انسانی سلامت زی در رسته‌های خود موفق به کسب «مقام اول» شدند: چهارمین شمارۀ کاغذی با موضوع ویژۀ «عدالت و سلامت» که در آذرماه ۱۳۹۹ انتشار یافت، به‌عنوان «برترین نشریۀ علمی علوم پزشکی کشور» شناخته شد. همچنین نوشتار «او را به زندگی برگردان!»، نوشتۀ مهدی باس‌خواه (مدیرمسئول نشریه)، «برترین مقالۀ علوم پزشکی» لقب گرفت.

برای دسترسی به این آثار، اینجا کلیک کنید.

اگر درصدد واکاوی دلایل موفقیت زی در جشنوارۀ تیتر ۱۲ (از بین ۲۸هزار اثر و نشریه) برآییم، حمایت‌های اساتید و صاحب‌نظران حاضر در این حوزه غیرقابل‌انکار است؛ حضور تیمی یک‌دست، هماهنگ و البته دغدغه‌مند در پشت پردۀ زی، که غالبِ آن‌ها دانش‌آموختۀ اساتیدی فعال در حوزۀ علوم انسانی سلامت هستند، بی‌شک در کسب این افتخار نقش پررنگی ایفا کرده است.

چه رویکردهایی برای تولیدی بودن و جذابیت بیشتر این نشریه دارید؟

زی نشریه‌ای علمی-ترویجی است و در تلاش است تا از شبه علم و مطالب زرد دوری کند؛ در عین‌ حال، تنها به مقالات علمی و بررسی آن‌ها بسنده نخواهد کرد. داشتنِ نگاهی صرفاً انتقادی نسبت به مسائل جاری مراقبت سلامت و برشمردن مستمر یک‌سری ایرادات، بدون ارائۀ راهکارهای مناسب به‌ منظور ارتقای کیفیت این خدمات، مخاطبان -به‌ویژه سیاست‌گذاران حاضر در این حوزه- را بیش‌از پیش از پرداختن به این موضوعات دل‌زده می‌کند. از این‌ روست که زی به‌دنبال پرورش نگاهی همه‌جانبه و مستقل است؛ از چالش نمی‌ترسد و از حاشیه اجتناب می‌کند. زی در سکون و خلاء نیست؛ فرزند زمانۀ خود و پویا است و هر چند صنفی نیست، اما جامعه‌اش را می‌بیند و به آن واکنشی درخور نشان می‌دهد. زی اگر چه می‌آموزاند، ولی معلم نیست؛ هر چند واژگان و مفاهیم را توضیح می‌دهد، اما دانش‌نامه نیست و با اینکه از داستان‌ها صحبت می‌کند، لکن قصه‌گو نیست.

ارزیابی شما از فعالیت دانشجویان به‌ویژه دانشجویان علوم پزشکی در حوزۀ نشریات چیست؟

آنچه عموماً از دانشجویان حِرف علوم پزشکی -و اختصاصاً رشتۀ پزشکی- تصور می‌رود، پرداختن به مسائل تحصیلی و صرف تمام اوقات روزانۀ خود به مطالعه و کسب علم در حوزۀ دانش تخصصی، به دلیل حجم مطالب و البته حساسیت این رشته است. اما از آنجا که حوزۀ پزشکی و سلامت، ارتباط تنگاتنگی با سایر حوزه‌های زندگی مدرن از جمله اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و... دارد، حضور فعالانۀ دانشجویان علوم پزشکی در حوزۀ نشریات، در ایجاد و گسترش تفکری نقادانه و همه‌جانبه نسبت به آنچه در محیط پیرامون به وقوع می‌پیوندد، تأثیری فراموش‌نشدنی بر جای خواهد گذاشت.

نکتۀ پایانی؟

هر چند این روزها، موضوعات و مسائل دیگری که تاثیرپذیرفته از پاندمی کرونا هستند، دغدغۀ خیل عظیمی از مردم را به خود منعطف ساخته، اما توجه هر چه بیشتر به علوم انسانی سلامت، نه به‌عنوان جزئی مازاد و جدید بر علوم پزشکی، که به‌ عنوان رکنی پایه‌ای در ارائۀ خدمات سلامت، شرایط حاضر را به‌ مراتب قابل‌ تحمل‌تر خواهد ساخت. دانشجویان با ورود به دنیای علوم انسانی سلامت گمشده‌ای را خواهند یافت و فهم عمیق‌تری از رشته و حرفۀ خود به دست می‌آورند. ازاین‌ رو، تلاش زی برآن است که تعاریف رایج و پذیرفته‌شدۀ پزشکی، سلامت و علوم مربوطه را به چالش بکشد و پیوند سلامت را با زیبایی‌شناسی ادبیات، فلسفه، اخلاق و سایر زمینه‌ها، نه در حد افزونه‌هایی به علم پزشکی، بلکه به‌عنوان جزئی درونی و لاینفک از آن، تفسیر کند.

برای دریافت شماره‌های مختلف این نشریه به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

http://www.mefda.ir/d/۲۰۲۱/۰۵/۲۹/۰/۶۵۴۱۳۲.pdf

http://www.mefda.ir/d/۲۰۲۰/۱۲/۱۷/۰/۵۷۱۶۱۳.pdf

http://www.mefda.ir/d/۲۰۲۰/۱۰/۰۳/۰/۵۴۱۹۷۹.pdf

http://www.mefda.ir/d/۲۰۲۰/۰۷/۲۵/۰/۵۱۶۹۵۶.pdf

http://www.mefda.ir/d/۲۰۲۰/۰۶/۰۱/۰/۵۰۳۳۸۳.pdf

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.